Kalorické Tabulky: Mít „zelená kolečka“ nestačí?
Existují pravidla pro sestavení vhodného jídelníčku?
Nebo prostě stačí, že naplním denní příjem jednotlivých nutrientů a je to v pořádku?
Pustit se do hubnutí bývá pro mnohé zatraceně těžké.
Ti, kteří se o hubnutí už někdy bezúspěšně pokoušeli, pak často navíc svůj stav zaklínají prohlášeními: Já nikdy nezhubnu, máme to v rodině, v genech atd.
Ono takové tvrzení „nikdy nezhubnu, protože“ je pro mnohé vlastně skvělým a někdy i uspokojujícím důvodem, díky kterému se nemusejí zabývat tím, proč se jim hubnout nedaří…
Je tak vlastně velmi snadné odůvodnit si, proč nám nejde držet se svých cílů a plánů, stačí jen najít a pojmenovat překážku. A na ni své problémy převést. To sáhnout do svého nitra a přiznat si, že něco dělám špatně, je mnohem náročnější.
Také obrátit se na odborníka a požádat o pomoc může být pro některé typy lidí ponižující („já přece naprosto přesně vím, co mám dělat“, nalhávají sami sobě). Jako výživová poradkyně však mohu na základě svých zkušeností z praxe prozradit, že tomu tak ale není. I když jsou na internetu dohledatelné i kvalitní informace, člověk často neví, čemu věřit. A bohužel inklinuje k nabízeným „zkratkám“, zázrakům na počkání a nesmyslným dietám.
Jenže neuvěřitelně rychlé úbytky váhy, které často slibují různé inzeráty v časopisech, jsou nesmysl. Nedočkáte se vysněné postavy ani pevného zdraví. Snad jen zhubnutí peněženky.
Ano, někdy se výsledky i dočasně dostaví, například oblíbená ketodieta je založena na velmi nízkém příjmu, tudíž tělo hladoví, a tím pádem hubne. Ale dlouhodobě udržitelné to není.
Takové diety pak vedou jen k pocitům frustrace, selhání a k bludnému kruhu nekončícího dietování. Pamatujte na to, že kdyby fungovaly zkratky a zázračné diety, neznali bychom slovo obézní. Každý z nás by měl svou ideální váhu.
Musíme se ke své překážce postavit čelem. Realisticky si určit svůj cíl a vytyčit si jednotlivé kroky svých činů.
Každá dieta má svého společného jmenovatele, a tím je kalorický deficit, který vám pomůže ohlídat odborník nebo aplikace Kalorické Tabulky. Je na každém z nás, jakým způsobem deficitu dosáhne, ale ta cesta musí být udržitelná a zdravá. Žádné hladovění či odpírání určitých potravin. Někdo to zvládne sám, jiný potřebuje vést. Důležité je začít a nevzdat to.
S tím pomůže správná motivace – je důležitou součástí každého dlouhodobého cíle stejně jako vědomí, že cesta, po které se člověk vydá, trvá déle, než by si přál, ale cíl, ke kterému dojde, bude udržitelný.
Co se týká hubnutí, jediným klíčem k úspěchu je kalorický deficit. Všechno ostatní jsou jenom reklamní triky, kterými se necháme svést, když jsme netrpěliví. Pokud budeme o své cestě přemýšlet a půjdeme po ní krok za krokem, o to víc bude pro nás dlouhodobě udržitelná a budeme z ní mít větší radost.
ilustrační foto: Vaříme zdravě s Léňou a Hellčou a autorka článku
27.6.2023 Hellča Vávrová Články, Jak zhubnoutExistují pravidla pro sestavení vhodného jídelníčku?
Nebo prostě stačí, že naplním denní příjem jednotlivých nutrientů a je to v pořádku?
Celý článek 20.8.2022
Rozpoznávání vyfocených jídel a odhad gramáže je další věc, která do Kalorických Tabulek přistála – umělá inteligence jako pomocník při zápisu.
Celý článek 1.4.2025
V našich skupinách na Facebooku se často setkáváme s povzdychem „já těm TABULKÁM“ vůbec nerozumím.
Dotyční mají na mysli samozřejmě aplikaci Kalorické Tabulky, kterou stovky lidí roky úspěšně využívají ke kontrole svých jídelníčku. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak jednoduché to může být…
Celý článek 31.3.2025
Doteď byly výpočty v aplikaci tak trochu magické, vše se odehrávalo na pozadí a mohlo být matoucí, kde se která čísla berou. Proto padlo rozhodnutí, že je objasníme.
Celý článek 27.3.2025
Trend snižování spotřeby lepkového pečiva a lepku obecně je poslední dobou v módě.
Chce to však opravdu přemýšlet, jestli třeba není vhodnější jen se více věnovat svému jídelníčku a trochu přehodnotit stravovací návyky než začít držet bezlepkovou dietu, protože to streemoval někdo slavný na instáči…
Celý článek 23.3.2025
V dobách válek a hladu se lidé snažili zpracovat kde co z přírody.
Třeba listí z buku nebo bukvice.
Celý článek 21.3.2025