Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Sport a líčení. Jdou k sobě?

Svět se dělí na dva tábory: Jedni tvrdí, že není nutné se při pohybu líčit. Jenže ruku na srdce, která z žen se úplně bez make-upu cítí svá?

Tady je pár tipů, jak zajistit, aby líčení vydrželo celý den – v pohybu, při velké zátěži i pocení.

jak zajistit, aby líčení vydrželo celý den – v pohybu, při velké zátěži i pocení.

Pravidlo č. 1: Ruce pryč!

Přece nechcete, aby váš obličej při sportování připomínal malířskou paletu! Přes den proto platí – nikdy nesahat na obličej. Jen si představte, co všechno na rukou je – prach, špína, bakterie. Navíc se dotýkáním zničí líčení. Pokud už přece jen nutně potřebujete odsát pot z obličeje, použijte papírový kapesníček, který jemně přitiskněte k obličeji, nechejte pot dvě-tři sekundy do něho vsát a kapesníček pak vyhoďte. Nikdy nedřete obličej krouživými pohyby ručníkem!

Pravidlo č. 2: Něco na hlavu

Co líčení dovede zkazit, je stékající pot po tvářích a hlavně ten, který se dostane do očí. Štípe, oči slzí a pak je i tendence si je promnout (pak je ale vzhled á la panda jistý). Proto je dobré nosit něco na hlavě. Ideální je funkční kšiltovka, která nejenom že venku chrání oči před sluncem a také hlavu před úžehem, ale také zajistí, že se pot do ní vpije a nestéká. Je ale nutné mít kšiltovku z tenkého, funkčního materiálu, který odvádí pot od hlavy a rychle usychá. Fajn je i čelenka, která, když je na rozhraní vlasů a čela, zajistí, že pot do ní krásně vsákne a ten opět nejde na obličej a do očí.

Pravidlo č. 3: Místo make-upu UV ochrana

Na sport je ideální make-up, který na pleti ani není vidět. Základem je ale dobrá příprava pleti – tedy hydratace (sérum, krém).  S takto opečovanou pletí líčidlo lépe “splyne” a nedělá fleky a mapy. Důležitá je ale ochrana pleti před UV zářením po celý rok, takže pokud často sportujete venku, jsou ideální tónované emulze s UV filtrem alespoň 30, na léto doporučujeme 50. Díky tomu nebudete mít venku spálený nos a pak taky vrásky. Když zmoknete, tak se nic neděje – krémy i make-up mají mastnou texturu, kterým voda nevadí.

Pravidlo č. 4: Používejte líčení, které je odolné

Co na oči? Krémové stíny, které mají buď krémovou (tedy mastnou) texturu, nebo jsou označené jako waterproof – odolné vodě. K nanesení stačí prst a jeden tah na každé víčko. Pak je fajn použít linku v tužce. Tím, že má mastný základ, opět jí nevadí voda ani pot. Řasenku použijte buď voděodolnou (tu pak snadno odlíčíte navlhčeným tamponkem s pár kapkami jojobového nebo mandlového oleje). Ale šetrnější jsou maskary se speciálním složením, které odpuzuje vodu. Fígl je v tom, že k odlíčení stačí také voda, jenže musí být hodně teplá – pak se z řas jednoduše oddrolí. Vynikající je také báze na řasenku, kterou stačí přetřít na běžnou řasenku a udělá tak voděodolnou – to se hodí, pokud jdete běhat nebo sportovat třeba po práci.

Pravidlo č. 5: Rty, na které celý den nemusíte myslet

Na rty opět sáhněte po dlouhotrvajících rtěnkách. Nejlépe vydrží tekuté, které se na rty nanášejí tyčinkovým aplikátorem. Po zaschnutí vydrží od rána do večera, můžete s nimi sportovat, jíst, líbat se. Jak tedy na to, aby rtěnka byla dokonalá celý den?  Musí se vždy nanést na suché rty a ty nesmí být natřené žádným balzámem – na mastném povrchu tyto rtěnky nedrží! Tekutou barvu naneste aplikátorem (vrstva nesmí být ani tenká, ani moc silná), promněte rty, nechejte barvu zaschnout a voilà. Krásné rty jsou na celý den zaručené. Během dne ale na ně nepoužívejte žádné balzámy nebo mastné věci, to by nátěr mohlo poškodit.

Tip: Jak dlouhotrvající rtěnku odličovat?

