Jak začít s Kalorickými Tabulkami, vydržet a nezbláznit se z toho
Možná se také ptáte, jak to udělat, aby vyplňování aplikace Kalorické Tabulky nestálo moc úsilí, nezabralo příliš času, ale naopak to bylo dlouhodobě udržitelné, efektivní, praktické a komfortní.
Věřím, že v tomto mohou pomoci tipy, jak to dělám já.
Aplikaci Kalorické Tabulky používám už nějaký ten čas a pracuji s ní i se svými klienty. Zkuste si se mnou projít následující body.
1. Určit si, kolik porcí jídla chci denně mít
Stačí snídaně/oběd/večeře, nebo přidat svačinky? To vlastně není důležité. Důležité je mít po naplánování daného dne ideálně vše v zeleném (všechna kolečka zelená, říkají jiní).
2. V každé porci jídla zastoupené všechny makronutrienty
3. Skládat jídlo z jednoduchým nezpracovaných potravin
Nekombinuj více než šest potravin v jednom jídle – složitosti si dovolíme, až když základ budeme mít v malíčku.
4. Vařit si na víc dní dopředu
Ne všechno je dobré ohřívané, ale u některých jídel se to dá nebo je to dokonce žádoucí.
Například…
Snídaně: Do tří mističek si odvážíme ovesné vločky a kešu oříšky – suché. Takové ingredience si můžeme chystat třeba i na měsíc dopředu, i když to už by se asi vážně přejedlo. Ke každé porci přidáme pak řecký jogurt a čekankový sirup. Ráno už jen doplníme ovocem, na které máme zrovna chuť nebo jednoduše to, co máme doma. Také smoothie ke svačině si mohu udělat až na tři dny dopředu (skladovat v lednici).
Oběd: Každou porci dám zvlášť do malé zapékací misky nebo do balíčku z alobalu a dám je péct společně. Pokud udělám tři až čtyři porce, mám stejný počet dní klidu.
Můj tip na tousty: Předem si rozložíme 10 ks toustového chleba na linku, na každý mázneme žervé a poklademe šunkou, přiklopíme druhým toustem, uzavřeme v potravinovém sáčku, uložíme do lednice. Každý den si vytáhneme jeden toustík nebo dva (podle toho, co máme zapsáno v aplikaci Kalorické Tabulky) a jediné, co musíme udělat, je zapéct si je a přidat zeleninu.
Večeře: Není nic jednoduššího než si opět nachystat vše (kromě zeleniny) na tři dny dopředu. A máme další večery pohodu. Jen jednou si k salátu dáme rajčata, podruhé papriku, ledový salát, okurku, mrkev, zkrátka dle sezony a na co je chuť.
5. Mít v záloze plán B
Nikdo nejsme vědma a nikdy nevíme, co nám den přinese. Je fajn mít dopředu promyšlené, co si dáme, když se zasekneme v koloně, když musíme zůstat déle v práci a máme k dispozici jenom obchod, ale ne svoji kuchyň.
Proto je fajn mít:
jednorázové balení proteinu nebo jednu dávku přichystanou v shakeru – pak už postačí jen voda
proteinová tyčinka v kabelce, batohu, přihrádce auta
v hlavně nápad, čím můžu nahradit véču – např. koupím si kaiserku, balení šunky a pár cherry rajčat. Ano, je to studená večeře, ale lepší než hladovět.
balení korbáčků a jablíčko místo svačiny, kterou si nestíhám nachystat
Trenérka a výživová poradkyně, která nepíše jídelníček na papír, protože takový končí nejčastěji na dně šuplíku nebo v koši, ale snaží se pomocí Kalorických Tabulek své klienty vést k pochopení jídla, vytvoření povědomí o nutričních hodnotách potravin a zjednodušení cesty za jejich vysněnou postavou.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.