Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Březen pohledem Šárky Simonidesové: Posilujeme žlučník a vítáme jaro

Už zanedlouho ustane nadvláda zimy a sluníčko nás bude těšit svými hřejivými paprsky.

Mnozí na to čekáme jak na smilování.

A pokud jste si vzali k srdci rady z minulých článků o ledvinách a močovém měchýři, měli byste v následujících týdnech celkem dobře vyzrát i na jarní únavu. Vytvořte nyní svému tělu příležitost pro očistu. Odlehčete stravu, pijte dostatek čisté vody, choďte na procházky a užijte si pobyt venku. Zhluboka dýchejte, dopřejte svému tělu hodně kyslíku.

Březen pohledem Šárky Simonidesové: Posilujeme žlučník a vítáme jaro

Příroda je mocná, vaše tělo i jeho potřeby ovlivňuje víc, než si umíte představit, a proto vřele doporučuji udělat si každý den chvilku čas na sebe a vnímat své tělo i sebe – jak se cítíte, co vám dělá dobře. Uvědomit si, co jste dnes snědli, jak jste se u toho cítili. Jezte všemi smysly, na jaře si dopřejte hodně zelených potravin. Je dost možné, že v předjaří a s příchodem jara budete mít silnou touhu, až nutkavou potřebu, vyklidit si skříň nebo udělat salát, na který jste poslední měsíce vůbec neměli myšlenky.

  • Jarem začíná proces obnovy, máme tendenci se zbavovat všech starých nánosů, ať už ze svého okolí nebo těla.

My a žlučník z pohledu TČM

K měsíci březnu náleží žlučník, kterému dáváme stravou i stresem po celý rok pořádně zabrat. Zejména, když toho splácáme hodně najednou, může se začít ozývat dráha žlučníku. Žlučník je dutým orgánem ve tvaru hrušky, jenž je uložen na spodní straně jater. Je zásobníkem žluči, kterou produkují játra. Hlavní funkcí žlučníku je rozštěpit tuky tak, aby se usnadnilo jejich trávení.

Žlučník je úzce svázán s játry, stejně jako játra náleží k prvku dřeva. Oproti ostatním orgánům je žlučník zvláštní v tom, že se úplně nevyprazdňuje, naopak si v sobě tekutinu uchovává. Tradiční čínská medicína nazývá žlučník „skladištěm, v němž je esence“. Je-li funkce žlučníku oslabena, pokulhává i funkce sleziny a žaludku, což způsobuje zažívací problémy typu nadýmání nebo průjmu.

Stav žlučníku odráží psychiku a vypovídá něco o povaze

Kdo by to byl do žlučníku řekl, že? Ale je to tak. Dobrý stav žlučníku ukazuje na dobré a uvážlivé rozhodování a dostatek odvahy. V opačném případě je člověk nerozhodný, ustrašený, hůř zvládá stres. Když energie dráhy žlučníku neproudí v harmonii, můžeme mít těžké sny a neklidný spánek. Na energetickém vrcholu je žlučník mezi třiadvacátou hodinou až jednou hodinou v noci. Pravidelně se budíte? Mohou to být právě problémy se žlučníkem.

Cvik na podporu žlučníku

Žlučník má rád klid. Nesnáší tlak a časovou tíseň. Dopřejte mu tedy prostor na uklidnění a uvolnění. K tomu vám může pomoci tento jednoduchý cvik z orgánové sestavy:

Březen pohledem Šárky Simonidesové: Posilujeme žlučník a vítáme jaro

Cvik pro jangovou dráhu žlučníku se provádí vsedě rozkročmo. Výchozí pozice je tedy sed s široce rozkročenýma nohama a narovnanou páteří. Předpažte, propleťte prsty a vytáhněte se z pasu. Paže jdou do vzpažení, natočte se k levé noze a k ní se předkloňte. Následně si dlaně opřete o kolena, lokty do stran a jemně přitlačte koleno k zemi. Kdo má větší rozsah pohybu, může se předklonit a položit dlaně až na kotník.

S výdechem se v pozici uvolněte a dýchejte do oblasti žlučníku. Nezapomeňte se přitom usmát na svůj žlučník. Poté celý cvik proveďte i směrem k druhé noze.

Šárka Simonidesová

svethormonalnijogy.cz

Vyhledávaná lektorka hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues, jejímiž kurzy prošlo už přes 7 000 žen. Šárka učí nejen tuto harmonizující sestavu, ale otevírá různá ženská témata, například role pánevního dna v životě ženy. Je autorkou Orgánové sestavy dle Šárky Simonidesové. Své dlouholeté poznatky jak z kurzů, tak vlastního života shrnula do knihy Jóga pro holky ze Západu, která vyšla v roce 2021 (Albatros). Miluje život, barvy, zvířata, ráda plave a cestuje.

23.2.2022 Šárka Simonidesová Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

S oblíbených lektorem Václavem Krejčíkem jsme si povídali u příležitosti opožděného křtu jeho zatím poslední knihy.

ŽIJTE JÓGU 2 s podtitulem „hledání harmonie“ vyšla na jaře letošního roku, ale kvůli covidové situaci byla pokřtěna až nyní v říjnu.

Celý článek 12.10.2021

Související články

Ing. Barbora Karásková, výživový specialista a technolog potravin: Hubnutí začíná v obchodě

Ať už je vaším cílem zhubnout, zlepšit krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu, zvýšit svalovou hmotu, mít více energie nebo zkrátka jen jíst zdravěji, tak jedno je jisté –  váš úspěch začíná už v obchodě, v kterém nakupujete potraviny.

Přesně tam začínáte rozhodovat, zda svých cílů dosáhnete nebo ne, protože to, co nakoupíte, se poté promítnete do vašeho jídelníčku.

Celý článek 21.10.2024

Romana (minus 38 kg): Císařovna tančící v dešti

Je odpoledne a já sedím v kavárně, ve které si dopřávám ledový čaj bez cukru. Mnozí z těch, jež mě znají, by se nad tím hned zarazili – bez cukru? Spousta z nich mě již léta neviděli, a tak nevědí, že jsem nedávno prošla nejen fyzickou proměnou.

Ale to už trochu předbíhám, vezmu to od začátku, i když příběh bude trochu delší.

Celý článek 19.10.2024

Jak do jídelníčku jednoduše zařadit zeleninu

Podle dostupných dat konzumuje dostatek zeleniny v České republice jen malá část populace. Údajně pouze asi 30 % dospělé populace zvládá doporučené množství, tj. 400 g denně.

Další studie ukazují, že mnoho lidí v ČR trpí nadváhou nebo dokonce obezitou, což je často spojováno s nevhodným stravováním. Náhoda? Nemyslím si.

Celý článek 17.10.2024

Přílohy k jídlům mohou být pestré a kaloricky i výživově velmi rozdílné

Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.

Přitom existuje daleko více možností příloh.

Celý článek 14.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner