Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Alexandra Rohlíková: Desatero rad, jak nastavit Kalorické Tabulky

Téměř každý den odpovídám na internetu na některý z následujících dotazů ohledně základního používání aplikace www.kaloricketabulky.cz.

Pojďme si v tom tedy udělat jasno na jednom místě.

Na co že se tedy začátečníci obvykle ptají?

1. Jaký si mám nastavit příjem?

Každý člověk je individuální a u každého je třeba řešit něco jiného, jak vědí všichni poradci a terapeuti z vlastní praxe. Ale vždycky je třeba někde začít. Zas tolik variant a možností výpočtu příjmu a živin není. Proč tedy nepoužít systém, se kterým pracují Kalorické Tabulky, a hledat ověření u x dalších výpočtů, které jsou k dohledání na internetu?

Jaký si mám nastavit příjem do Kalorických Tabulek

Kalorické Tabulky zvolily jednu rovnici na výpočet bazálního metabolismu, pracují s určitými koeficienty výdeje energie a nastavily určité rozložení živin, které bude vyhovovat většině uživatelů bez speciálních potřeb. Než začneme hledat nová a nová rozložení, co to prostě jen vyzkoušet?

Zadejte správné údaje do formuláře: svůj věk, výšku, hmotnost. A úroveň denní aktivity (k té se ještě vrátíme). A nechte tabulky dělat svoji práci. Vše vypočítají, nastaví, kolik máte za den přijmout energie a z čeho má být: tedy kolik bílkovin, tuků a sacharidů je třeba do jídelníčku naskládat z jídla na talíři.

A pozor, teď přijde to kouzlo: Toto nastavení nějakou dobu dodržujte. Nejméně dva týdny, v lepším případě však měsíc. Změnám může chvíli trvat, než se začnou projevovat. Jednoduše řečeno, tělo si musí uvědomit, že to takhle myslíte vážně a že nebude strádat.

2. Jak mám nastavit aktivitu?

Nejvíc se tápe u správného nastavení aktivity. Někdo vyznává názor, že nejlepší je zadat jenom to základní a dojídat energii a živiny v průběhu dne podle toho, jak se hýbe a jak se po zapsání aktivity ty potřebné hodnoty v tabulkách samy přepíší (ano, stačí zadat, co jsme dělali, a čísla se změní sama, my už nic dalšího dělat nemusíme). Je to správný postup? Může být. Ale hrozí u něj jedno riziko. Vydaná energie při dané aktivitě nemusí být změřená správně. Jen tabulkový odhad většinou nestačí. Může se potom stát, že zápis výrazně nadhodnotí, kolik energie člověk ve skutečnosti vydal. A když se zapíše příliš velký výdej (který neodpovídá tomu, co jsme doopravdy ze sebe vydali), zvýší se množství živin a tím i energie přespříliš. Takže jednoduše řečeno toho sníme moc. A hubnout nebudeme.

Tabulka aktivit pro aplikaci Kalorické Tabulky

Za mě, a tak to doporučuji i klientům, je lepší nastavit si nějakou úroveň aktivity, která odpovídá průměru. Ne to, co si ideálně představujeme, že budeme dělat. Ale to, jak to vypadá realisticky teď v tuto chvíli. Tabulky na své internetové stránce nabízejí přehledný rozpis, jak která úroveň vypadá. Ta sedavá, kterou si tak rádi lidé zadávají s tím, že vlastně nechodí nikam cvičit, je ovšem opravdu pro někoho, kdo skutečně celý den prosedí a polehává. Už běžný provoz v domácnosti třeba na mateřské s malými dětmi by měl spadat spíš do úrovně aktivity lehké.

  • A ještě poznámka: ponížit si aktivitu v přesvědčení, že tak budeme hubnout rychleji a lépe, to většinou nefunguje. Příjem je pak příliš nízký a vede to jen k tomu, k čemu každá drastičtější dieta: máme málo živin a tělo se snaží udržet si energii ve svých tukových zásobách, protože musí hospodařit s málem.

Co všechno máme jako aktivitu zapisovat? Právě ta zvolená úroveň aktivity je tu od toho, abychom nemuseli zapisovat úplně všechno. Už počítá s tím, že pracujeme, vaříme, uklízíme, dojdeme na nákup, obstaráme v domácnosti to či ono. A pokud cvičíme pravidelně, tak počítá i s tím. Počítá samozřejmě i s tím nejzákladnějším, tedy že dýcháme a vůbec žijeme (ano, to je ten bazální metabolismus). Když zadáme nulovou aktivitu, je ta výše příjmu, kterou nám systém nastaví, tak nízká taky proto, že jsme najednou přestali počítat s běžným životem (který bychom tam správně měli zadávat jako aktivitu). Tím se vracíme na začátek tohoto bodu.

3. To musím všechno sníst? Je problém, když občas nesním, co mám?

Ano. To nastavení neukazuje nejvyšší možnou hodnotu příjmu jednotlivých živin a neznamená to, že máme jíst míň, abychom hubli. To nastavení – pokud jsme zadali vše správně – už ukazuje, kolik je třeba jíst na hubnutí (nebo na daný cíl, který jsme si zvolili). Když budeme jíst výrazně míň, tělo bude mít nedostatek živin a energie. A většina chronických dietářů už se přesvědčila, že hladověním v minulosti jaksi zrovna nezhubli.

Zdá se to jako paradox: když chci hubnout, musím jíst přece míň. To ano, ale uměřeně. Ono totiž hladovění vede k tomu, že se tělo přepne do takzvaného šetřivého režimu a naučí se hospodařit s málem energie. A taky hladovění velmi často vede k tomu, že jednou za čas jednoduše „vybuchneme“ a sníme všechno, co je v dosahu, aby se to kompenzovalo. A tahle nárazová energie se ve valné míře rovnou uloží do tuku na horší časy (když to zjednoduším, abychom si to uměli lépe představit).

4. Proč mi Tabulky vypočítaly příjem pod můj bazál?

Častý dotaz, na který musíme hledat odpověď ve 2. bodě. Pokud zadáme vstupní údaje bez jakékoli aktivity, vypočítá se tabulkově podle určité rovnice teoretický bazální metabolismus a někam je třeba započítat deficit, pokud je cílem hubnutí. Pokud Tabulkám tvrdíme, že neděláme vůbec nic a celý den poleháváme, musejí odečítat od hodně nízkého čísla – a tím dojde k tomu, že nastaví příjem pod bazál. Takže opět opakuju: je třeba zadat si správně aktivitu (nebo si ji doplňovat).

5. Mám zapisovat potraviny v syrovém stavu, nebo po uvaření?

Pokud to jenom trochu jde, je vhodnější zadat hmotnost dané suroviny v syrovém stavu, před tepelnou úpravou. Jestliže ovšem vaříme pro celou velkou rodinu a špatně by se nám to počítalo, dá se samozřejmě odvážit surovina i po uvaření – a v zápisu si vybrat tu správnou! V Tabulkách je pak uvedeno, že se jedná kupříkladu o „těstoviny vařené“. Jestli vaříme jen pro pár lidí a porce se dělí jakžtakž rovnoměrně, můžeme odvážit suroviny zasyrova a jednoduše pak rozdělit na půlku, čtvrtku, jak potřebujeme. Ano, občas je to trochu matematiky.

specifičtější dotazy v pokračování

Z archivu aneb přečtěte si také:

Kalorické Tabulky: Nejlepší recepty včetně QR kódů pro jednoduší zápis do aplikace

Saša Rohlíková
https://www.rohlikovka.cz

Výživová poradkyně, osobní trenérka a trenérka tanečních sportů, která se specializuje na práci s klienty s obezitou a nadváhou. Po letech působení v mezinárodních obezitologických uskupeních při EASO pracuje opět s českými klienty. Potkat ji můžete například ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými tabulkami nebo samozřejmě na jejích stránkách.

22.2.2021 Články, Jak zhubnout

Komentáře

1

Blanka

23.2.2021 14:32

Zdravím, prosím o vysvětlení dotazu. Chápu jestli Vám budu připadat jako trdlo. Vím pokud chci zhubnout, musí být výdej větší nežli příjem! To má logiku. Nevím jak zjistit ten rozdíl, denně dle kalor.tabulek sním 1400 kcal a k tomu denně cvičím pilates 40 min. t.j.130 kcal.Když mám mít ale větší výdej než příjem, to bych musela procvičit např.1500 kcal ??? To snad ne !! takže můj dotaz je, jak mám od 1400kcal zjistit jestli mám větší výdej než příjem při denním 40min.cvičení . Děkuji za dotaz a omlouvám se, že mi to hlava nebere.Hezký den Blanka.

2

Saša Rohlíková

24.2.2021 14:36

Zdravím, Blanko.
Celkový příjem (co všechno za den sníte a vypijete) musí být nižší než CELKOVÝ výdej (tedy ten pilates, ale taky to, že vůbec ten den přežijete – že dýcháte, tluče vám srdce, natožpak to běžné fungování v průběhu dne). Takže je třeba započítat do toho všeho ještě svůj bazální metabolismus, k tomu přidat něco na ten zmíněný běžný provoz a k tomu ještě se připočte to, co procvičíte. Když si do Tabulek zadáte určitou míru aktivity (podle rozpisu na obrázku tady v článku), tak je tam právě toto všechno, to dýchání, tlukot srdce, mytí nádobí, to, že dojdeme na nákup atd., započítané. Vy už pak nic počítat nemusíte. Stačí jen si odvážit nebo odměřit, co za den sníte, vyplnit to do Tabulek (a splnit si tím, co ty Tabulky předepsaly) a ten pilates si odcvičit.
Saša

3

Monika

24.2.2021 15:40

Dobrý den, nebylo by možné nastavit jinak zapisování potravin. Pokud sním např. jablko 175 g, tak musím překlikávat na 1 g a pak zapisovat, kolik gramů jsem snědla. Většina potravina přece nemá předem známou váhu. Přijde mi logičtější, aby byla první možnost výběru 1 g a né 100 g nebo porce nebo 50 g atd. Nevím, co na to ostatní. Ale většina z nás jí čerstvé produkty, které pokaždé jinak váží! Moc děkuji

4

Ing. Macáková Marcela

25.2.2021 18:49

Děkujemem za připomínku, kterou předávám dál. Ať se daří.

5

Eva

25.2.2021 19:04

Dobrý den.chci se zeptat.nemam v tabulkách zadanou žádnou aktivitu a nezvládám tolik jíst kolik bych měla.kdybych si zapsala aktivitu tak bych musela jíst ještě víc? A někdy cvičím někdy jezdím na kole někdy nedělám nic.pracuju jako prodavačka takže jsem celý den na nohou a pobíhám po prodejně.je to středně těžká aktivita?děkuji za odpověď.zajickova

6

Saša Rohlíková

26.2.2021 09:39

Dobrý den, Evo,
míra aktivity závisí na tom „někdy“, jestli je to opravdu výjimečně, nebo je pro vás někdy třeba třikrát, čtyřikrát týdně, a také je důležité, jaká je intenzita toho cvičení a jízdy. Sama práce je u vás aktivnější. Tělo si sice na ni časem v podstatě zvyká, ale určitě to není potom sedavá aktivita, a podle charakteru práce (i v prodejně může mít někdo klidněji a někdo se opravdu doslova nezastaví a tahá těžké zboží) se pohybuje od lehké po střední zcela standardně.
Pokud to nezvládáte ujíst už bez zadání aktivity, jíte patrně málo, to si troufnu říct. Jestli jste ovšem zvyklá dlouhé roky si jídlo odpírat a jíte dlouhodobě pod hodnoty, které byste přijmout měla, tak byste nejspíš při navýšení tam, kam byste tabulkově měla jít, začala přibírat. U vás bych se zaměřila na to postupné „rozjezení“ – postupně a během delší doby (záleží na tom, jak dlouho jíte málo) přidávat živiny. V tu dobu hubnout hned nezačnete, ale metabolismus se napraví a časem bude hubnutí snazší. Chce to ovšem velkou trpělivost.
A jestli je problém jen v objemu jídla, tedy „se to do vás nevejde“, pak je řešením volba potravin energeticky bohatších a s menším objemem, jako jsou ořechy kupříkladu. Ale to by bylo třeba upřesnit při konzultaci.
Saša

7

Ing. Macáková Marcela

26.2.2021 10:52

Dobrý den, Moniko, takže postup je následující: V profilu > Nastavení jídelníčku > Přesný zápis gramů a pak se vám bude ukazovat defaultně 1g u každé potraviny. Pěkný den přejeme.

8

Stáňa

5.3.2021 13:50

Dobrý den, prosím, je dostačující denní spotřeba 1500 kcal v potravinách za celý den ve věku 72 let +163 výška. Tedy slušná nadváha,že. Netrápí mě hlad, zvykla jsem si. Cvičím 2 až 3x týdně 30 min. pomaleji rotoped. Déle nezvládnu kvůli artróze. Zatím nehubnu, kde dělám chybu, léky neberu. Moc děkuji za odpověď.

9

Alžběta

6.3.2021 13:36

Zdravím, prosím o radu ohledně sladkostí. Musím mít denně kousek oplatky, nebo kousek hořké čokolády, nebo kousek koláče nebo eskymo. Vyměnila jsem to za 2 suš.fíky+2 suš datle+3suš.švestky denně místo těch sladkostí. Tak mě zajímá co je zdravější a prospěšnější když mám 10kg nadváhy a chci zhubnout. Vím že i suš.ovoce má hodně cukru ale zase je bez mouky. Díky za odpověď. Alžběta

10

Monika

8.3.2021 10:06

Dobrý deň. Nikdy som nepotrebovala chudnúť (až teraz) a tak som nováčik a možno sa budem pýtať na veci, čo sú pre iných samozrejmosť.
Mám určený cieľ schudnúť (mám 159 cm a 60 kg) na 50 kg. Systém mi nastavil BM 4952 kJ, takže ak chcem chudnúť musím si udržiavať celkový stav pod daných 4952 kJ (teda príjem-výdaj). Dobre to tak chápem?

11

Saša Rohlíková

9.3.2021 08:32

@Stáňa
Dobrý den, těžko říct, zda je tento příjem dostatečný, potřebovala bych k němu znát i vaši hmotnost a míru denní aktivity. Může být a nemusí. Bylo by třeba znát víc detailů. Můžeme to probrat v uvedené facebookové skupině, pokud tam jste.

12

Saša Rohlíková

9.3.2021 08:43

@Alžběta
Denní kousek něčeho sladkého – to je z velké části zvyk. Neříkám, že ho musíte odbourávat za každou cenu. Někdy je pro psychickou pohodu lepší si dát něco takového malého a vhodného, než se stresovat tím, že si to odpíráte, a nakonec si stejně něco dáte. Na první pohled je to sušené ovoce samozřejmě vhodnější, ale pozor na to, že má opravdu hodně energie. Sušené datle mají na 100 g třeba 267 kcal a 64 g sacharidů. Vynechte ty nekvalitní sušenky, ty opravdu ničemu neprospějí. Pokud je vaším cílem hubnutí, nemělo by ovoce v této podobě být mnoho. Zkuste si tedy to množství odvažovat a započítat do denního příjmu. Nebo ho prostřídat se čtverečkem kvalitní hořké čokolády. Nebo možná bude stačit jeden kousek ovoce nesušeného, které už chuť na sladké uspokojí?
A ještě tip: často jsou ty chutě na sladké způsobeny nedostatkem některých živin v jídelníčku. Setkávám se s tím, že klientky odmítají jíst sacharidy v přílohách, přijmou za den i třeba málo bílkovin, ale potom je „honí mlsná“. Zkuste se proto zaměřit pár dní i na složení jídelníčku a dostatek všech hlavních živin z dobrých zdrojů – dobré bílkoviny ideálně netučné, z kvalitního masa, vajec, nedoslazovaných mléčných výrobků, ale taky luštěnin kupříkladu, dobré sacharidy ze zdrojů příloh, zeleniny a ovoce, dobré tuky z tučných ryb, olejů, ořechů…

13

Saša Rohlíková

9.3.2021 08:54

@Monika
V prvé řadě je třeba zadat správně všechny údaje. Toto vypadá na zadání hodnot s nulovou aktivitou. Neznám váš věk (ten v tom také hraje roli), ale je to hodně nízký příjem už jen od pohledu. Pokud celý den opravdu neposedáváte a nepoleháváte, ale fungujete běžným způsobem v domácnosti, sem tam někam jdete na nákup nebo něco vyřídit a třeba k tomu v práci sedíte, přece jen už to bude spíš na úrovni lehké aktivity. Pokud k tomu jakkoli pravidelněji cvičíte (a tím je myšlena třeba i svižná chůze), je třeba zadávat aktivitu podle toho.
Pokud si zadáváte svoje hodnoty bez aktivit do nějaké kalkulačky na internetu, vyskočí vám hodnota (teoretická) vašeho bazálního metabolismu – ale to je množství energie, kterou potřebujete doslova na to, abyste přežívala. K běžnému fungování v životě je zapotřebí jíst víc. A když chceme hubnout, odečítá se až od toho, kolik energie potřebujeme právě na to denní fungování. Ten odpočet by potom neměl – v běžném, standardním případě (závisí na spoustě věcí, kterými to nebudeme teď komplikovat a které patří už do rukou zkušeného specialisty) – jít pod hodnotu toho bazálního metabolismu, co vám vyskočí v nějaké kalkulačce.
Až budou základní údaje správně zadány, v Tabulkách i včetně té denní aktivity, Tabulky nabídnou určité hodnoty příjmu a živin, nejíte POD ta udaná čísla, ale PODLE nich. Už je pak totiž započítáno, kolik energie potřebujete, a od toho odečteno, co je třeba ubrat, abyste hubla.

