Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Nutriční terapeutka: Je výhodné zařazovat light výrobky?

Takzvané „light“ výrobky zažívaly v minulých letech velkou přízeň. Ta poslední dobou naštěstí klesá. Lidem se dostává do podvědomí, že cesta ke zdraví a pěstěnější postavě většinou vede jinudy…

Pojďme se pro jistotu podívat na tuto skupinu potravin zblízka.

Označením „light“ nebo „lehký“ si může výrobce nazvat ten výrobek, který obsahuje min. o 30 % méně energie, tuku nebo sacharidů než jeho jiný výrobek se stejným názvem. Na obalu potraviny to také musí být uvedeno, např. tedy „o 30 % méně tuku“ apod.

Označením „light“ nebo „lehký“ si může výrobce nazvat ten výrobek, který obsahuje min. o 30 % méně energie, tuku nebo sacharidů než jeho jiný výrobek se stejným názvem.

Je verze light žádoucí?

Jak kdy. Ono je totiž „light“ a „light“. Pokud bychom pojednávali o light verzi například u polotvrdého plátkového sýru (tyto sýry na potravinářském trhu opravdu najdete), pak tuto možnost nezatracuji, neboť někteří výrobci nazývají své light sýry v situacích, kdy sníží procento tuku v sušině například na 30 %. Takový sýr si pak většinou zanechá dobré chuťové vlastnosti, a navíc obsahuje méně tuků – v tomto případě tuků živočišných, kterých může mít někdo v jídelníčku nadbytek, a tak se mu ušetření nějakého toho gramu tuku může hodit.

Light jogurty

Na druhou stranu například „light“ ovocné jogurty je často lepší nechat ležet v regálu, a to ve většině případů. Tyto výrobky se pyšní tím, že obsahují například snížené množství energie (tuku, cukru), jenže chybějící cukr a tuk jako nositel chuti bude dohnán umělými sladidly, aby jogurt bez tuku vůbec nějak chutnal.

Našla jsem pro vás složení jednoho takového light ovocného jogurtu: mléko, maliny, fruktózový sirup, mléčné bílkoviny, zahuštěné mléko, barvící koncentrát z červené řepy, sladidla: aspartam, acesulfam K, aroma, jogurtová kultura. Tuk: 1,1 %, ovoce: 9 %.

Nutriční terapeutka: Je výhodné zařazovat light výrobky?

A jaké se nabízí vhodné řešení? Bílý jogurt s obsahem tuku kolem 3,5 %, zahrnující probiotické bakterie (laktobacily, bifidobakterie…) a k tomu čerstvé ovoce. Jogurt s tímto procentem tuku nevadí ani při hubnutí. Výsledná cena bude pravděpodobně o něco vyšší, ale kvalitativně a nutričně si polepšíte.

Light nápoje

Ráda bych zmínila ještě jednu skupinu light potravin, kterou osobně nedoporučuji, a to jsou light nápoje. Běžně jde o limonády nebo koly v lehké verzi bez cukru, ale s obsahem umělých sladidel typu aspartam, sukralóza, acesulfam K… U těchto sladidel je stále potenciální riziko negativního vlivu na zdraví, především s ohledem na náš střevní mikrobiom (pokud tyto nápoje pijeme pravidelně). Za sebe přidávám informaci, že jde o syntetická (umělá) sladidla, která jsou vyrobena chemicky a nekorespondují s myšlenkou přirozené formy stravování.

Co pít? Doporučuji přejít na vodu, čaje nebo vodu s obsahem čerstvého ovoce, zázvoru, máty apod

A co light výrobky a nápoje jako lepší forma pro diabetiky?

Osobně tyto nápoje nedoporučuji ani diabetikům, i když by se tato možnost pro ně nabízela jako výhodná. Maximálně jako přechodovou fázi, než se zadaří vytvořit nový návyk – a to pít převážně ideálně neslazené nápoje, a i bez obsahu umělých sladidel. Doporučuji přejít na vodu, čaje nebo vodu s obsahem čerstvého ovoce, zázvoru, máty apod. Můžete si připravit neslazený sypaný čaj nebo vodu ochutit čerstvou mátou a citronovou, limetkovou nebo pomerančovou šťávou. Nebo do karafy s vodou přidat nakrájené čerstvé ovoce – jahody, meloun a opět doladit bylinkami a květy – mátou, levandulí, fialkami (dle sezony). Vše je totiž o zvyku a našem vyšším záměru. Chuťové buňky se na nové základní chutě v průběhu času přeorientují a navyknou. Vhodný návyk je pak půlka úspěchu, jak se dostat ke kvalitnější formě stravování.

Uvědomění na závěr:

Mou radou vždy a stále bude vést lidi k tomu, aby dbali na složení potravin a četli etikety. Aby tolik nevybírali podle nápisů na obalu, ale podle skladby produktu. Doporučuji se vracet k základním principům stravování, to znamená dbát především na co nepřirozenější složení dané potraviny.

Také je důležité odlišovat „light“ (jogurt, nápoj, sušenka…) od „light“ (sýr, řecký jogurt…). V některých výrobcích je totiž snížena energie nebo množství tuku, ale výrobek již není doplněn ničím dalším, co by bylo v rozporu se zásadami vhodného stravování (umělá sladidla, modifikované škroby, fruktózový sirup a další), a tak není potřeba ho zcela odsoudit. Proto – čtěte, zvažujte a dle toho rozhodujte.

ilustrační foto: cz.depositphotos.co

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

ww.martinakorejckova.cz

  • Nutriční terapeutka a výživová poradkyně
  • Poskytuje individuální jídelníčky na míru, stravovací programy, on-line jídelníčky a celkové poradenství v oblasti životního stylu
  • S radostí píše články na svůj blog i webové portály
  • Působila i jako výživová poradkyně pro finalistky České Miss
  • Stravování s radostí na Facebooku
13.9.2023 Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS. Články, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout, Recepty a výživa

Z archivu

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jedno z nejdůležitějších opatření ve stravování

Mám pro vás jeden opravdu účinný (a na stovkách klientů vyzkoušený) tip, který je dle mého názoru při hubnutí klíčový. A nejen při hubnutí!

Také pokud se chce někdo stravovat zdravěji a vyváženěji nebo si postavu jen udržovat, je toto opatření, jež v následujících řádcích odhalím a důkladně obhájím, na špici doporučení.

Celý článek 11.8.2023

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner