Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak se na krizi připravovala Kuchařka ze Svatojánu

Krize, o které mluvili jen někteří z ekonomů, politologů nebo přírodovědců, se nakonec dostavila v té nejméně očekávané podobě.

Pandemie koronaviru, a s ní spojené ekonomické propady, sociální izolace, nejistota, deprese a strach měly určitý vliv téměř na každého z nás…

Já sama jsem se o směřování našeho západního civilizačního modelu začala zajímat už před lety. Četla jsem knihy, studovala články a poslouchala přednášky věnované ekologii, klimatickým změnám, filozofii, krizi hodnot, technologiím, velkým cyklům v historii civilizací a na ně navazujícím krizím ve všech myslitelných oblastech. Nebyla jsem tedy překvapená, že krize přišla, jen mě udivilo, že to bylo tak záhy.

Kuchařka ze Svatojánu

Dokonce ji v jistém smyslu vítám jako určitý obrodný proces, ze kterého můžeme, a já věřím, že také vyjdeme, posíleni. Zdá se, že moje praktická Krizová kuchařka ze Svatojánu, na které jsem pracovala ještě dlouho před vypuknutím celosvětové epidemie, přichází na knižní trh právě v tu nejpříhodnější dobu. Nemá nikoho ani v nejmenším vystrašit, naopak mým cílem bylo posílit naději a víru, že to zvládneme vlastními silami, protože ta nejlepší pomocná ruka je vždy na konci našeho ramene.

Knih, příruček a různých návodů k přežití v krizích vychází v současnosti dostatek, ale většinou jsou určeny mužům. Ti musí v takových obtížných situacích zajistit své rodině bezpečí, teplo a jídlo. A jaká je úloha ženy? Neméně důležitá, musí přece udržet v chodu rodinu, nasytit ji, ošetřit v případě nemoci a především nedovolit, aby se její členové utápěli ve smutku a beznaději. Musí vytvořit alespoň zdání normálnosti v turbulentním světě a nejistých podmínkách.

Krizová kuchařka ze Svatojánu

Ale i kdybychom se s žádnou krizí aktuálně potýkat nemuseli, moje knížka, jež vychází v pro mnohé netypickém létě 2020, vás naučí používat lokální zdroje a první kroky k důležité a potřebné vědomé skromnosti, která se může ukázat jako životní nutnost.

Ať už vše dopadne jakkoliv, je dobré si ze situace vzít ponaučení a znovu se naučit spolupracovat, domluvit se, oprášit výměnný obchod. V těžkých dobách se osamělým individualistům žije velmi těžce a to i v případě, že mají dost peněz. I když ne všichni máme možnost vypěstovat si svoje jídlo, máme možnost nabídnout své služby výměnou za ně. Někdo je šikovný zdravotník, jiný rozumí motorům, další je zručný kutil. Když umím péct chleba nebo plést teplé ponožky, mohu za to dostat obilí nebo zeleninu. Proto moje rada pro všechny případy zní: naučte se něco praktického.

Recept nejen pro letošní léto – kvašená rajčata

Mléčné kvašení je jedním z nejjednodušších, nejlevnějších a nejzdravějších způsobů, jak dodat svému tělo zdraví prospěšné látky. Především v zimě, kdy je málo čerstvé zeleniny a ovoce, je konzumace kvašené zeleniny nutností. Věděli jste, že můžete kvasit i rajčátka? Vybírejte drobná a pevná, ta divoká jsou k tomu jak stvořená.

Kuchařka ze Svatojánu

1,6 kg drobných rajčat promícháme s paličkou pokrájeného česneku, svazkem bazalky, dvěmi lžícemi hořčičného semínka, jednou lžičkou bílého pepře a lžičkou koriandru. Vložíme do kvašáčku a zalijeme studeným solným roztokem: v 1 litu převařené vody rozpustíme 3 lžíce soli. Zatížíme a necháme 4 – 5 dnů kvasit při pokojové teplotě. Poté přendáme do zavařovaček a uchováme v chladničce.

Rekapitulace ingrediencí aneb budeme tedy potřebovat:

  • 1,6 kg drobných rajčat
  • 1 palička česneku
  • svazek bazalky
  • 2 lžíce hořčičného semínka
  • 1 lžička bílého pepře
  • 1 lžička koriandru
  • 3 lžíce soli

Pěkné léto přeji a chovejte se k přírodě, v které je zdrávo co nejvíce pobývat, s láskou a respektem.

Foto: Kuchařka ze Svatojánu

Kuchařka ze Svatojánu

Facebook profil

Výtvarnice na volné noze, autorka úspěšného blogu Kuchařka ze Svatojánu a fotografka.
Denně doplňuje zásobárnu vegetariánských a veganských receptů inspirovaných kuchyní našich babiček.
Její knihy zakoupíte na ALBATROS MEDIA.

5.7.2020 Kuchařka ze Svatojánu Články, O kaloriích nevážně, Recepty a výživa

Z archivu

Kuchařka ze Svatojánu: Jak vypadá můj den a jídelníček

Jsem ranní ptáče – skřivan. V deset večer už mi padá hlava a v půl šesté ráno jsem na nohou.

Musím našlapovat tichoučce, protože můj muž je sova, chodí spát ve dvě a vstává v devět.

Celý článek 11.6.2015

Související články

Premium novinka AI zápis pomocí fotky v Kalorických Tabulkách

Rozpoznávání vyfocených jídel a odhad gramáže je další věc, která do Kalorických Tabulek přistála – umělá inteligence jako pomocník při zápisu. 

Celý článek 1.4.2025

Pět článků, které vám pomohou pochopit užívání aplikace Kalorické Tabulky

V našich skupinách na Facebooku se často setkáváme s povzdychem „já těm TABULKÁM“ vůbec nerozumím.

Dotyční mají na mysli samozřejmě aplikaci Kalorické Tabulky, kterou stovky lidí roky úspěšně využívají ke kontrole svých jídelníčku. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak jednoduché to může být…

Celý článek 31.3.2025

Představujeme ti další novinku v Kalorických Tabulkách – Kalorickou bilanci

Doteď byly výpočty v aplikaci tak trochu magické, vše se odehrávalo na pozadí a mohlo být matoucí, kde se která čísla berou. Proto padlo rozhodnutí, že je objasníme.

Celý článek 27.3.2025

Bezlepková matka: Informací k bezlepkové dietě je moc, ale co byste měli určitě vědět? Rady z praxe

Trend snižování spotřeby lepkového pečiva a lepku obecně je poslední dobou v módě.

Chce to však opravdu přemýšlet, jestli třeba není vhodnější jen se více věnovat svému jídelníčku a trochu přehodnotit stravovací návyky než začít držet bezlepkovou dietu, protože to streemoval někdo slavný na instáči…

Celý článek 23.3.2025

O kaloriích nevážně: Buk jako zdroj potravy

V dobách válek a hladu se lidé snažili zpracovat kde co z přírody.

Třeba listí z buku nebo bukvice.

Celý článek 21.3.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner