Pozor – pokud neznáte své procento tuku z nějakého odborného měření, můžete dle fotky i své procento tuku podhodnotit. Když se seknete o 10 % tuku, může být rozdíl v příjmu i 400-500 kJ. A to už je pro redukci zásadní. Doporučuji tedy nazadávat odhadem procento tuku, neznáte-li ho z měření.
V praxi se mi osvědčuje s klienty, kteří nemají měření, počítat příjem s BMR dle vzorečku bez uvedení procenta tuku Harris Benedict nebo i dle Kalorických Tabulek vzorcem Mifflin-St.J.
Jak na to?
Pokud víte svůj BMR z nějaké bioimpendačního měření, zadejte v nastavení KT toto :
Můj profil: vlastní BMR nebo nechte ostatní spočítat KT
Můj profil: nastavení jídelníčku: tam je jedno, jaké dáte jednotky kJ nebo kcal, to je na vás. Já mám radši kJ (správně dle WHO je jednotka kJ).
Aktivity
U pohybu je těžké dát universální radu pro všechny. Mně se osvědčuje následující.
Sedavý režim: Sedavé zaměstnání, běžný pohyb okolo domácnosti a občasná procházka 1-2 x týdně pomalá.
Lehká aktivita: Sedavé zaměstnání + cvičení ve spalovacím tempu (nebo posilování) 2 x týdně, případně aktivní zaměstnání a cvičení 1-2 x týdně (távisí na míře aktivity, může se jednat i o střední aktivitu)
Střední aktivita: Sedavé zaměstnání + cvičení ve spalovacím tempu 2-5 x týdně nebo posilování. Aktivní zaměstnání a cvičení 2-4 x týdně
Velmi aktivní: Sedavé zaměstnání a cvičení 5-6 x týdně posilování nebo ve spalovacím tempu, aktivní zaměstnání + cvičení 7 x týdně ve spalovacím tempu či posilování.
Extrémně aktivní: Sedavé zaměstnání a více jak 7 tréninků týdně, mimo zaměstnání aktivní den, několik druhů sportů, sportovci.
V každém případě je to dosti a opravdu nelze psát universální návod pro každého. Pokud tedy nebude něco fungovat, doporučuji navázat spolupráci s odborníkem.
Kvalifikovaná odborná výživová poradkyně a vášnivá kuchařka, jež miluje zdravější vaření i pečení a vytváření nových ojedinělých receptur. Autorka řady receptů a ukázkových jídelníčků v knize Kalorické Tabulky (Nakladatelství Jota, 2020).
Vzdělání: profesní kvalifikace v oboru výživy s vykonanou zkouškou, autorizovaný orgán Ministerstvo zdravotnictví.
Životní krédo: Zdravě jít a žít, fit a šťastní být. Své životní krédo chce předávat i svým klientům a pomáhat jim na jejich cestě za zdravím a štěstím. Naučit je, že zhubnout se dá s dostatkem jídla a z běžně dostupných potravin. A že svou váhu a spokojenost si mohou trvale udržet.
V posledním roce se cvičení z tělocvičen, fitnesscenter a sportovišť přesunulo do online světa, čímž se zvýšily nároky na naši vlastní motivaci a disciplínu.
Na druhou stranu se nám ale otevřela nečekaná příležitost mít naše oblíbené lektory přímo „pod nosem“, v našich domácnostech.
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.