Fitness trendy podle trenéra Petra Dostála II. – Jak se orientovat v nabídkách na internetu a na co si dát pozor, abychom si nekomplikovali cestu k cíli
Tentokrát budeme pokračovat o kladech a záporech informací z internetu, stanovení správného cíle a dalších zajímavostech.
Bohužel ve fitness rodině jsou v současné době trochu upozaděny velmi kondičně přínosné koncepty bojových sportů, i když třeba zavedené lekce fitboxu na návštěvnosti neztrácí. V zahraničí pro zvýšení atraktivity dostávají prostor třeba lekce jógy s různými tématy, jako goat yoga, gun yoga, horse yoga, puppy yoga. U nás se zatím z těchto konceptů typicky zavedla celkem s úspěchem beer yoga. Ovšem ta má s osvědčeným silově-meditačním cvičením společný jen název.
Firmy
Jednou z oblastí, která do fitness zasahuje, je také firemní politika. Velké firmy více a více pro udržení spokojených a loajálních zaměstnanců nabízejí formou benefitů různé typy vstupů do fitness zařízení třeba díky rozšířené multisport kartě nebo mají k dispozici vlastní prostor na cvičení (nejčastěji populární jógy). Pořádají pro ně také tématické sportovní teamové akce, protože vědí, že sportující zaměstnanci mívají teamový přístup, sportovního ducha a když jsou zdraví a v kondici, jsou i v práci pro firmu výkonnější a mají dobré pracovní výsledky.
Média
Určitě se díky internetu a hlavně díky sociálním sítím zlepšuje informovanost ohledně nepřesných dlouhodobě tradovaných informací ve výživě. Stejně tak v tréninku, kdy lidé hledají na internetu informace o těch nejlepších možných způsobech efektivního pohybu pro své zdraví. Ale bohužel je to i naopak. Prostor zde dostávají šarlatáni a podvodníci profitující z důvěřivosti a neznalosti klientů.
Jako nejabsurdnější bych zmínil prodej kopírovaných či aplikacemi generovaných jídelníčků nebo dokonce tréninků online.
V takovém případě trenér klienta ani nemusí/nechce osobně vidět, a tak nemůže dodat ani správnou a podstatnou část tréninkového procesu (jako například diagnostiku, zhodnocení pohybu a ani správné vyhodnocení jeho schopností). Je to holý nesmysl. Ani doktor vám přece online s komplikovanou diagnózou nepomůže. A že pohyb pro moderního sedícího člověka komplikovaný je!
S trochou nadsázky by se ovšem dalo říct, že nic jiného než sportovní oblečení a kecky na trénink nepotřebujete.
Přes velkolepě nekonečnou nabídku sportovních pomůcek, oblečení a doplňků, kdy se výrobci a prodejci předhánějí, kdo má nejefektivnější výrobek a kdo s ním už byl ve vesmíru, se trochu zapomíná na původní smysl pohybu a sportu. Mají upevňovat a zlepšovat zdraví a kondici, které by nám měly denně usnadňovat život, i když zrovna nemáme na sobě zapnutý měřič tepové frekvence a super kompresní prádlo, které zvýší výkonnost skoro o 5%. Ale nejsem si jist, jestli to běžná populace ve fitness patřičně ocení.
Některé tyto způsoby jsou pak často jen komerční snahou o zvýšení zájmu o upadající pohybové aktivity a v neposlední řadě slouží ke zvýšení příjmů za návštěvnost lekcí a produkty. Ale s opravdovým přínosem pro zdraví a kondicí mají málo společného. Ovšem sociální stránka těchto aktivit je pozitivně neoddiskutovatelná. Jen to je pro kondici a zdraví moc málo.
Děti a mládež
Naše budoucnost, naše naděje, naše děti. Bohužel, pro jejich sportovní a pohybové aktivity není tolik příležitostí jako mají jejich rodiče. Nabídka obsahuje spíše jen výkonnostní sportovní kluby a málo specifické pohybové aktivity všeobecného charakteru pro přípravu sportovních dovedností. Je ale dobré vědět, že mnoho rodičů je ochotno investovat nemalé částky do vybavení a členství ve sportovním klubu.
Pokud je to ale klub moderní a s dobrými trenéry, tak vedou a vychovávají děti od jednoduchých pohybových aktivit až ke konkrétním sportovně specifickým specializacím.
Vlaštovkami na tomto dětském hřišti jsou společnosti, které tvoří pro děti pohybové sportovní kurzy, semináře a akce a nebo dětem udělají diagnostiku sportovních dovedností a navrhnou vhodnou sportovní aktivitu, ve které by časem mohly dosáhnout i sportovních úspěchů.
Náš cíl
Aby cvičení mělo patřičný efekt, je hlavně potřeba zvolit vhodnou intenzitu vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu a kondici. Středobodem úspěchu a očekávaných výsledků je pravidelnost v tréninku i životním stylu a zejména ve zlepšeném jídelníčku.
Sportovní aktivita by měla být pohybově co nejpestřejší a pokud se nerozhodnete pro sportovní specializaci, zkoušejte ke své oblíbené aktivitě sem tam jako doplněk i jiné druhy cvičení.
Naučit se cvičit s osobním trenérem je v dnešní době plné novinek základ i pro skupinové lekce. Základní pohybové vzory nemáme všichni dobře zvládnuté, a přitom se nám v životě a v každém typu sportování velmi hodí. Trénink není o utrpení a bolesti. Pokud ano, něco děláte špatně. A rozhodně přece nechcete platit za bolest a zranění, že!?
I když je nabídka fitness trhu obsáhlá a variabilně sezónní, tak by ale každý, kdo chce sportovat a být v dobré formě, měl dělat to, na co se cítí, na co stačí, co se mu zamlouvá a k čemu má dispozice. Někomu je dobře při běhu, jinému pod činkou, někdo rád tráví čas na procházce a další v bazénu. Nedělejte to však jenom proto, že je to trendy a že to přece dělají kamarádi.
Osobní trenér, instruktor, lektor a coach s letitými zkušenostmi nejen z bojových sportů, ale i silového či nápravného tréninku. Držitel tuzemských i mezinárodních certifikátů.
Kromě osobního tréninku pro široké spektrum klientů se věnuje i skupinovým lekcím různého zaměření. Zajímá se o nové poznatky a moderní postupy a techniky cvičení.
Je to stále stejné. Když chceme dosáhnout svých fitness cílů, tak kromě odhodlání, pravidelnosti a usilovnosti ve cvičení si musíme dobře vybrat z aktuální nabídky gymů a fitness center.
Každý rok všichni doufají, že se už konečně objeví „NĚCO“, co rychle a snadno vyřeší odvěkou touhu po očekávaných výsledcích.
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.