Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jak působí nejen na hubnutí fáze Měsíce a biologické rytmy

I když teorie o fázích Měsíce a vlivu hvězd mnoho odborníků odsouvá do říše pohádek a esoteriky, neměli bychom ji úplně ignorovat.

Přece jen jsme tvořeni nejen ze zemských a kosmických prvků…

Také chodíme po planetě, která se otáčí kolem své osy, navíc vykonává oběh kolem Slunce, a navíc všechny objekty Sluneční soustavy se stále pohybují a navzájem ovlivňují – třeba takový Jupiter by mohl vyprávět.

Bylo by vskutku zvláštní, kdyby lidské tělo nereagovalo na střídání ročních období, střídání dnů a nocí a další přírodní cykly, když podmínky a vlivy nejsou v takových případech stálé, ale neustále se mění.

Jak působí nejen na hubnutí fáze Měsíce a biologické rytmy

A když jsme u Měsíce, pokud dokáže ovlivňovat kupř. příliv a odliv, pokud působí na poruchy spánku u náměsíčných (somnambulních) lidí, pokud při úplňku trpí více lidí depresemi a nervozitou, tak asi těžko nepomyslet na možnost ovlivnění lidského těla Měsícem – zvláště když uvážíme, že je tvoří z větší části rovněž voda.

  • Jen tak bokem, podle jedné britské vědecké studie během úplňku a o novoluní nejvíce stoupá konzumace alkoholu a bývá přistiženo více opilých řidičů.

Obecně se dělí fáze Měsíce na čtyři: nov, dorůstání, úplněk a ubývání Měsíce. Pro každou z těchto fází najdete na internetu množství rad, co jíst, a co ne, ale obecně se shodují v tom, že před úplňkem by se mělo jíst méně, během úplňku držet půst a pak postupně opět začínat více jíst, avšak o novoluní si zase dát postní den.

  • Což ostatně můžeme srovnat třeba s křesťanskými radami pro držení postu, které kromě předepsaných svátků radí také minimálně půst od masa každý pátek, tedy čtyřikrát měsíčně.

Ale jak to tak bývá, nefunguje to na všechny stejně – opět platí, že každé tělo je jiné, každé má jiné potřeby, a zcela určitě nezhubne člověk za jeden den hladovění jedno kilo, jedině, že by nic nepil a nepřijímal ani tekutiny z jídel.

Lidské tělo podle přírody: Co působí na únavu, náladu a hubnutí?

Proběhlo totiž několik vědeckých pokusů ohledně hubnutí během měsíčních fází, a ani jeden neskončil úspěchem – někteří lidé zhubli, jiní nikoliv, další dokonce nečekaně přibrali.

Vliv úplňku se pak vysvětluje evolucí. Za úplňku je (a bylo) v noci nejlépe vidět, a tak se naši předci necítili před možnými predátory zrovna bezpečně a měli z toho zlé spaní a hůř a méně jedli. Z toho pak vznikla dnešní tvrzení o vlivu Měsíce na hubnutí (a nekvalitu spánku).

  • Na stránkách STOB se dokonce dočtete varování, že podobné jednodenní diety organismu moc neprospívají a ztracená deka se rychle vrátí.

Mnohem lépe funguje dieta podle vlastních biologických rytmů (biorytmů). Ty má každý člověk jiný a opět to obnáší jistou schopnost umět naslouchat svému tělu a řídit se svými náladami a podle nich uzpůsobit jídelníček.

Je to obdobné jako u atmosférického tlaku – spousta jevů probíhá v sinusoidách a stejně tak naše fyzické, psychické a mentální schopnosti. Zkrátka, stejně jako s tím tlakem – jednou jste dole, jednou nahoře. A pokud se cítíte „down“, tedy dole, bez nálady a energie – platí pro vás to, co bylo popsáno výše u nízkého atmosférického tlaku. A pokud jste v pohodě…

Inu, a to ještě existuje cirkadiální rytmus, a ten se týká rozložení našich nálad a schopností pro každou hodinu dne. Ano, to je ten rytmus, kdy nejvíc práce uděláte mezi devátou a jedenáctou dopoledne a potom kolem třetí odpoledne.

A stejně jako u ostatních měřených cyklů, kdy na člověka působí různé okolnosti (tep srdce, spánek, nemoci, trávení, světlo, u žen menstruace apod.), i zde se doporučuje, pokud jde o jídlo, přihlédnout k aktuálním okolnostem a podle nich se rozumně zařídit.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Jak zhubnout podle Luny

Jak zhubnout podle Luny

Hubnutí podle Měsíce? Už si ťukáte na čelo a chcete kliknout někam jinam? Pak ještě chvíli vydržte a aspoň jedním okem text prolétněte (smích). Věřte, že jsem měla před lety jako absolventka technické školy také pochybnosti o něčem tak „nevědeckém“ jako je dieta podle pohybu Měsíce na obloze,  ale nyní uznávám, že na tom něco pravdy je. A má to koneckonců i logiku. Však posuďte sami..

Jsme součástí přírody, která nás ovlivňuje. A když Měsíc způsobuje odliv a příliv v moři, tak proč by nemohl způsobit „příliv“ i „odliv“ v našem těle?

Celý článek 1.4.2013 4

Jan Lipšanský

Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.

4.7.2019 Články, O kaloriích nevážně

Související články

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Pro ženy: Jak vybrat nejlepší sportovní podprsenku a čím předejít nepříjemnému tření stehen v horkých dnech

Pro ženy: Jak vybrat nejlepší sportovní podprsenku a čím předejít nepříjemnému tření stehen v horkých dnech

Hlídáte si jídelníček a životní styl pomocí aplikace Kalorické Tabulky? Zkoušíte přidávat pohybové aktivity, ale nikdy u svého předsevzetí nevydržíte? Jedním z důvodů může u žen být, že se při běhu či cvičení necítí zkrátka dobře – prsa skáčou a pohyb bolí.

Snadnou pomocí je v takovém případě výběr vhodné sportovní podprsenky. Bohužel takovou „maličkost“ řada žen stále podceňuje.

Celý článek 2.7.2024