Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Nejde hubnutí dost rychle?

Hodně lidí začíná hubnout nebo měnit životní styl na začátku roku. Po prvních pár týdnech je ovšem prvotní nadšení opustí a začnou se ptát, jestli je pokrok dostatečný a zda to má vůbec smysl, anebo by to měli dělat jinak.

Co dělat, když máme pocit, že nehubneme „dost rychle“?

To, že neuvidíme zázračné změny hned po týdnu nebo dvou od chvíle, co jsme změnili způsob stravování nebo jeho množství, vůbec nic neznamená. Ale když se na váze nic neděje několik týdnů, může to mít několik důvodů. Pokud je vše opravdu už 2 až 3 měsíce beze změny, tak je na místě se na nastavení aplikace Kalorické Tabulky podívat. Problém může být v tom, že není co hubnout, nebo je nevhodné nastavení příjmu a jednotlivých živin.

Co dělat, když máme pocit, že nehubneme dost rychle?

Například může být příjem daný moc vysoko, třeba proto, že někdo nadhodnocuje, kolik energie za den vydá. Mimochodem, tohle je naprosto normální a běžné, lidé obecně dost nadhodnocují svůj výdej a podhodnocují svůj příjem, pokud neváží opravdu přesně poctivě všechno. Zkrátka mají pocit, že jí méně, než tomu ve skutečnosti je.

Podceňujeme množství surovin na talíři, jestliže jsme vše pečlivě nezvážili nebo neodměřili. Na druhé straně, máme pocit, že ten trénink nebo dokonce ta vycházka se psem byla přece velká aktivita. Trvalo to hodinu! Museli jsme spálit spoustu kalorií! A ono to tak docela neplatí. Když navíc žijeme v domnění, jak jsme aktivní, protože cvičíme hodinku párkrát do týdne, ale zapomínáme, že zbylých 23 hodin v daném dni už převážně sedíme a ležíme, tak energie za den taky nevydáme tolik, kolik si myslíme.

Anebo tu bývá jiný častý problém: Naopak může být příjem nastavený až moc nízko. A než se do mě někdo pustí, že v energetickém deficitu (když přijímám méně energie, než jí za den vydám) přece musí člověk hubnout, protože fyzika platí univerzálně: Tak ano, v energetickém deficitu ztrácet na hmotnosti budeme. Otázka ovšem je, jak důsledně se ten deficit drží. U většiny lidí nadměrný deficit znamená to, že pár dní drží velmi podhodnocený příjem, ale pak to „doženou“ víkendem, jedním večerem, zobáním tady a onde, které nezapíšou, ochutnáváním u ledničky vestoje, což se přece nepíše, a tak podobně.

Nejde hubnutí dost rychle?

A tím deficit vymažou. Proto není vhodné nastavit si příjem příliš nízko v naději, že budu hubnout líp a rychleji. Většina lidí to nevydrží a vyrovná to podobným „úletem“ nebo tím uzobáváním, které si neuvědomí.

Potíž může totiž být i bez nadměrného deficitu (tedy příliš nízkého nastaveného příjmu) i v maličkostech, které se nezapíší. Lžička toho či onoho, ukousnutí, vypití, které nezapíšeme, nevážíme a odhadujeme. V tu chvíli se to, co si myslíme, že jíme, a co jsme přijali ve skutečnosti, může měnit i poměrně podstatně.

  • Nejčastěji zapomínáme započítat drobnosti, jako je olíznutí lžičky s burákovým máslem, „kápnutí“ oleje na pánev, množství kečupu nebo dresinku přidaných rovnou z láhve.

A konečně, pokud není nějaká větší nadváha a řeč je o kosmetických kilech, tak může být všechno nastavené správně, poctivě a důsledně dodržované, s fyzickou aktivitou ve správné míře a vhodné podobě – a na kila se nic neděje. Jenomže se děje něco jiného: Mění se složení těla, mění se centimetry (v důsledku změny toho složení těla), máme víc energie, lepší pokožku, vlasy, nehty, víc energie… Tohle všechno jsou známky toho, že to děláme správně, i když číslo na váze se nemění.

Proto buďme trpěliví. Nenastavujme si záměrně hodně nízký příjem v přesvědčení, že si tím pomůžeme rychleji zhubnout. Nepřeceňujme, jak moc se za den hýbeme. Buďme poctiví a důslední. Když něco nezapíšeme, oklamáváme jenom sami sebe. Když něco nezvážíme, ale odhadneme, především na začátku fakt dost ulítneme. Měřme se. Foťme se. Váha je až to poslední.

foto: cz.depositphotos.com

Saša Fraisová

www.rohlikovka.cz

Výživová poradkyně, osobní trenérka a trenérka tanečních sportů, která se specializuje na práci s klienty s obezitou a nadváhou. Napsala na toto téma i úspěšnou knihu CHCI KONEČNĚ ZHUBNOUT, nedávno přidala další s názvem JÍST, ČI NEJÍST. Potkat ji můžete například ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami nebo samozřejmě na jejích stránkách a také na jejích lekcích tance a sportu v Centru tance Praha a v Balance Club Brumlovka.

6.2.2023 Saša Fraisová Články, Jak zhubnout

Z archivu

Jak využít na 100 % skupinu Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami

Je to už nějaký ten pátek, kdy jsme pro uživatele aplikace www.kaloricketabulky.cz vytvořili místo, kde by se mohli vzájemně podporovat a radit si.

Jde o uzavřenou skupinu na facebooku s jasně daným obsahem: Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 11.1.2023

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner