Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Nepijete zbytečně moc?

Máme dodržovat pitný režim, radí nám kdejaké stránky.

Tři, čtyři litry denně máme vypít. Jenže…

Nepijete zbytečně moc?

Dá se vodou otrávit?

Jenže často to s pitím zbytečně přeháníme. Ve víru moderních trendů nosíme si s sebou lahve vody, aniž bychom si uvědomili, že vodu do sebe dostáváme i během konzumace běžného jídla, a to často v nemalém množství. Hodně vody v našem těle pak může způsobovat místo zdravotních benefitů spíše komplikace a problémy.

Počínaje vodou v nohách a kloubech po tak velké zavodnění organismu, až ten začne kolabovat. Nadměrná spotřeba vody zatěžuje ledviny, srdce a oběhový aparát. Problém je v tom, že navenek nic není vidět, ani člověk nic necítí – prostě to s ním najednou sekne. Existuje několik poměrně známých případů, kdy se lidé (jednou atlet, jindy jedna žena účastnící se hloupé soutěže v rádiu) přepili natolik, že po převozu do nemocnice zemřeli.

Přílišné přepíjení se je dokonce dnes považováno za nemoc zvanou aquaholismus. Tím dnes se myslí posledních asi dvacet let, kdy se z pití vody stala móda. Šesti litry vody za den se podle výpočtů vědců Americké chemické společnosti člověk otráví. Mezi příznaky otravy vodou patří bolest hlavy, únava, křeče, pocení, zvracení či dezorientace. V konečné fázi začnou otékat buňky v mozku. Tím samozřejmě nechceme říct, abyste v těchto horkých dnech nepili, ale platí zde jako u čehokoliv ostatního – všeho s mírou.

Dá se vodou otrávit?

Kolik vody denně do sebe dostaneme z běžných potravin?

Nebudeme teď počítat, kolik za den vypijete džusu či čisté vody. Ale pokud posnídáte chleba (40 ml) se šunkou (20 ml), plátkem eidamu (25 ml) a dvěma rajčaty (90 ml), k obědu si dáte zeleninovou polévku (200 ml) a špagety (120 ml) a k večeři jogurt (180 ml) s celozrnným rohlíkem (20 ml) a jablko (100 ml), dostali jste tím do sebe za celý den zhruba 800 ml vody, tedy skoro litr.

Jak je to možné? Inu proto, že každá potravina v sobě obsahuje vodu. Některá víc, některá míň, viz tabulka níže. Ovoce a zeleninu tvoří voda z 90 %. A pokud sami vaříte, víte, že těstoviny a rýže nabydou objem zhruba 2,3x – 2,5x, a to právě o vodu.

Sice se všude píše, že byste do sebe měli za den dostat 3 – 4 litry vody, jenže to neznamená vypít dvě velké PET s vodou, minerálkou nebo neslazeným čajem za den. Většinou bohatě stačí dospělému člověku tak 1,5 – 2 litry vody v podobě tekutin jako čistá voda, čaj, džus, mléko, ba i pivo se odborníky nezatracuje…

Zbytek doporučené denní normy do sebe dostanete v podobě ostatních potravin, zbývajících 500 ml do doporučené denní spotřeby je tzv. metabolická voda.

Přílišné přepíjení - aquaholismus.

Tabulka obsahu vody na 100 g potraviny

(hodnoty jsou orientační a mohou se o 5 – 10 % lišit v závislosti na úpravě)

  • Zelenina, ovoce – 90 %
  • Polévka, vývar – 90 %
  • Mléko – 90 %
  • Špenát dušený – 90 %
  • Jogurt – 85 %
  • Lučina – 85 %
  • Tvarohová pomazánka – 85 %
  • Vařené brambory – 80 %
  • Vařený kuskus – 75 %
  • Vajíčka – 75 %
  • Vařené luštěniny – 75 %
  • Vařená rýže – 70 %
  • Řízek – 70 %
  • Vařené těstoviny – 60 %
  • Eidam – 60 %
  • Tavený sýr – 60 %
  • Ryba – 50 – 60 %
  • Šunka – 50 %
  • Pečivo – 40 %
  • Hranolky – 40 %
  • Máslo – 16 %

ilustrační foto: cz.depositphotos.com


Chcete zhubnout? Mohlo by se vám hodit:

Jan Lipšanský

Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.

26.6.2023 Jan Lipšanský Články, O kaloriích nevážně

Z archivu

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: AI (umělá inteligence) jako pomoc při navrhování jídelníčků?

Zažíváme další technologický přerod. Do našich každodenních životů začíná vstupovat umělá inteligence (AI). Řada z nás ji asi již vyzkoušela v podobě platforem na tvorbu textů, obrázků, návodů, ale i pomoci ve stravování.

Možná jste si i vy již nechali od umělé inteligence (AI) sestavit jídelníček, navrhnout recepty nebo zodpovědět dotazy týkající se výživy. Proto jsem se – jako nutriční terapeutka – rozhodla napsat, jak jsem si s ní hrála já.

Celý článek 23.6.2023

Související články

Ing. Barbora Karásková, výživový specialista a technolog potravin: Hubnutí začíná v obchodě

Ať už je vaším cílem zhubnout, zlepšit krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu, zvýšit svalovou hmotu, mít více energie nebo zkrátka jen jíst zdravěji, tak jedno je jisté –  váš úspěch začíná už v obchodě, v kterém nakupujete potraviny.

Přesně tam začínáte rozhodovat, zda svých cílů dosáhnete nebo ne, protože to, co nakoupíte, se poté promítnete do vašeho jídelníčku.

Celý článek 21.10.2024

Romana (minus 38 kg): Císařovna tančící v dešti

Je odpoledne a já sedím v kavárně, ve které si dopřávám ledový čaj bez cukru. Mnozí z těch, jež mě znají, by se nad tím hned zarazili – bez cukru? Spousta z nich mě již léta neviděli, a tak nevědí, že jsem nedávno prošla nejen fyzickou proměnou.

Ale to už trochu předbíhám, vezmu to od začátku, i když příběh bude trochu delší.

Celý článek 19.10.2024

Jak do jídelníčku jednoduše zařadit zeleninu

Podle dostupných dat konzumuje dostatek zeleniny v České republice jen malá část populace. Údajně pouze asi 30 % dospělé populace zvládá doporučené množství, tj. 400 g denně.

Další studie ukazují, že mnoho lidí v ČR trpí nadváhou nebo dokonce obezitou, což je často spojováno s nevhodným stravováním. Náhoda? Nemyslím si.

Celý článek 17.10.2024

Přílohy k jídlům mohou být pestré a kaloricky i výživově velmi rozdílné

Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.

Přitom existuje daleko více možností příloh.

Celý článek 14.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner