Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak se nenechat napálit na internetu

A také na Facebooku, v messengeru a dalších aplikacích.

Proč tohle téma zde na Kalorických Tabulkách? Protože z našich uzavřených skupin na Facebooku víme, že mnozí uživatelé naší aplikace už někdy naletěli. Nejen obchodníčkům s hubnoucími zázraky, což ve finále znamenalo jen zhubnutí peněženky, ale také různým podvodným subjektům.

Moderátor a herec Jan Kraus kdysi režíroval celovečerní film s názvem Městečko. Není to moc povedený film s výjimkou kamery, možná proto pan Kraus už potom nic dalšího nenatočil. Nicméně v jedné scéně běží vesnická holka krev a mléko (prostě při těle) domů, v rukou drží obálku a křičí na maminku: „Maminko, konečně se na nás usmálo štěstí! Vyhráli jsme!

Jak se nenechat napálit na internetu

Ano, už v 90. letech (a je tomu věnován dokonce jeden díl seriálu Vyprávěj) se objevili šmejdi, kteří se snažili pod vidinou vašeho rychlého výdělku naopak vytáhnout prachy z vás. A děje se to dodnes, pouze už ne přes dopisy ve schránkách, kde vám sdělovali, že tuto úžasnou výhru můžete získat, pokud splníte jakési podmínky. Ale přes e-maily, na internetu, sociálních sítích.

Kamarád mého staršího syna pracuje na call centru jedné banky a nestačí se divit, kolik lidí ještě dnes věří tomu, že koupí levně vilu u moře, jen stačí poslat zálohu na účet někde v Litvě, kolik lidí ještě dnes věří tomu, že zdědili po neznámém příbuzném s rakovinou několik milionů euro, jen stačí poslat peníze na právní poplatky atd.

Když jsem pracoval v časopise DiViDi v pražských Střešovičkách, chodil jsem do práce nejen kolem vily paní herečky Janžurové, ale hned vedle se nacházela vila nigerijského velvyslanectví. Jednoho dne zde stály policejní vozy snad v několika řadách. Ano, jde o tu známou aféru, kdy jeden důchodce uvěřil tzv. nigerijským e-mailům, přišel o všechny úspory a ve zlosti pak nakráčel na velvyslanectví a velvyslance zastřelil.

Protože je opakování matkou moudrosti, tak ještě jednou.

  • Nastavte si ve svém programu na stahování e-mailů, aby se vám přílohy automaticky nestahovaly.
  • Pokud vám přijde e-mail z neznámé adresy, neotevírejte jej.
  • Pokud vám přijde e-mail ze známé adresy s podivným textem, abyste někam klikli nebo otevřeli podivnou přílohu, pořád platí, ať neklikáte na to ani ono. Šmejdi dovedou použít cizí e-mailové adresy (ostatně, není to nic těžkého, aby někdo zneužil i vaši e-mailovou adresu k rozesílání spamů). Pokud ale třeba dáte „Odpovědět na e-mail“, zjistíte, že adresa vede ve skutečnosti jinam a jen se tvářila jako od někoho známého.
  • Jestliže e-mail urgentně varuje, že jste třeba neaktualizovali svůj účet v bance a máte jen jeden den na aktualizaci, že musíte obnovit e-mailový účet, cokoliv, hned to smažte. Phishingové e-maily se vyznačují tím, že kladou důraz právě na rychlou akci a vyděšený člověk že zareaguje rychleji, než začne přemýšlet.
  • Pokud po vás chtějí, abyste v e-mailu kliknuli na odkaz, najeďte na něj nejprve myší, ale neklikejte. Pravý odkaz se zobrazí u šipky nejprve jako náhled. A tam vidíte, kam vede. Pokud jde o naprosto nesmyslnou změť čísel a písmenek, s doménou odněkud z Brazílie (.br), Kazachstánu, Argentiny apod., je vám jasné, že odkaz je falešný.

Jak se nenechat napálit na internetu

  • Spousta phishingových (od anglického slova „rybařit“ – ano, loví vás jako rybu) e-mailů i zpráv na messenger vypadá stejně jako zprávy vaší banky / poskytovatele služeb atd. Protože autoři je dovedou umně zkopírovat, aby vypadaly ty stránky jako pravé. Jen odkaz vede k nim na jejich servery.
  • Pokud vám přijde na messenger zpráva ve stylu „To jsem se nasmál“, „Tohle musíš vidět“ a odkaz na internet, neklikejte na něj.
  • Pokud vám na messenger napíše někdo z vašich přátel, který se léta neozval, zkontrolujte si nejdříve, jestli je na svém účtu stále aktivní. Pokud ne, mohl mu někdo účet ukrást a vydává se za něj.
  • Pokud někdo na sociálních sítích napíše, že stačí příspěvek nasdílet a přeposlat a vyhrajete milion korun nebo poukaz na nákup zboží zdarma, jde o šmejdský způsob, jak z lidí vytáhnout peníze. Takže nepřeposílat, nesdílet. Víte snad o někom, kdo takto sdílením něco vyhrál?
  • Aktualizujte si hesla. Použijte velká a malá písmena, číslice a nějaký speciální znak, třeba tečku nebo hvězdičku. Místo některých písmen můžete použít číslice, třeba místo O pište nulu, místo E trojku. Příklad takového hesla: N3mam*zadne*hesl0.
  • Používejte antivirový program a raději si připlaťte třeba za Eset.
  • Pokud vám přijde SMS z neznámého čísla, neodpovídejte na ni.
  • Pokud vám přijde SMS s nevyžádanou reklamou, zablokujte si toto číslo ve svém telefonu.
  • Nezvedejte neznámá čísla. Pořiďte si aplikaci třeba Nevolejte.cz, která sama monitoruje, zda číslo, které vám volá, není v databázi šmejdů.
  • Nevolejte zpátky na zmeškané hovory z neznámých čísel. Mohli byste přijít o pár stovek korun, ani nebudete vědět jak. Maximálně můžete zkusit napsat zpět SMS s dotazem: „Kdo mi volá?“ Pokud je to šmejd, nikdy vám neodepíše.
  • Když už neznámé číslo zvednete a začnou vám cokoliv výhodného nabízet, okamžitě a klidně bez rozloučení zavěste. Nesnažte se být slušní, oni také nejsou.
  • Když už je vyslechnete, nikdy neříkejte, že byste nabízený produkt zkusili – jde o tzv. smlouvu po telefonu a oni vaše vyjádření mají samozřejmě nahrané, pokud byste se chtěli soudit.
  • Když už je vyslechnete, ptejte se, jestli mluví přímo za firmu, nebo jsou zprostředkovatel, a kde je najdete v živnostenském či obchodním rejstříku. Většinou v tomto okamžiku ihned zavěsí oni.
  • Obecně platí – pokud na vás někdo urgentně naléhá (ať v telefonu nebo přes e-mail či zprávu), že musíte honem honem reagovat, jinak…, tak je to pro vás naopak varováním se zastavit a nic nedělat, nereagovat.
  • Vykašlete se na aplikace na internetu nebo do telefonu, které nabízejí randění, seznamku, levné zboží z Číny (či obecně Asie). Většinou budete jen platit za rozšíření služeb a v případě zboží z Asie se nikdy nedomůžete vrácení peněz nebo reklamace.