14

Lenka

9.3.2021 20:44

Dobry den, ak mam v tabuľkách teda v prehľade vsetko ok – skoro na 100% je to aj v zelenych farbach a v aktivitách mam minus -114 kcal je to ok? ako jednoducho zistim ze moj vydaj je väčší ako prijem? Ak mam zadnú strednú záťaž, tym ze su hodnoty jedla vyplnené na 100% tym padom viem, ze vydaj je väčší ako príjem?

15

Saša Rohlíková

11.3.2021 19:33

@Lenka
Když je zadaná určitá úroveň aktivity a zároveň jako cíl zadáno „hubnutí“, Tabulky už nastavily deficit, který představuje určitý průměr: napočítaly si, kolik potřebujete k přežití, kolik k běžnému fungování a kolik na tu aktivitu, jakou jste zadala, průměrně na den, a od toho odečetly určité množství energie tak, abyste s tím daným příjmem hubnula. Pokud se tedy hýbáte v tom rozsahu, jak jste si na průměr zadala, měla byste být v deficitu a hubnout. Tedy výdej celkově v průměru za den by měl být větší než příjem celkově za den. Samozřejmě že jeden den třeba není žádný sport nebo nic navíc, ale to se dožene ten další den – Tabulky to zprůměrují. Takže když je zadáno, co zadáno být má, a když se to taky plní (včetně té aktivity, tedy sportujete nebo jste celý den na nohou nebo jakkoli je to zrovna u vás), už to takto s deficitem počítá (pro hubnutí, nebo naopak s nadbytkem, když chce někdo přibírat, nebo s rovnováhou, když chce být fit a hmotnost si držet – prostě to funguje v každém tom daném nastavení).

16

Dagmara

14.3.2021 22:46

Dobrý den, obávám se, že mám stanovený nízký příjem. Aktivitu mám zadanou „sedavou“, protože po 12. operacích kyčle cvičit moc nelze. V podstatě téměř denně nachodím max. kolem 3 tis. kroků, jinak posedávám. Nějaké ruční práce, vařím jednoduše, uklízím – ne nějak aktivně – žiji sama. Na procházky chodím tak 3 x týdně max. 3 km. V závislosti na ročním období a počasí tak jednou týdně šlapu bez námahy na elektrokole – kolem 20 km. Pokud cvičím, tak jen rehabilitačně a pomalu – pár minut. Nijak rapidně nehubnu. Za 105 dní asi 5 kg. Vím, že to stačí, ale moje míry se nijak nemění, neklesají. Věk 64, váha nyní 67, výška 156 cm, tuku 36%. Zhubnout chci na 63, případně 60 kg – kvůli zátěži na operovanou kyčel. Příjem vypočtený KT 1320 kcal.
Chtěla bych Vás poprosit o posouzení, zda vybraná aktivita „sedavá“ těmto aktivitám odpovídá a zda mohu vypočtenemu příjmu důvěřovat. Na množství jídla mi bohatě postačuje. Moc Vám děkuji.

17

Olga

18.3.2021 20:56

Dobry den,
Zadala jsem si aktivitu sedavou ( v praci sedim u pocitace, nekolikrat jdu po schodech do jineho patra, ke kopirce atd. Tam dojedu tramvaji, zpatky chodim pesky nebo tramvaji 2,5km – pokud jdu, zapisu aktivitu, doma take sedim, uklizim, ctu, pletu, varim, drobna prace na zahrade nekdy. Na nakup jedu autem. Chci zapojit pohyb, ale zatim je to takhle malo ) . Zapisuji poctive, za 4 tydny jsem zhubla 1,5kg.
Pri 90kg na 178 cm mne vyslo necelych 1700kCal.

Myslite, ze je to ok, ci by bylo treba prekliknout na vyssi aktivitu ( lehka aktivita).

Mnohokrat dekuji.

18

Saša Rohlíková

19.3.2021 08:57

@Dagmara
Dobrý den, ve vašem případě ta sedavá aktivita odpovídá, ale bylo by možné zkusit navýšit na lehkou a sledovat vývoj. Jestli by bylo možné zařadit to kolo častěji, tak bych se lehké aktivity neobávala. Ale záleží na zdravotním stavu, pokud by to navýšení množství jízdy na kole ortoped schválil, nebo dokonce doporučil jako terapii, pak lehkou, stejně tak pokud by doporučil vyšší míru souvislé chůze, až denně.
Saša

19

Saša Rohlíková

19.3.2021 09:00

@Olga
Dobrý den, doporučím určitě navýšení na lehkou. A navyšovat i tu aktivitu skutečnou. Určitě chválím ty cesty z práce pěšky. A nebojte se klidně přidat o víkendu trošku delší vycházku. Práce na zahradě bude s počasím taky přibývat.
S hubnutím to chce občas trpělivost, tak vydržte!
Saša

20

Klara

19.3.2021 09:38

Dobry den, mohla bych poprosit o radu s nastavenim ? Vazim 82 kg pri 168 cm a je mi 40 let, jsem v domacnosti s detma, nastavila jsem si lehkou aktivitu, coz mi dalo doporuceny prijem nekde kolem 7300 Kj denne.Ale asi 5x tydne se hybu, nachodim venku 8-25 km(kazdy den jinak) a tak 3-4 x tydne jezdim na kole 60-90 min. Temito cinnostmi spalim 3000-5500 Kj denne a zapisuji se mi do jidelnicku zvlast, cim se neustale dostavam do velkeho kalorickeho deficitu. To co spalim navic bych mela take navic snist, tak ze v tech vice aktivních dnech bych mela snist az 12 tis.Kj a treba 15o g bilkovin atd. ? Zapisují poctive uz 4o dnu a mam dole jen 1 kg, tak delam asi neco spatne, kdyz se drzim puvodniho nastaveni tech 7300 Kj. Predem moc dekuji za radu.

