Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Březen pohledem Šárky Simonidesové: Posilujeme žlučník a vítáme jaro

Už zanedlouho ustane nadvláda zimy a sluníčko nás bude těšit svými hřejivými paprsky.

Mnozí na to čekáme jak na smilování.

A pokud jste si vzali k srdci rady z minulých článků o ledvinách a močovém měchýři, měli byste v následujících týdnech celkem dobře vyzrát i na jarní únavu. Vytvořte nyní svému tělu příležitost pro očistu. Odlehčete stravu, pijte dostatek čisté vody, choďte na procházky a užijte si pobyt venku. Zhluboka dýchejte, dopřejte svému tělu hodně kyslíku.

Březen pohledem Šárky Simonidesové: Posilujeme žlučník a vítáme jaro

Příroda je mocná, vaše tělo i jeho potřeby ovlivňuje víc, než si umíte představit, a proto vřele doporučuji udělat si každý den chvilku čas na sebe a vnímat své tělo i sebe – jak se cítíte, co vám dělá dobře. Uvědomit si, co jste dnes snědli, jak jste se u toho cítili. Jezte všemi smysly, na jaře si dopřejte hodně zelených potravin. Je dost možné, že v předjaří a s příchodem jara budete mít silnou touhu, až nutkavou potřebu, vyklidit si skříň nebo udělat salát, na který jste poslední měsíce vůbec neměli myšlenky.

  • Jarem začíná proces obnovy, máme tendenci se zbavovat všech starých nánosů, ať už ze svého okolí nebo těla.

My a žlučník z pohledu TČM

K měsíci březnu náleží žlučník, kterému dáváme stravou i stresem po celý rok pořádně zabrat. Zejména, když toho splácáme hodně najednou, může se začít ozývat dráha žlučníku. Žlučník je dutým orgánem ve tvaru hrušky, jenž je uložen na spodní straně jater. Je zásobníkem žluči, kterou produkují játra. Hlavní funkcí žlučníku je rozštěpit tuky tak, aby se usnadnilo jejich trávení.

Žlučník je úzce svázán s játry, stejně jako játra náleží k prvku dřeva. Oproti ostatním orgánům je žlučník zvláštní v tom, že se úplně nevyprazdňuje, naopak si v sobě tekutinu uchovává. Tradiční čínská medicína nazývá žlučník „skladištěm, v němž je esence“. Je-li funkce žlučníku oslabena, pokulhává i funkce sleziny a žaludku, což způsobuje zažívací problémy typu nadýmání nebo průjmu.

Stav žlučníku odráží psychiku a vypovídá něco o povaze

Kdo by to byl do žlučníku řekl, že? Ale je to tak. Dobrý stav žlučníku ukazuje na dobré a uvážlivé rozhodování a dostatek odvahy. V opačném případě je člověk nerozhodný, ustrašený, hůř zvládá stres. Když energie dráhy žlučníku neproudí v harmonii, můžeme mít těžké sny a neklidný spánek. Na energetickém vrcholu je žlučník mezi třiadvacátou hodinou až jednou hodinou v noci. Pravidelně se budíte? Mohou to být právě problémy se žlučníkem.

Cvik na podporu žlučníku

Žlučník má rád klid. Nesnáší tlak a časovou tíseň. Dopřejte mu tedy prostor na uklidnění a uvolnění. K tomu vám může pomoci tento jednoduchý cvik z orgánové sestavy:

Březen pohledem Šárky Simonidesové: Posilujeme žlučník a vítáme jaro

Cvik pro jangovou dráhu žlučníku se provádí vsedě rozkročmo. Výchozí pozice je tedy sed s široce rozkročenýma nohama a narovnanou páteří. Předpažte, propleťte prsty a vytáhněte se z pasu. Paže jdou do vzpažení, natočte se k levé noze a k ní se předkloňte. Následně si dlaně opřete o kolena, lokty do stran a jemně přitlačte koleno k zemi. Kdo má větší rozsah pohybu, může se předklonit a položit dlaně až na kotník.

S výdechem se v pozici uvolněte a dýchejte do oblasti žlučníku. Nezapomeňte se přitom usmát na svůj žlučník. Poté celý cvik proveďte i směrem k druhé noze.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

Šárka Simonidesová
https://svethormonalnijogy.cz

Vyhledávaná lektorka hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues, jejímiž kurzy prošlo už přes 7 000 žen. Šárka učí nejen tuto harmonizující sestavu, ale otevírá různá ženská témata, například role pánevního dna v životě ženy. Je autorkou Orgánové sestavy dle Šárky Simonidesové. Své dlouholeté poznatky jak z kurzů, tak vlastního života shrnula do knihy Jóga pro holky ze Západu, která vyšla v roce 2021 (Albatros). Miluje život, barvy, zvířata, ráda plave a cestuje.

23.2.2022 Články, Jak si udržet zdraví

Související články

Zdeňka (52 let): Má „cukrová“ cesta s Kalorickými Tabulkami

Zdeňka (52 let): Má „cukrová“ cesta s Kalorickými Tabulkami

Byla jsem požádána, abych jako motivaci sepsala svůj příběh. Nedávno mi totiž kontrola u lékaře potvrdila, že se mi podařilo nejen zhubnout, ale úspěšně srazit na kolena strašáka jménem diabetes, lidově cukrovku.

A to vše díky úpravě jídelníčku a životního stylu, ke kterému mě dovedla aplikace Kalorické Tabulky.

Celý článek 25.1.2023 0

75 hard – zázrak na hubnutí?

75 hard – zázrak na hubnutí?

Výzva s názvem 75 hard challenge koluje internetem už nějaký ten pátek. Nejčastěji se vnímá jako nějaký zázračný hubnoucí program, díky kterému budeme fit a štíhlí za dva a půl měsíce tvrdé dřiny, jenž poškozuje zdraví.

Ale jak to s tím je?

Celý článek 22.1.2023 0

Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Na internetu – a rovněž jako mobilní aplikace – je již řadu let dostupná aplikace Kalorické Tabulky. Řada uživatelů se díky hlídání jídelníčku pomocí této aplikace zbavila léků a je zajímavé, že ji využívají ve svých ordinacích i praktičtí a odborní lékaři.

V čem může pomoci vám, podobně jako pomohla již tisícům lidí?

Celý článek 16.1.2023 0