12 tipů na rychlé letní svačinky
Jedna z nejčastějších otázek mých klientů bývá: „Co mám jíst na svačinu během dne?“
Aby to bylo snadno dostupné, rychlé na přípravu, zdravé, výživné, dodalo nám to energii a nepřibírali jste po tom zbytečný tuk.
Že existují pro chytré telefony různé aplikace s krokoměry – více či méně přesnými – ví asi každý, kdo zařadil do svého života aktivní pohyb.
Osobně jsem však v době, kdy jsem začal se zdravotními procházkami rychlou chůzí, ocenil kromě krokoměrů i několik dalších aplikací pro Android.
Nic proti krokoměrům. Jeden z nich má dokonce i Google Fit, jehož výsledky se po propojení dají načítat do aplikace našich Kalorických tabulek, takže nemusíte ručně svá cvičení zapisovat. Ale pokud zůstanu u chůze, brzy si sami zjistíte, že za hodinu ujdete třeba 4,5 – 5 km a že to činí zhruba 6 000 kroků, takže onen počet kroků za den si nakonec můžete odvodit i bez krokoměru. Takže se zkusme zaměřit na další, doplňující informace, které naše cvičení venku ovlivňují.
Co si budeme povídat, panuje-li ve městě smog, asi nemá cenu moc vycházet, protože se za takových okolností může některým z nás těžko dýchat, hůř pohybovat a celkově takové cvičení nebude za moc stát.
Najdeme v ní však informace ze všech meteorologických stanic v republice, takže je možné si dát aplikaci jako widget na plochu mobilu, kde bude aktuálně zobrazována situace ve vašem okolí včetně podrobných hodnot jednotlivých znečišťujících prvků v ovzduší.
Dobré je i vědět – tedy pokud neběháte rádi v dešti –, jestli se na dobu vašeho workoutu neřítí do dané oblasti nějaká bouřková aktivita.
Český hydrometeorologický ústav vydal aplikaci Meteor – Meteoradar, jehož widget opět můžete přidat na plochu telefonu a který zobrazuje aktuální oblačnost, její pohyb za několik hodin zpět, i výhled na hodinu dopředu. Existují samozřejmě další podobné aplikace, jako třeba Radar.EU, záleží na každém, jaké rozhraní a grafika se mu budou víc líbit.
V článku Lidské tělo podle přírody jsme v červnu psali rovněž o možnosti využití aplikace barometr, kdy jsme zjistili, že normální tlak činí 1013,25 hPA a když jde nahoru, bude slunečno, když se snižuje, přicházejí mraky a bouřky.
Vlastně ani meteorologové přesně neví, jaké bude počasí za hodinu – a nevěděli to ani v červnu 1944, kdy hlásili špatné počasí k zahájení Dne D v Normandii, a to se přesto v danou chvíli umoudřilo. Vzhledem k tomu zcela přesnou aplikaci pro předpověď nenajdeme, a opět se musíme spolehnout pouze na rámcové obrysy nebo vyhlédnutí z okna.
Pro mne důležitou aplikací je ta na zobrazení východu a západu Slunce. Zvláště v podzimních až jarních měsících je velmi potřebná, protože pokud nechci po městě nebo lese běhat / chodit ve tmě s čelovkou a vypadat jako horník fárající do dolů, je fajn vědět, že Slunce zajde v tolik a tolik hodin.
Rovněž se vyplatí znát pojmy jako občanský (civilní) nebo nautický soumrak. Ten první nastává hned po západu Slunce a určuje dobu, kdy je ještě vidět natolik, že v daném světle přečtete třeba noviny nebo hrát fotbal.
Před východem Slunce pak přicházejí oba soumraky v opačném pořadí. Na každý pád takto víte, že když by vám konec workoutu venku připadl na půl devátou večer, a Slunce zapadne ve 20:06, jak je tomu v den, kdy vzniká tento článek, ještě stále bude světlo do 20:40 a šero dokonce do 21:24, takže máte dost času na návrat.
Osobně používám aplikace Sunrise Sunset, jejímž autorem je Alok Madavgane, a Golden Hour, kterou vytvořil Oleg Kan. Druhá jmenovaná je dokonce v češtině a obsahuje také vysvětlení výše zmíněných pojmů.
Co si budeme povídat, třeba Praha nenabízí žádné velehory. Nejvyšší vrchol Prahy (Teleček) je 399 metrů nad mořem a je součástí hřebenu Růžová, jehož nejvyšší bod je jen o 11 metrů výš.
Přesto se aplikace pro měření nadmořské výšky při chůzi / běhu / jízdě na kole vyplatí. Používám Výškoměr od Examobile, který na začátku workoutu spustíte, na konci vypnete a pak si můžete přehrát záznam například své chůze s grafickým znázorněním stoupání a klesání, takže už nemusíte počítat patra, jak to dělají kupř. náramky Garmin. A při dovolené v horách jde o zábavného pomocníka navíc.
O problematice lidských biorytmů už jsme také psali: Jak působí nejen na hubnutí fáze Měsíce a biologické rytmy. Jde o to, že i fyzické síly v těle člověka fungují v sinusoidách, a jednou jsme na vrcholu sil, jindy se cítíme mizern1ě, a ani nevíme proč. Přitom workouty v době fyzického útlumu těla nebývají moc prospěšné a užitečné.
Existuje spousta dalších vychytávek a aplikací, které jde při cvičení venku uplatnit, ale zde uvedené jsou ty pravděpodobně nejpoužívanější. Osobně mám ještě jednu, určenou na dobu po zakončení takových cvičení, a to České pivovary.
23.8.2019 Jan Lipšanský Články, O kaloriích nevážněJedna z nejčastějších otázek mých klientů bývá: „Co mám jíst na svačinu během dne?“
Aby to bylo snadno dostupné, rychlé na přípravu, zdravé, výživné, dodalo nám to energii a nepřibírali jste po tom zbytečný tuk.
Celý článek 28.6.2018
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Celý článek 19.11.2024
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Celý článek 17.11.2024
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
Celý článek 13.11.2024
Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.
Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?
Celý článek 10.11.2024
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.
Celý článek 6.11.2024