Často také slýcháme, že tyto rtěnky a další odolná líčidla opravdu drží skvěle, ale že večer je problém dát je dolů. Víme, co s tím. Při odličování jsou vhodné znovupoužitelné odličovací tampónky, které jsou ekologické, po každém použití se jen vyperou s mýdlem a vodou a pak se dají uschnout. Na tento tamponek naneste micelární vodu nebo odličovací mléko, přiložte ho ke rtům, nechejte pár sekund rtěnku rozpustit a pak jen krouživými pohyby odlíčíte – vše jde krásně dolů. Velmi dobře fungují také dvousložkové odličovače – mají dvě vrstvy: první je olejová a druhá na bázi vody. Před použitím se obě složky protřepáním spojí a krásně zvládnou vše dát dolů.

Tak pohybu zdar a ať nám to sluší.

Manželé v běhu
Autorka článku Soňa Hrabec Kotulková se svým manželem

Tip redakce Kalorické Tabulky

Autorka článku Soňa sepsala se svým manželem půvabnou knížku Manželé v běhu (Ikar, 2022). Ona byla dámička, redaktorka, která píše o kosmetice a nesnáší běhání i soutěžení, on kluk, co běhal každý den do školy a závodil. Ale se sportem praštil a postupně se projedl k váze menšího slona, takže bez zadýchání nevyšel ani schody. A pak přišel čas na změnu: Soňa jako mávnutím kouzelného proutku vyměnila podpatky, sukně a parfémy za tenisky a zpocená trička. A zanedlouho se účastnila i závodů. Michal potřeboval zhubnout, a tak se k běhu zase vrátil. Šlo to pomalu, ale každý krůček a shozený gram ho posouval dále k cíli – k maratonům, ultraběhům, a nakonec až k minus čtyřiceti kilům.  Začtěte se do jedinečného příběhu a mrkněte i na jejich blog Running2! Kniha je k dostání v každém dobrém knihkupectví i v internetových obchodech.

foto: cz.depositphotos.com a Šárka Martinů (archiv autorky)

Soňa Hrabec Kotulková

running2.cz

  • Redaktorka na volné noze. Jejím oborem jsou kosmetické, sportovní a lifestyle články. Dlouhá léta pracovala jako beauty redaktorka v časopisu Marianne.
  • Nyní píše například pro lifestyle noviny What News, pro časopisy RUN, Dieta, Moje zdraví aj.
  • Je vášnivou běžkyní a se svým manželem Michalem o něm píšou úspěšný běžecký blog Running2.cz. V roce 2022 jim vyšla kniha Manželé v běhu (Ikar, 2022).
1.12.2022 Soňa Hrabec Kotulková Články, Fitness a wellness, O kaloriích nevážně

Z archivu

Co všechno potřebujete vědět, když začínáte s během

Běhání je nyní obrovským hitem. Dá se totiž provozovat kdekoliv a kdykoliv, bez ohledu na věk a téměř nic k němu nepotřebujete. 

Jak tedy začít, abyste běhali správně, zdravě a aby vás to hlavně bavilo?

Celý článek 2.4.2021

Související články

Helena Franclová: Moje cesta s Kalorickými Tabulkami aneb od nadváhy k pin-up girl

Aplikaci Kalorické Tabulky jsem si poprvé stáhla do svého mobilu v roce 2012, když můj přítel /nynější manžel odcestoval služebně do Švédska a já jsem se rozhodla pro trvalou změnu svého „tělesného já“.

Ale pojďme hezky od začátku.

Celý článek 17.5.2025

Hubnutí, zdravý životní styl a motivace (5. díl): Proč raději hubnout pomalu, ale udržitelně. Příběh (nejen) mé hlavy

Jasně, každý z nás by nejraději viděl výsledky hned. Ale je potřeba si uvědomit, že na svou aktuální váhu jsme se taky nedostali přes noc. Takže rychle to dolů také nejde.

Vlastně… ani by nemělo.

Celý článek 15.5.2025

O kaloriích nevážně: Chvála hořčice

Pokud znáte hořčici jen tu světlou ze stánků s párky v rohlíku nebo z bufetů na stadionech, vězte, že její historie a počet druhů a možností je daleko širší.

A je dobré o tom něco málo vědět…

Celý článek 11.5.2025

Změna výpočtu bazálního metabolismu v Kalorických Tabulkách

Možná jste si všimli, že se vám v Kalorických Tabulkách změnil doporučený denní příjem, aniž byste sami měnili vstupní hodnoty. Abychom podrobně vysvětlili, co se stalo, vytvořili jsme tento článek.

Celý článek 7.5.2025

Hubnutí, zdravý životní styl a motivace (4. díl): Nový způsob života jako náš nový standard, nikoliv dočasná snaha o hubnutí

Dalším článkem se dostáváme do fáze, která je pro spoustu z nás klíčová – budování zdravého životního stylu jako nového standardu.

Už to není jen o tom počátečním nadšení, počítání kalorií

Celý článek 3.5.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner