Martina Jandová: Rozložení jídla během dne
Existují doporučení, podle kterých bychom měli jíst sedmkrát denně. Vedle toho stojí tvrzení, že je ideální jíst jen dvakrát za den.
Jak se v tom tedy máme orientovat?
Dnes vám představíme pana Michala, který tvrdí, že mu aplikace Kalorické Tabulky zachránila víc než jen život.
Dle jeho slov mu totiž dala naději, že nikdo není beznadějný případ. A že každý může přejít na zdravější životní styl a hlavně obnovit zdravý vztah k sobě samému.
Jeho příběh obrody začíná na 161 kg, ke kterým se dopracoval takovou tou českou klasikou: uspěchanost, přemíra práce a nedostatek času pro sebe a své zdraví. Následovalo srdeční selhání, arytmie, katetrizace, rozvod a ztráta rodiny.
Přes 11 let mi trvalo, než jsem se srovnal. Ačkoliv se mi snažili pomoci různí výživoví poradci, selhal jsem vždy, když mě nechali mému osudu. Až s výše jmenovanou aplikací to začalo být jiné. Hlídala mě a neodpustila nic. Červená kolečka nemilosrdně ukazovala, kde je průšvih: sůl, tuk nebo cukr. To poslední u cukrovkáře, mezi které se řadím, zvlášť alarmující.
Přitom to bylo tak snadné. Stačilo skenovat prodejní kód na potravině a zadat následně množství, které jsem snědl. Proces rychlý a snadný. Asi i díky tomu jsem se naučil zapisovat vše poctivě a nepodvádět. Ostatně podváděl bych nejvíc sám sebe.
A šel jsem ještě dál. Za svou minulostí udělal tlustou čáru a přestal hledat viníka, jenž by mohl za ta prokletá nadbytečná kila. Musím přiznat, že i na aplikaci jsem byl mnohdy rozzloben, když neukazovala, co bych si představoval, a mačkal nepřiměřeně fólii na mobilu, až jsem ji musel nechat vyměnit.
Postupem času jsem se ale dokonce do ní zamiloval a začal jí důvěřovat – pro její přehlednost a uživatelskou přívětivost. A pozor, tady přišel zásadní zlom: Čím méně vzteklý jsem byl, tím více jsem se začal věnovat sledování jednotlivých potravin. Poznával jednotlivé makroživiny – bílkoviny, tuky, sacharidy a jak to celé funguje.
Časem jsem začal s Kalorickými Tabulkami i diskutovat, což kupodivu vedlo k tomu, že se omezily uštěpačné poznámky od mých bližních. Blázna, který si povídá s telefonem, aniž by na něj někdo volal, totiž není radno dráždit…
Udělejte si vždy po jídle čas a pravidelně si zaznamenávejte potraviny i nápoje (dostatečná hydratace je fakt důležitá). Dneska je to pro mě rituál a hra. A mezi námi, fakt rychlovka. Jak jsem víc a víc chápal podstatu vyváženého jídelníčku, postupně ubývala červená kolečka a krásně se zelenalo. I zapisování zkrátka vyžaduje trénink.
U mě šlo hubnutí pomalu, protože jediný pohyb, který ze zdravotních důvodů dám, je obyčejná chůze, ale šlo to. A to je hlavní. Tělo se postupně dostávalo do lepšího stavu stejně jako můj vztah k sobě samému.
Kalorické Tabulky mi pomohly ukotvit významné drobnosti každodenních návyků a být zcela nezávislý na odbornících, s kterými povětšinou nemůžeme být ve stálém kontaktu. A u mě to vždy probíhalo v duchu rčení „sejde z očí, sejde z mysli“. Tady si mohu naplánovat jídelníček dle libosti a mít ho okamžitě pod kontrolou. Nehrozí, že se na to vykašlu, jakmile se za mnou zavřou dveře nutriční poradny.
Ten chladný a bezcitný kousek algoritmu, díky kterému aplikace Kalorické Tabulky funguje, je dnem i nocí připravený mi pomoci vylepšit jídelníček tak, abych mohl lépe žít. Je to prostě láska.
ilustrační foto: cz.depositphotos.com
Michal Zdeněk Zachar – kouč a expert na neverbální komunikaci. Sledovat ho můžete na stránkách instagram.com/wizard.michal.
Existují doporučení, podle kterých bychom měli jíst sedmkrát denně. Vedle toho stojí tvrzení, že je ideální jíst jen dvakrát za den.
Jak se v tom tedy máme orientovat?
Celý článek 8.6.2023
Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.
Přitom existuje daleko více možností příloh.
Celý článek 14.10.2024
Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.
Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.
Celý článek 12.10.2024
K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.
Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.
Celý článek 9.10.2024
Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.
Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.
Celý článek 4.10.2024
Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.
V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.
Celý článek 30.9.2024