21

Saša Rohlíková

20.3.2021 12:10

@Klára
V prvé řadě byste měla mít nastavenou aktivitu střední, pokud není vysloveně důvod pro snižování příjmu (což je ale otázka už specifického osobního nastavení na základě vyšetření). Pokud máte nastavenou aktivitu koeficientem (tedy zadala jste lehkou – měla by být střední), už nic nedojídáte! Vypněte si kolonku „zohlednění DDD“.
Ten relativně malý pokles (záleží na tom, z jaké hmotnosti vycházíte) může být dán řadou věcí: špatným nastavením (jíte na svou aktivitu málo), špatným složením (můžete „plnit kolečka“, ale třeba nevhodnými potravinami), dlouholetým omezováním příjmu (organismus si zvykl fungovat na velmi malém příjmu energie), ale třeba také tím, že člověk zkouší léta různé diety, tak tělo reaguje na každou další pomaleji (zjednodušeně řečeno, počká si, než vás to přestane bavit, a dostane zase to, na co je zvyklé 🙂 ). Někdy to zkrátka chce trpělivost i z těchto důvodů.
Pro začátek, pokud už léta nejíte hodně málo a nezkoušíte jednu dietu za druhou, si navyšte koeficient aktivity, nic nedojídejte (ideálně si vypněte to dopočítávání vydané aktivity, to DDD) a poctivě a trpělivě dodržujte jídelníček. A měřte se! Ono třeba to kilo může znamenat větší úbytky v obvodu pasu, což znamená, že jde všechno správným směrem.
Saša

22

Lucie H.

5.4.2021 19:59

@Ing. Macáková Marcela
Díky za upozornění týkající se zápisu množství potravin do tabulek přes „Přesný zápis gramů“. Jen bych chtěla upozornit, že toto je možné pouze v mobilní aplikaci, PC verze nastavení neumožňuje, což je možná škoda.

23

František K.

10.4.2021 21:09

Dobrý den.
Prosím o pomoc s nastavením. Mám práci v pohybu a 6x týdně cvičím. Nastavím si tedy Váš denní výdej: Velmi aktivní. Je potom v celkovém denním přijmu už započítáno to moje cvičení a aktivity nebo mám ještě zvlášt zapisovat např. kroky, posilování, kolo apod ??? Zjištuji, že pokud je to tak,že mám jestě zapisovat aktivity, tak že jsem jedl velice, velice málo.
děkuji za odpověď

24

Mirka

16.4.2021 12:17

Vážená paní Sašo,
Vím, že jste odpověděla již několikrát ,přesto jsem svou odpověď nenašla. Mám vše nastavené na hubnutí- tedy žádná aktivita není nastavena a ani ji nedopisuji. Zapisuji a jím dle tabulek a mám hlad. Ne vždy, ale mám. Když vidím porce ostatních kolik toho mají na talíři a já sotva polovinu. Mám pravidelnou aktivitu- vycházky se psem 2h/den. Věk 47 let, výška 180 cm, váha 104kg. tabulky nastaveno – 2038kcal. Děkuji Mirka

25

Saša Rohlíková

7.5.2021 14:34

@Mirka
Mirko, máte tam nastavenou i tu aktivitu – vycházky? Tedy lehkou aktivitu?
Pokud máte hlad a pocit, že jsou porce malé, zaměřte se na potraviny s větším objemem a vlákninou. Tedy víc zeleniny. Zkuste se před jídlem napít. Pohlídejte si, že máte „zelené kolečko“ tedy dostatek bílkovin každý den.
Saša

26

Maria

7.5.2021 21:57

Dobry den, prosim o radu. Zacinala som na jesen na vahe 106 kg, do polovice aprila som sa dostala na 93. Kamaratka mi poradila kaloricke tabulky, takze posledne tri tyzdne ratam, vazim a zapisujem. Bazal mi vysiel na 1690 kcal (vek 35, vyska 174) + som zadala lahku aktivitu (denne prejdem cca 7km, obcas bicykel, niekolko krat tyzdenne lahke posilovanie ako drepy a male cinky). Denne sa snazim zjest 1800 kcal a mat zelene kolecko hlavne pri bielkovinach, popravde je to na mna dost jedla, ale snazim sa neist pod tuto hodnotu. Za tie tri tyzdne sa vsak vaha ani nepohla, stale je to 93, cize nieco asi robim zle. Poradite mi prosim? Dakujem velmi pekne. Marika

27

Maria

7.5.2021 22:00

Prepacte, este som zabudla podstatnu info a tym aj otazku, mam znizenu funkciu stitnej zlazy. Docitala som sa, ze pri hypotyreoze moze byt znizeny bazalny metabolizmus az o 10-20%. Je teda mozne, ze namiesto vyratanych 1690 mam mat bazal o dost nizsi? Dakujem velmi pekne za radu. Marika

28

Romana

12.5.2021 13:41

Dobrý den, nejsem si jistá zadáváním hmotnosti upravovaných potravin do jídelníčku. Pokud si vyberu v nabídce např. restovaná krůtí prsa – zadávám hmotnost již orestovaného masa nebo syrového? Děkuji za odpověď

29

Ing. Macáková Marcela

12.5.2021 16:59

dobrý den, pokud si vyberete „restovaná krůtí prsa“, zadáváte hmotnost restovaných prsou, když si vyberete „syrová prsa“, zadáváte hmotnost syrových prsou… ať se daří

30

Jana

24.5.2021 12:18

Dobrý den,
chtěla bych poradit se zadáním aktivit – pokud zadám ručně „Váš denní výdej“ – na „Lehce aktivní“ (183 cm, 96 kg, sedavé zaměstnání, denně cca 8000 kroků (celkem cca 6 km), souvislá chůze cestou z práce cca min 20 min – cca 3 km), tak mi je „Celkový příjem“ spočten na cca 2074 kcal. Pokud ale zadám „Vás denní výdej“ na „Dle vyplněných aktivit“ (což by mělo brát tedy aktivity podle hodinek), mám „Celkový příjem“ spočten na cca 1500 kcal, což se mi zdá ale málo. Je možné, že při zadání „Dle vyplněných aktivit“ se celkový příjem bude během dne měnit spolu s např. počtem kroků v hodinkách nebo mám špatně někde nastaveno?
Děkuji velice.

31

Dorota

27.5.2021 13:28

Dobrý deň,
ja by som sa len chcela uistiť či som si dobre nastavila deficit.
Mám 169cm, začala som so 66 kilami, prácu mám sedavú ale 3x do týždňa cvičím Kylu Itsines čiže 28min tréning aj silový aj kardio aj plynometrické cviky sú v tom. Dala som si to ako univerzálny kruhový tréning do aktivít, čiže mi to stiahne cca 180kcal.Cieľ som si dala schudnúť a váhu 60kg. Mne to vypočítalo optimálny kalorický príjem zhruba oklo 1600-1700kcal. Ja som to ale stiahla na 1350kcal denne lebo som to pochopila tak že keď chcem chudnúť musím ísť do deficitu cca 500kcal. Moj bazálny je 1370. Je to dobre alebo mám resp.môžem jest viac? Inak som začala 4.5.2021 a teraz 27.5.2021 mám 63,7kg čiže 2,3kg dole…
Ďakujem 😉

32

Saša Rohlíková

29.5.2021 11:18

@Jana
Ano, přesně tak. Když není výdej zadán v nějakém průměru a je zadáno „dle vyplněných aktivit“, je celkový příjem (při zadání požadavku na hubnutí) velmi nízký, protože počítá víceméně jen s nejzákladnější potřebou těla a od té hodnoty odečítá deficit. Pak je třeba u doplněných aktivit v průběhu dne energii doplňovat podle toho, jak se hodnoty mění. Což má svá úskalí, o kterých píšu v článku. MInimálně pro začátek doporučuju zadávat si průměrnou hodnotu, tedy ve vašem případě tu lehkou, a držet se toho.

33

Saša Rohlíková

29.5.2021 11:22

@Maria
Mariko, buďte trpělivá, zejména pokud jste třeba dřív držela diety. Záleží také na tom, jak přesně hodnoty v jídelníčku dodržujete (jak moc jsou kolečka zelená a na kolik procent je plníte). Pokud jste důsledná, výsledky se dostaví. Ta štítná žláza, pokud jste v péči lékaře a máte případně léky už delší dobu, to neovlivní, protože ty léky slouží právě k tomu, aby dohnaly, co sama štítná žláza nezvládne. Jestliže vám to objevili nově a teprve lékaři nasadili první léky, může to chviličku trvat, než se vyladí ta správná dávka. Jestli je to jen varování a léky nasazené nemáte, nemělo by to hrát tak velkou roli.

34

Saša Rohlíková

30.5.2021 18:41

@Dorota
Zdravím, co vám vypočítalo ty hodnoty? Tabulky? Po zadání všech hodnot a cíle „zhubnout“? V tom případě je tam deficit započítaný a nic už nesnižujete.
Pokud je to výpočet z jiné kalkulačky, záleží opět na tom, co jste si tam zadala. Ale i tak, bez počítání, byste měla dodržovat spíš ty hodnoty, které uvádíte jako první – a ne to poté, co jste ještě odečetla 500 kcal.
To hubnutí takto vypadá sice moc hezky, ale pokud přijímáte málo živin dlouhodobě, bude hubnutí čím dál obtížnější.
Takže doporučuju nastavit podle návodu v článku a už sama nic nesnižujte, to už je tam započítáno.

35

Helena

30.7.2021 21:15

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám správně nastavené tabulky. Jsem učitelka v mateřské škole takže pohyb je pokaždé jiný. Klasicky doma vařím, uklízím, chodím nakupovat atd. Do práce jezdím autem. Teď jsem kvůli zdravotním problémům cvičit nemohla ale každý den minimálně těch 5000 kroků nachodím. Chci se snažit mít teď alespoň 10tisíc. Mám nárok si zapsat lehlou míru aktivity? A pokud ano, píše se tam i to cvičení v průběhu týdne nebk je s ním nějak automaticky počítáno a už ho psát nemám? Děkuji za odpověď.

36

Saša Rohlíková

1.8.2021 09:33

@Helena
Dobrý den, Heleno. Pokud se bavíme o běžném denním režimu, kdy nejste zdravotně omezená tak, že opravdu den prakticky prosedíte, tak ta lehká aktivita je v pořádku. Nic dalšího už pak nedopisujete – jestli to cvičení v průběhu týdne není pravidelný fyzicky náročný trénink typu delší běh nebo posilování (to by jinak byla ta průměrná aktivita vyšší). Pravidelné třeba rehabilitační cvičení se do té lehké aktivity vejde.
Saša

