Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Užitečné aplikace, s kterými si budete venkovní sportovní aktivity opravdu užívat

Že existují pro chytré telefony různé aplikace s krokoměry – více či méně přesnými – ví asi každý, kdo zařadil do svého života aktivní pohyb.

Osobně jsem však v době, kdy jsem začal se zdravotními procházkami rychlou chůzí, ocenil kromě krokoměrů i několik dalších aplikací pro Android.

Nic proti krokoměrům. Jeden z nich má dokonce i Google Fit, jehož výsledky se po propojení dají načítat do aplikace našich Kalorických tabulek, takže nemusíte ručně svá cvičení zapisovat. Ale pokud zůstanu u chůze, brzy si sami zjistíte, že za hodinu ujdete třeba 4,5 – 5 km a že to činí zhruba 6 000 kroků, takže onen počet kroků za den si nakonec můžete odvodit i bez krokoměru. Takže se zkusme zaměřit na další, doplňující informace, které naše cvičení venku ovlivňují.

Užitečné aplikace, s kterými si budete užívat venkovní sportovní aktivity

Rozptylové podmínky

Co si budeme povídat, panuje-li ve městě smog, asi nemá cenu moc vycházet, protože se za takových okolností může některým z nás těžko dýchat, hůř pohybovat a celkově takové cvičení nebude za moc stát.

  • Proto mám nainstalovanou aplikaci SmogAlarm od obecně prospěšné společnosti Čisté nebe. Původně byla vytvořena pro obyvatele Ostravska, protože ti znečištěním ovzduší trpí v naší republice asi nejvíc.

Najdeme v ní však informace ze všech meteorologických stanic v republice, takže je možné si dát aplikaci jako widget na plochu mobilu, kde bude aktuálně zobrazována situace ve vašem okolí včetně podrobných hodnot jednotlivých znečišťujících prvků v ovzduší.

Počasí, déšť, bouřky a barometr

Dobré je i vědět – tedy pokud neběháte rádi v dešti –, jestli se na dobu vašeho workoutu neřítí do dané oblasti nějaká bouřková aktivita.

Český hydrometeorologický ústav vydal aplikaci Meteor – Meteoradar, jehož widget opět můžete přidat na plochu telefonu a který zobrazuje aktuální oblačnost, její pohyb za několik hodin zpět, i výhled na hodinu dopředu. Existují samozřejmě další podobné aplikace, jako třeba Radar.EU, záleží na každém, jaké rozhraní a grafika se mu budou víc líbit.

V článku Lidské tělo podle přírody jsme v červnu psali rovněž o možnosti využití aplikace barometr, kdy jsme zjistili, že normální tlak činí 1013,25 hPA a když jde nahoru, bude slunečno, když se snižuje, přicházejí mraky a bouřky.

  • Aplikací na předpověď počasí jsou stovky a tady skutečně je na každém, jak si je otestuje a jak budou podle něho přesné. Některé aplikace třeba hlásí slunečno, když u vás zrovna prší, a naopak. Nebo hlásí 25 °C, přitom venku zuří třicítky.

Vlastně ani meteorologové přesně neví, jaké bude počasí za hodinu – a nevěděli to ani v červnu 1944, kdy hlásili špatné počasí k zahájení Dne D v Normandii, a to se přesto v danou chvíli umoudřilo. Vzhledem k tomu zcela přesnou aplikaci pro předpověď nenajdeme, a opět se musíme spolehnout pouze na rámcové obrysy nebo vyhlédnutí z okna.

východ a západ Slunce

Východ a západ Slunce

Pro mne důležitou aplikací je ta na zobrazení východu a západu Slunce. Zvláště v podzimních až jarních měsících je velmi potřebná, protože pokud nechci po městě nebo lese běhat / chodit ve tmě s čelovkou a vypadat jako horník fárající do dolů, je fajn vědět, že Slunce zajde v tolik a tolik hodin.

Rovněž se vyplatí znát pojmy jako občanský (civilní) nebo nautický soumrak. Ten první nastává hned po západu Slunce a určuje dobu, kdy je ještě vidět natolik, že v daném světle přečtete třeba noviny nebo hrát fotbal.

  • Když Slunce klesne pod více než 6 ° stupňů pod horizont, nastává nautický soumrak. Už je skutečně velké šero, ale pořád ještě se dá podle obrysů orientovat.

Před východem Slunce pak přicházejí oba soumraky v opačném pořadí. Na každý pád takto víte, že když by vám konec workoutu venku připadl na půl devátou večer, a Slunce zapadne ve 20:06, jak je tomu v den, kdy vzniká tento článek, ještě stále bude světlo do 20:40 a šero dokonce do 21:24, takže máte dost času na návrat.

Osobně používám aplikace Sunrise Sunset, jejímž autorem je Alok Madavgane, a Golden Hour, kterou vytvořil Oleg Kan. Druhá jmenovaná je dokonce v češtině a obsahuje také vysvětlení výše zmíněných pojmů.

Nadmořská výška

Co si budeme povídat, třeba Praha nenabízí žádné velehory. Nejvyšší vrchol Prahy (Teleček) je 399 metrů nad mořem a je součástí hřebenu Růžová, jehož nejvyšší bod je jen o 11 metrů výš.

Přesto se aplikace pro měření nadmořské výšky při chůzi / běhu / jízdě na kole vyplatí. Používám Výškoměr od Examobile, který na začátku workoutu spustíte, na konci vypnete a pak si můžete přehrát záznam například své chůze s grafickým znázorněním stoupání a klesání, takže už nemusíte počítat patra, jak to dělají kupř. náramky Garmin. A při dovolené v horách jde o zábavného pomocníka navíc.

Biorytmy

O problematice lidských biorytmů už jsme také psali: Jak působí nejen na hubnutí fáze Měsíce a biologické rytmy. Jde o to, že i fyzické síly v těle člověka fungují v sinusoidách, a jednou jsme na vrcholu sil, jindy se cítíme mizern1ě, a ani nevíme proč. Přitom workouty v době fyzického útlumu těla nebývají moc prospěšné a užitečné.

Existuje spousta dalších vychytávek a aplikací, které jde při cvičení venku uplatnit, ale zde uvedené jsou ty pravděpodobně nejpoužívanější. Osobně mám ještě jednu, určenou na dobu po zakončení takových cvičení, a to České pivovary.

Z archivu aneb přečtěte si také:

12 tipů na rychlé letní svačinky

12 tipů na rychlé letní svačinky

Jedna z nejčastějších otázek mých klientů bývá: „Co mám jíst na svačinu během dne?“

Aby to bylo snadno dostupné, rychlé na přípravu, zdravé, výživné, dodalo nám to energii a nepřibírali jste po tom zbytečný tuk.

Celý článek 28.6.2018 5

Jan Lipšanský

Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.

23.8.2019 Články, O kaloriích nevážně

Související články

K čemu je dobrá voda z brambor?

K čemu je dobrá voda z brambor?

Překvapila mne tuhle moje žena, když prohlásila, že k ničemu.

Moje manželka skutečně vodu z brambor nemilosrdně vylévá do dřezu. Což je škoda, jak si řekneme níže.

Celý článek 30.4.2024