Jak se udržet v kondici nejen po dobu karantény? Zkuste názorná videa jógy s logem KalorickéTabulky.cz
Trávíte většinu času doma u televize či monitoru? Tak klidně pokračujte! Jen si u toho podle té „televize“ také občas v soukromí svého domova zacvičte.
I když mohou být od 27. dubna 2020 otevřena fitcentra, cvičení s rouškou, které je tam přikázáno, není bohužel nic, co by většina lidí zvládla. A tak zřejmě dál budou mnozí pokračovat v omezeném pohybovém režimu.
Náš fitness prostor se kvůli opatřením proti koronaviru zmenšil ve většině případů jen na náš byt. Nicméně i tam si může každý z nás roztáhnout karimatku a zacvičit si nějakou jednoduchou sestavu. Prospěje tělu i psychice.
Jak na cvičení v domácím prostředí
Po 20 minutách sezení zkuste vstát a aspoň se projít. Jděte utřít nádobí, zalít kytky, vyvenčit psa nebo se podívat na balkón, jaké je počasí.
Pokud budete mít náladu a chuť, zkuste každý den zařadit aspoň dvacetiminutové cvičení. Nemusí to být žádné šílené skákání, zvedání činek, stačí se protáhnout. Najděte si něco, co vás bude bavit a pomůže vám myslet chvíli na něco jiného.
Ať budete umývat okna nebo doma cvičit, dbejte na bezpečnost. V této době totiž platí, že raději než se zlomenou nohou běžet do nemocnice, je lepší zůstat ležet doma u televize. Pokud plánujete nějaký delší náročnější trénink, nezapomeňte se rozehřát a na závěr protáhnout.
Vyhýbejte se masám lidí, neprovozujte aktivitu na turistických místech a spíše volte méně frekventované trasy a časy. Co takhle si v sobotu přivstat a před snídaní stihnout svižnou procházku v lese nebo počkat až všichni usednout v osm k televizi a skočit si místo toho zaběhat do parku? Využijte předzahrádku nebo terasu a pokud je to možné, provozujte aktivitu tam – na čerstvém vzduchu, což posílí nejen vaši psychiku, ale i imunitu.
Dbejte na techniku! Na lekcích vás opraví trenér, ale pokud cvičíte doma, měli byste se soustředit i na správnou techniku cviků, aby si nepřivodili nějaký úraz nebo si nezpůsobili přetížení svalů.
Cvičit můžete s vlastní vahou nebo využít předmětů doma jako je ručník, PET lahve s vodou nebo deka. Pokud ale hodláte cvičit pravidelně, je vhodné do cvičení doma trochu investovat a koupit si cvičební gumičku, jógamatku, švihadlo nebo pár kilových činek. O to pestřejší bude moct být váš trénink doma.
Nebaví tě cvičit? Nudíš se doma? A co takhle přijmout výzvu? Nevydržíš v planku ani deset sekund, a co takhle zkoušet do každý den a zaznamenat si časy? Cvičíš pravidelně jógu? A co takhle vyzkoušet nějakou obtížnou pozici?
Výhody domácího cvičení
Nikdo vás nevidí. Můžete mít vytahané tričko, být nenamalovaná, nemusíte řešit nějaké to kilo navíc, prostě cvičíte sama v pohodlí svého domova.
Můžete cvičit kdykoliv. Chce se vám cvičit ráno, dopoledne nebo v devět hodin večer? Žádný problém. Nejste vázáni na termíny lekcí. Stačí jen kdykoliv spustit video a jde se cvičit!
Žádné cestování. Nemusíte trávit čas dojížděním. Po cvičení se hned osprchujete a můžete zas usednout zpátky k televizi a doplnit spálenou energii.
Ušetříte. Nejen čas, ale i finance.
Můžete být součástí komunity. Všichni určitě známe cvičení programy jako je FitFab Strong, P90, Insanity apod. Kolem těchto programů je sdružuje spousta lidí a díky sociálních sítí se můžete vzájemně podporovat a předávat si zkušenosti.
Na internetu najdete spoustu videí a cvičení, tak si najděte něco, co vás bude bavit. Například jóga je nejen určená pro protažení a posílení svalů, ale díky dýchání vám přinese i psychickou pohodu.
Výhodou jógy je také to, že ji zvládne v podstatě každý. Nemusíte mít žádné fyzické predispozice, nepotřebujete žádné pomůcky, kromě karimatky (kterou můžete nahradit kobercem nebo dekou). Stačí jen vstát z gauče a najít si video, které vás bude bavit. A třeba to bude můj cvičební program YOGA 20 nebo nový program pro pokročilé FLOW 20.
FLOW 20 je pro všechny, kteří už se cvičením nějaké zkušenosti mají. Jedná se o unikátní cvičební program, díky kterému budete ohebnější, uvolněnější a klidnější za pouhých 20 minut denně. Program obsahuje jak posilovací videa:
Flexi Yoga – zaměřené na protažení a zlepšení vaší flexibility;
Stress Yoga – pro uvolnění a rozpohybování ztuhlých kloubů;
nebo balanční:
Balance Yoga – pro zlepšení rovnováhy a posílení středu těla.
Zkuste se odpojit od všech těch zpráv, které se na nás valí, a zacvičte si. Prospějete nejen svému tělu, ale i psychice. A díky lepší kondici si zlepšíte i imunitu!
Když mě paní redaktorka v souvislosti s koronavirem (COVID-19) požádala jako psychoterapeuta o článek pro blog kaloricketabulky.cz, přemýšlela jsem, kdo ho čte.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.