Jak se nenechat napálit na internetu

  • Podobně nevěřte na pohled skvělým reklamám a cenám v časopisech nebo v televizi na úžasné a děsně levné věci do domácnosti či šperky apod.
  • Když si chcete objednat nějaké zboží z internetového obchodu, vězte, že tento obchod musí mít viditelně na stránkách umístěné kontakty. Pokud je tam jen nějaký vágní formulář, nebo pouze číslo na mobil, jsou to podezřelé stránky a nic zde neobjednávejte. Podívejte se také nejprve na internet na stránku VašeStížnosti.cz, jestli už firmu nehodnotil někdo před vámi, kdo se již spálil.
  • Neodepisujte na inzeráty, kde nabízejí cokoliv zdarma! Toto „zdarma“ se vám nakonec pěkně prodraží buď na poštovném, nebo že se nevědomky upíšete k odebírání něčeho, co nechcete, ale je to pěkně drahé.

Shrnutí:

Jestliže vám někdo nabízí levný produkt, který vlastně ani nechcete, ani nepotřebujete, je to podezřelé a ruce pryč od toho. Jestliže vám někdo tvrdí, že jste někde něco vyhráli nebo stačí udělat to a to a jistojistě vyhrajete, pryč od toho. Jestliže na vás někdo tlačí, že se musíte honem rychle rozhodnout, že zbývá jen hodina času / den / poslední kusy skladem, běžte pryč od toho. A to platí i ve chvíli, kdy vám nějaký podomní prodejce zvoní u dveří – pokud na vás spěchá s rozhodnutím, rovnou ho vyhoďte. Na podezřelé odkazy neklikejte, i kdyby se stokrát tvářily jako od pravých společností nebo lidí. Stejně tak podezřelé přílohy neotevírejte. Měňte si čas od času hesla na vámi navštěvovaných stránkách. Zkrátka – buďte podezřívaví, co nejvíce to jde. Nejde o paranoiu, ale o způsob, jak ve světě plném šmejdů co nejvíce omezit riziko, že přijdete o všechny své úspory.

foto: cz.depositphotos.com


Jan Lipšanský

Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.

1.2.2024 Jan Lipšanský Články, O kaloriích nevážně

Z archivu

Neslavné diety slavných

Kdysi, jako novinářského eléva, jemuž ještě čerň z psacího stroje tekla po bradě, mne překvapila jedna skutečnost. Totiž ta, že herci a herečky v reálu nevypadají tak, jak vypadají na plátně nebo v televizi.

Měl jsem díky své profesi tehdy možnost mluvit s mnoha z nich. Každý z nich jako člověk z masa a kostí pro mne představoval překvapení.

Celý článek 26.5.2014

Související články

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobni pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Jan Lipšanský: Výhody pití studené vody aneb Někdo to rád studené

V ledničce mám plastovou láhev s vodou. Vždy mi totiž víc pomáhalo pít přes den studenou vodu, překvapivě i při nachlazení. Ale všude na internetu se dočtete, že je to nezdravé a voda by se měla pít teplá.

Jak to tedy je?

Celý článek 28.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Co dělat, když vám číslo na váze pravidelně kazí náladu

V mojí nutriční poradně se s klienty nejčastěji věnuji tématu hubnutí – redukci hmotnosti.

Na některých vidím, jak je to pro ně začarované téma – hubnou a přibírají pořád dokola. A s každým dalším pokusem je jejich fixace na výsledek větší a větší, sebedůvěra nalomená a urputnost značná.

Celý článek 25.9.2024

Mgr. Tereza Rogalewiczová: Analýza tělesného složení

Přístroje, jež slouží k analýze tělesného složení, se dnes stávají běžnou součástí ordinací, výživových poraden nebo sportovních center.

Kromě informací o tělesné skladbě, tedy o množství svalů, tuku, vody atp., umožňují posoudit výživový stav člověka. Dávají také přesnější představu o stupni nadváhy nebo obezity, stejně tak ale o případné podvýživě. Je to zajímavý doplněk, díky kterému lze sledovat některé parametry zdraví.

Celý článek 22.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner