Často nám píšete, že si nevíte rady s jídelníčkem. Neumíte jej poskládat tak, aby se kolečka aplikace Kalorické Tabulky zelenala.
Rádi bychom vám tedy opět připomněli, že inspiraci a návody na výše uvedené najdete v našich uzavřených skupinách na Facebooku.
Jsme velmi vděčni, že v obou našich skupinách je řada dam (a pánů!), kteří den co den vkládájí své jídelníčky – fotky, popisky, často i recepty a hlavně pak screeny z aplikace Kalorické Tabulky, takže je na první pohled vidět, jak si takové jídlo ohledně živin stojí. A to nikde jinde na internetu zřejmě nenajdete.
A protože tu máme svátky velikonoční a nedávno v české skupině běžela výzva #vejce, dovolujeme si zde prostřednictvím fotografií přinést pár tipů. Recepty a kalorické hodnoty si můžete dohledat v naší skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.
Ilustrační fotografie jsme si dovolili převzít ze skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami – tam je vložily úžasné dámy a jeden skvělý muž (Vierka Fliglová, Pavla Maxima – Drtinová, Naděžda Klewar Slavíková, Zuzana Laštovková, Monika Hronová, Jan Freudl, Kateřina Kramlová a Laďka Doležalová). Mimochodem, tento týden běží výzva #cervenarepa.
Co znamená výzva ve skupině?
Akce, která má letitou tradici ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami. Každý týden se „vaří“ jedna surovina, kterou volí jednotliví členové skupiny – volba se přádává jako štafeta. Všechny recepty jsou označeny příslušným hashtagem (#), takže jsou recepty snadno dohledatelné.
Na závěr dobré připomenout
Čerstvá vejce se musejí uchovávat v teplotách od 5 °C do 18 °C, tedy ne v pokojové teplotě!
Vejce dostatečně provařené a skladované při 5 až 10 °C je bez problémů použitelné zhruba deset dní.
Obal (skořápka) je částečně prostupný pro různé nežádoucí mikroorganismy či plísně, které mohou při nevhodném uložení nepříznivě ovlivnit jejich zdravotní nezávadnost a zkrátit dobu minimální trvanlivosti.
Zdroj: Státní veterinární správa
Tip navíc
Řadu báječných receptů a vzorové jídelníčky najdete také v naší knize Kalorické Tabulky – nejlepší recepty. Všech 101 receptů obsahuje QR kód pro snadný zápis do aplikace.
Po pomlázce jsme doma vždy řešili, co dělat s tou náhlou přemírou vajec. Připadali jsme si jako Šafránek z Básníků, když chystal vaječné hody pro svou dívku.
V té scéně má v ruce knihu Připravujeme vejce od Maryny Klimentové a skutečně vytvoří množství variací a variant, až oko žasne.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.