Srovnání kalorií nápojů: Jste překvapeni?
Zašli jsme si na oběd, počítáme si poctivě kalorie, ale pak to celé pěkně zapijeme…
Občas se zapomíná, že i pitím do sebe dostáváme další energii.
Dostal jsem tuhle rendlík. Nový, nerez. I s pokličkou.
A tak jsem začal hledat, co si takhle chlap sám doma může uvařit.
V době práce z domova si i mužský občas musí něco uvařit k obědu. A tak se mi hodilo, že se tchyni nehodil rendlík, protože by pak už měla dva, a navíc ani ten první prý moc nepoužívá. Tohle kuchyňské náčiní by mohlo být vhodné na jídla pro jednoho, řekl jsem si, a začal zkoumat, co a jak.
Začal jsem Gordonem Ramsaym, a skončil jsem Napoleonem. Ale popořádku. Nejprve jsem v jednom z dílů Ramsayho domacího vaření zkouknul, jak jednoduše dělá rýži. A samozřejmě jsem to šel hned zkusit.
Vezmete poloviční množství suché, syrové rýže, než kolik budete nakonec potřebovat uvařené (protože dvojnásobně nabyde na objemu). Propláchnete. Hodíte do rendlíku. Osolíte. Můžete pro chuť přidat trochu másla. Přidáte dvojnásobné množství vody než suché rýže.
Konkrétně – potřebujete 100 g uvařené rýže. Dáte do rendlíku 50 g suché. A zalijete 100 ml vody. Dáte na velký plamen, aby voda začala co nejrychleji vřít. Jakmile k tomu dojde, plamen hned stáhnete na co nejmenší žár, přiklopíte rendlík pokličkou a jdete na deset minut dělat něco jiného, třeba sobě kávu.
Po deseti minutách oheň vypnete. Počkáte dalších 5-10 minut, aby se případná přebytečná voda stihla ještě vstřebat do rýže, odklopíte pokličku – a máte krásně uvařenou, nadýchanou rýži. S přípravou za dvacet minut.
Samozřejmě jen u toho jsem experimentovat nepřestal. K předešlému postupu do rendlíku ještě před vařením přidejte nakrájenou cibuli – a po vaření vám vyjde cibulová rýže.
Přidejte cibuli a zmrazený hrášek – a výsledkem je hrachová rýže. A tak můžete postupovat dál a dál: přidat cibuli, hrášek, zmrazenou kukuřici. Přidat nakrájenou papriku. Přidat rajčata. Kombinovat. Vmíchat kari a máte kari rýži. Přidejte fazole a máte fazole s rýží, jedno z klasických čínských jídel.
Pokud máte doma kousky filé nebo jiného rybího masa, přidejte před vařením kousky ryby. Nakrájejte na kousky kuřecí prsní řízek a přidejte k rýži před vařením. Sice se bude dusit jídlo asi o pět, někdy deset minut déle, ale maso bude krásně šťavnaté a hotové.
Když jsem se pochlubil mamince, tak samozřejmě mi s chlácholivým výrazem člověka, který podobné věci dělá celou dobu, poblahopřála k novému koníčku, ale pak mi přece jen doporučila dát do té vody, kterou rýži zaliju, čtvrt kostečky masoxu (jedno jakého). Není potom potřeba tolik solit. A vskutku, díky mami, má to pak naprosto skvělou chuť.
Dostal jsem od tchyně cukety. Ve spíži už pomalu docházela doba trvanlivosti konzervě se žampiony. Tak jsem dal do rendlíku máslo, cibuli, rýži, na kostičky nakrájenou cuketu, žampiony z konzervy, na kousky pokrájenou zelenou papriku, přidal koření (mám rád garam masalu, ale každému podle chuti), česnek, vodu, masox – dal na plný plamen, počkal, než začne voda vřít, stáhnul plamen, přiklopil pokličkou, na dvacet minut šel psát články, po dvaceti minutách jsem oheň vypnul, nechal vše pár minut dojít – a výsledkem byla moc velká dobrota.
Řadu snadných tipů najdete také v kuchařce Kalorické Tabulky – nejlepší recepty. 101 receptů obsahuje navíc QR kódy, díky kterým máte okamžitě přehled o kalorických hodnotách všech pokrmů bez postupného zapisování:
Rodiče bydlí kousek od místa, kde přespal před bitvou jakýchsi tří císařů jistý Napoleon. A místní hostinský všem druhý den rád prozradil, že si dal císař k večeři jedno z obyčejných selských jídel (prý již unaven vybranou krmí od dvora) a moc mu chutnalo. Až natolik, že mu museli toto selské jídlo připravovat posléze i v Paříži.
Tomu jídlu se říká brambory na cibuli a chvilku mi trvalo, než jsem sehnal původní recept. Překvapivě jej sice pár lidí zná, ale ne až zase tolik, jak jsem si myslel.
Takže se s vámi o tento recept teď podělím, ať ho zná víc lidí. Vezmeme základní věc – rendlík. Na dno dáme sádlo, jednu dvě polévkové lžíce. Přidáme nakrájenou cibuli, na kostky nebo na plátky pokrájené syrové brambory (ano, syrové), osolíme, přidáme koření, nejlépe trochu pepře, přiklopíme pokličkou, zapneme plotýnku na nejnižší možný stupeň, prdneme rendlík na sporák a jdeme na dvacet minut pryč.
Jestli někomu v receptu chybí voda, stejně jako původně chyběla mně, není nutno mít obavy, milé dámy a pánové. Voda sem skutečně nepatří, maximálně jedna její lžička. Brambory se dusí společně s cibulí a sádlem. Výsledkem je neskutečná chuť. Zdravé to tentokrát – na rozdíl od výše zmíněné rýže – příliš není, ale sladkost cibule se spojí s chutí brambor, a protože nosičem chuti je tuk, máme připravenou naprostou delikatesu.
Stejně jako u rýže však lze vyrábět z tohoto původního receptu variace. Jednou jsem nedal moc sádla, ale na dno rendlíku místo něj slaninu (špek je ještě lepší) plus cibuli a brambory. Při příštím vaření jsem přidal k bramborám zmraženou zeleninu. Když přidáte mrkev, vyjdou vám klasické školní brambory s mrkví.
Přidal jsem maso (v mém případě jednou Favorit, ale ten je chuťově nevýrazný, podruhé vepřové z konzervy), rajčata, papriky – a ve výsledku jsem měl cosi jako bramborový guláš. Opět už pak záleží na fantazii, co z toho, co dům dal, použijeme.
Musím říct, že až na to krájení zeleniny jde o skutečně rychle připravená jídla do půl hodiny. Navíc pak mám na umytí jen ten rendlík a pokličku (a samozřejmě následně talíř a příbor). Pokud necháte jídla po uvaření dojít, neřešíte ani připečené kousky na dně. Inu a navíc množství kombinací pro vaření je sice konečné, ale i tak stále velké.
Zkusím příště na cibuli dát rajčata, ty pouštějí hodně vody, a uvařit takto v rendlíku nějaké malé těstoviny jako třeba kolínka, jestli to půjde. Když tak dám vědět.
Nutriční hodnoty vytvořených jídel si můžete sami snadno zkontrolovat v aplikaci Kalorické Tabulky:
18.9.2021 Jan Lipšanský Články, O kaloriích nevážněZašli jsme si na oběd, počítáme si poctivě kalorie, ale pak to celé pěkně zapijeme…
Občas se zapomíná, že i pitím do sebe dostáváme další energii.
Celý článek 7.9.2021
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Celý článek 19.11.2024
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Celý článek 17.11.2024
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
Celý článek 13.11.2024
Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.
Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?
Celý článek 10.11.2024
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.
Celý článek 6.11.2024