Jak působí nejen na hubnutí fáze Měsíce a biologické rytmy
I když teorie o fázích Měsíce a vlivu hvězd mnoho odborníků odsouvá do říše pohádek a esoteriky, neměli bychom ji úplně ignorovat.
Přece jen jsme tvořeni nejen ze zemských a kosmických prvků…
Také chodíme po planetě, která se otáčí kolem své osy, navíc vykonává oběh kolem Slunce, a navíc všechny objekty Sluneční soustavy se stále pohybují a navzájem ovlivňují – třeba takový Jupiter by mohl vyprávět.
Bylo by vskutku zvláštní, kdyby lidské tělo nereagovalo na střídání ročních období, střídání dnů a nocí a další přírodní cykly, když podmínky a vlivy nejsou v takových případech stálé, ale neustále se mění.
A když jsme u Měsíce, pokud dokáže ovlivňovat kupř. příliv a odliv, pokud působí na poruchy spánku u náměsíčných (somnambulních) lidí, pokud při úplňku trpí více lidí depresemi a nervozitou, tak asi těžko nepomyslet na možnost ovlivnění lidského těla Měsícem – zvláště když uvážíme, že je tvoří z větší části rovněž voda.
- Jen tak bokem, podle jedné britské vědecké studie během úplňku a o novoluní nejvíce stoupá konzumace alkoholu a bývá přistiženo více opilých řidičů.
Obecně se dělí fáze Měsíce na čtyři: nov, dorůstání, úplněk a ubývání Měsíce. Pro každou z těchto fází najdete na internetu množství rad, co jíst, a co ne, ale obecně se shodují v tom, že před úplňkem by se mělo jíst méně, během úplňku držet půst a pak postupně opět začínat více jíst, avšak o novoluní si zase dát postní den.
- Což ostatně můžeme srovnat třeba s křesťanskými radami pro držení postu, které kromě předepsaných svátků radí také minimálně půst od masa každý pátek, tedy čtyřikrát měsíčně.
Ale jak to tak bývá, nefunguje to na všechny stejně – opět platí, že každé tělo je jiné, každé má jiné potřeby, a zcela určitě nezhubne člověk za jeden den hladovění jedno kilo, jedině, že by nic nepil a nepřijímal ani tekutiny z jídel.
Proběhlo totiž několik vědeckých pokusů ohledně hubnutí během měsíčních fází, a ani jeden neskončil úspěchem – někteří lidé zhubli, jiní nikoliv, další dokonce nečekaně přibrali.
Vliv úplňku se pak vysvětluje evolucí. Za úplňku je (a bylo) v noci nejlépe vidět, a tak se naši předci necítili před možnými predátory zrovna bezpečně a měli z toho zlé spaní a hůř a méně jedli. Z toho pak vznikla dnešní tvrzení o vlivu Měsíce na hubnutí (a nekvalitu spánku).
- Na stránkách STOB se dokonce dočtete varování, že podobné jednodenní diety organismu moc neprospívají a ztracená deka se rychle vrátí.
Mnohem lépe funguje dieta podle vlastních biologických rytmů (biorytmů). Ty má každý člověk jiný a opět to obnáší jistou schopnost umět naslouchat svému tělu a řídit se svými náladami a podle nich uzpůsobit jídelníček.
Je to obdobné jako u atmosférického tlaku – spousta jevů probíhá v sinusoidách a stejně tak naše fyzické, psychické a mentální schopnosti. Zkrátka, stejně jako s tím tlakem – jednou jste dole, jednou nahoře. A pokud se cítíte „down“, tedy dole, bez nálady a energie – platí pro vás to, co bylo popsáno výše u nízkého atmosférického tlaku. A pokud jste v pohodě…
Inu, a to ještě existuje cirkadiální rytmus, a ten se týká rozložení našich nálad a schopností pro každou hodinu dne. Ano, to je ten rytmus, kdy nejvíc práce uděláte mezi devátou a jedenáctou dopoledne a potom kolem třetí odpoledne.
A stejně jako u ostatních měřených cyklů, kdy na člověka působí různé okolnosti (tep srdce, spánek, nemoci, trávení, světlo, u žen menstruace apod.), i zde se doporučuje, pokud jde o jídlo, přihlédnout k aktuálním okolnostem a podle nich se rozumně zařídit.
Jan Lipšanský
Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.
4.7.2019
Jan Lipšanský
Články, O kaloriích nevážně