37

Hana Bb

28.8.2021 20:22

Dobrý den. Kaloricke tabulky mám teprve 5 dni, přiznám se zatím jsem ze všeho zmatená a nevím jestli vše delam dobře. Chtěla bych se poradit jestli mám správně nastavené tabulky. Jsem 157 cm vysoká, nyní mám 61 kg. Delam asistentku pedagoga v mš a tak můj pohyb během dne je pokaždé v práci trochu jiný, ale nemám vyloženě sedavé zaměstnání. Do práce jezdím na kole, jízda na kole je otázkou 11 minut. Pak chodím ven se psem, ráno je to pravidelně 20 minut, odpolední procházky se liší- někdy klidně i dvě hodiny ale někdy i 30 minut dle organizace dne. Také jsem diabeticka 1. Typu ale to se nějak v tabulkách neuvádí.
A teď jak to mám nastaveno:
Cíl mám zhubnout, zatím na 57 kilo.
Můj denní vydej mám nastavený jako lehce aktivní
No a tabulky mi vypočetly denní příjem 1431 kcal, vlastní BM mám 1285,0 kcal.
Mám to správně nebo mám něco pozměnit ? Jak říkám nechci jist nadmíru abych nepribrala ale také ne pod míru. Mám mít třeba i zapnuté to zohlednění aktivit v DDD?
A dále mě zajímá: jak jídla do tabulek nastavovat. Na fb jsem četla ze si to lidé do tabulek nastavují dopředu. Já si nastavování dopředu nedokážu představit, protože nevím ještě jaké potraviny si tam navolit a když si tam potraviny navolim u nás na vesnici spoustu věci nemají a je to složitější. Ale je pravda, že když to nastavují během dne tak jak jim, stává se že buď mám některých surovin buď málo a nebo příliš. Proto bych potřebovala radu jak nejlépe na to. A dále mě zajímá když budu mít nastaveny vydej lehce aktivní- a vykonám nějakou aktivitu, mám ji zapsat do tabulek a pak se popřípadě dojist? Upřímně mám z toho dojidani strach abych vše splnila.
Omlouvám se ze je těch otázek tolik ale jednou jsem se rozhodla že se chci stravovat lépe a myslet na své tělo ale neumím se ještě tolik ve zdravé stravě orientovat a jsem malinko bezradná

38

Saša Rohlíková

30.8.2021 18:22

@HanaBb
Milá Hano, jako diabetička s DM1 se řiďte určitě poradou svého diabetologa. Pokud vás nic výrazněji neomezuje a jste takzvaně kompenzovaná, není třeba se standardního nastavení Tabulek bát.
Ta lehká aktivita u vás, podle toho, co uvádíte, patrně dobře odpovídá. Zohlednění DDD si můžete vypnout, ať vás to neplete – máte to už zadáno v té aktivitě. Nepředpokládám, že ten výdej navíc, v případě nějakého sportu, bude nějak extrémní – ale u vás je třeba se řídit hodnotami glykémie a případně poupravit příjem dle toho, to může někdy tedy znamenat trochu víc sacharidů před výkonem a po něm – opět byste to měla probrat se svým diabetologem. Ten běžný pohyb, tedy ty procházky nebo kolo, už máte započítaný v lehké aktivitě.
Pokud jde o to plánování dopředu, je to myšleno tak, že si třeba den předem zapíšete jídelníček na druhý den tak, abyste ho měla vyrovnaný. Předpokládám, že to už suroviny doma máte. Vyplatí se obecně plánovat si aspoň nějak rámcově jídelníček dopředu v tom duchu, že víte, co budete vařit ten který den (kdy hovězí maso, kdy kuřecí, kdy třeba rybu), a podle toho plánu si také dopředu nakoupíte. Ale nemusíte si „vyplňovat“ na několik dní dopředu, pokud ještě nevíte, co bude k jídlu. Stačí si to večer před daným dnem doladit, abyste právě potom v průběhu dne nezjistila, že vám už u oběda „nezbývá“ prostor na některou základní surovinu.
Nebojte se případně položit tyto dotazy i ve skupině na facebooku, všichni vám rádi poradíme.
Saša

39

HanaBb

2.9.2021 00:00

Děkuji velmi za tuto vyčerpávající odpověď, zatím ve spoustě věcí tápu. Ano na facebooku jsem a kdyžtak se na vás s pomocí velmi ráda obrátím. S mojí diabetologickou doktorkou to jistě vše proberu. Zas jsem díky vám o něco moudřejší, děkuji moc za váš čas, který jste mi věnovala. Moc si toho vážím.

40

Helena

13.9.2021 15:21

Dobrý den, chci se zeptat. Začala jsem před 2 měsíci s KT a nastavila si tam redukci, nyní jsem zjistila, že jsem těhotná, takže bych prosila o radu, jak si tabulky přenastavit. Děkuji Helena

41

Ing. Macáková Marcela

14.9.2021 09:09

Dobrý den, těhotenství je opravdu specifické a určitě není na škodu poradit se se svým ošetřujícím lékařem. Parťáky pak najdete v naší fb skupině. . Přejeme, ať se daří.

42

Petra

17.10.2021 12:52

Dobrý den prosím pěkně, jsem tu krátce a bohužel jsem polymorbidní žena ve věku 50 let.Momentálně na PN. Pohybu mám málo, 2 x denně venčím psa max 30 min.
Od června jsem držela stravu na 7000kj a nepovedlo se mi zhubnout nic. V červenci jsem držela 6000 a taky jsem nezhubla nic. V srpnu a v září jsem jedla 5000 a to jsem měla hlad a taky jsem nic nezhubla.Proto jsem začala tady s aplikaci.
Mohla byste mi poradit, co je špatně? Moc děkuji Petra Vodrážková

43

Pavlína

22.10.2021 20:48

Dobrý den, prosím o pomoc. Váha 91,6, výška 165 cm, věk 47, aktivita – cca 7000,- kroků denně, někdy více, občas delší procházka o víkendu, třeba 1,5-2 hodiny, denně lehké domácí cvičení cca půl hodiny s vlastní vahou nebo malé činky.

44

Saša Rohlíková

8.11.2021 15:18

@Petra
Milá Petro, to se takto na dálku říct bohužel nedá. Jste v péči obezitologie? Nebo jiných specialistů? U vás určitě bude zdravotní stav hrát svou roli. Doporučila bych vám se vašeho ošetřujícího lékaře zeptat, jestli spolupracuje s nějakým nutričním specialistou. Případně můžeme doporučit podle vašeho bydliště. Rozhodně to není na poradu takto v komentářích, je třeba znát podrobněji váš zdravotní stav.
Saša

45

Saša Rohlíková

8.11.2021 15:20

@Pavlína
Dobrý den, Pavlíno, můžete si nastavit Tabulky dle těchto zadaných parametrů, které uvádíte – s mírou aktivity lehkou. Poradím určitě i přímo ve facebookové skupině Hubneme a jíme zdravě s KT, kde můžeme to nastavení probrat. Anebo můžu nabídnout své placené služby, samozřejmě, a nastavit vám příjem na míru v závislosti na všech dalších proměnných.
Saša

46

Lukáš

20.12.2021 22:46

Dobrý den, dle tabulek bych dle mé výšky 189cm, 77kg a velmi aktivního výdeje bych měl ujíst 2700kcal. I Když se snažím hodně jist, tak se přes 2200 nedostanu, každý den cvicim ( dle hodinek denně spálím 1200-1500kcal) Po celém dni mi Kalorické tabulky ukazují 300-500kcal (po odečtení aktivit), mám tedy ujíst dalších 2000kcal, nebo něco v tabulkách dělám špatně?

47

Saša Rohlíková

23.12.2021 08:38

@Lukáš
Dobrý den. Pokud je zadaný paušální výdej (patrně vysoký), tak nastavené hodnoty už jsou dané. Je lepší si pak nezapisovat pohyb ještě zvlášť, aby to nemátlo. Jde to, pokud chceme mít přehled, to samozřejmě ano. Ale pozor na to, aby nebylo zadáno „Přizpůsobení DDD“, které právě ty hodnoty jednotlivých živin bude měnit v závislosti na zadané aktivitě. Když je ta paušální úroveň aktivity zadaná, prostě a jednoduše se dodržuje to, co je nastaveno, a nic se nepřidává a nedojídá.
Pokud jde o to, co se „zvládne“ ujíst, tak doporučuju podívat se na složení potravy. Jestli je energetická potřeba vyšší, je třeba hledat potraviny, které s menším objemem dodají více energie. Důležité je dívat se na zastoupení tuku (a jeho zdroje), ale často také sacharidů. U mužů nebývá většinou tak velká potíž se zastoupením bílkovin.
Saša

48

Josef

4.1.2022 14:35

Ty tabulky jsou prostě super. Dostal jsem se k nim 19.9.2021, to jsem vážil 101,9 kg. Nastavil jsem pouze věk, výšku, váhu a cíl hubnout na 85 kg. Když chce člověk zhubnout myslím, že není dobré to lámat přes koleno, že musím za měsíc. Je potřeba si uvědomit, jak dlouho jste se k té váze dostávali. Také jste za měsíc nepřibrali z 85 na 101 kg že? Tak že si hlídám denní příjem a poctivě zapisuji denní výdej. Ráno 15 min na rotopedu, normální rychlost, odpoledne chůze s hůlkami cca 3 – 5 km, jednou týdně 500 m plavání v bazénu. Je pravda, že to nijak nehrotím. Výsledek 23.12. 94,1 kg, 3.1. to byli Vánoce a Silvestr 96 kg. Jenom 2 kg přibrané. Pro mne úspěch. A jedu dál. Za 3 měsíce téměř 7 kg dole, potom 2 zpět. Občas mi to napíše, ve Vašem jídelníčku máte větší množství alkoholických nápojů. To jedno pivo si k obědu dávám pokaždé. Hlavně, že po každém týdenním vážení je něco dole.

49

Ing. Macáková Marcela

4.1.2022 15:09

Josefe, moc děkujeme za komentář, který přesně vystihuje to, o co se snažíme. A gratulujeme ke krásnému výsledku. Podporu můžete najít také v naší skupině na facebooku.

50

Mirka

11.1.2022 16:09

Dobrý den, prosím o radu. Jsem nováček . Pokud mám zapsanou nejnižší aktivitu, jelikož jsem na pn a zatím se opravdu jen povaluji. Mám zapisovat aktivitu ( denně 30 -40 min na pásu- jen chůze ) nebo se už v takovém případě nic nezapisuje . A je normální, že se mi průběžně hodnota Kcal mění dle zapisované váhy ? Velmi děkuji M.

51

Radka

14.1.2022 14:27

Dobrý den,
obdoba mého dotazu už určitě někde zazněla, ale zeptám se konkrétně na sebe. Nainstalovala jsem si (již po několikáté) Kalorické tabulky a dle výpočtu mám BM 6252 kJ a při aktivitě cvičení 2x týdně Pilates mi vyšel Denní příjem 7440 kJ. Chtěla bych zhubnout a má otázka zní: těch 7440 kJ je denní příjem, který bych měla denně dodržet a s tímto příjmem bych měla zhubnout? Anebo od těch 7440 kJ musím odečíst 2000 kJ, aby mi šla váha dolů? Nějak se v těch číslech ztrácím.
Pokud potřebujete nějaké konkrétní hodnoty, tak je uvádím: v 158 cm, váha 65 kg, žena 45 let.

Děkuji za odpověď

52

Saša Rohlíková

20.1.2022 18:25

@Mirka
Pokud nic neděláte, tak nejnižší aktivita. Pokud chodíte pravidelně denně na pásu (i teď) 30-40 minut, aktivitu si dejte lehkou. Co vám vyjde, to máte splnit. Nic dalšího se nedopisuje a nedojídá.
Saša

53

Saša Rohlíková

20.1.2022 18:26

@Radka
Ano, těch 7440 kJ je denní příjem. Nic už se neodečítá ani nepřidává.

Saša

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články