Výživový poradce Pavel Furch: Jak si upravit jídelníček v horkých dnech
Když jsou venku vysoké teploty, mnoha lidem dělá problém normálně jíst a nejraději by byli jen o vodě.
Je ale přínosné vůbec nejíst?
Když už se v těchto vedrech úplně nedaří jíst, tak je dobré si alespoň pohlídat bílkoviny a přijmout jich dostatečné množství. Bílkoviny jsou totiž důležité pro ochranu svalové hmoty, kterou ztrácet rozhodně nechceme.
Hladovět také úplně nechceme – na jednu stranu bychom tím sice ulehčili svému trávení, ale na stranu druhou se nedostatek živin a přijaté energie pro chod těla může projevit ještě vyšší únavou. Pokud by to bylo krátkodobé, nic zásadního se nestane, ale v případě, že by se jednalo o delší období, tak to není žádoucí.
Nezapomínejte samozřejmě na pitný režim – ne až při pocitu žízně, to už je často pozdě. Ideálně bychom měli přijmout 35 ml tekutin na kg optimální hmotnosti, v horkých dnech je vhodné objem tekutin navýšit (určitě zohlednit i sportovní aktivity, kdy dehydratací klesá výkonnost). Nedostatečný příjem tekutin může navyšovat zadržování tekutin v těle. Nápoje by měly být ideálně pokojové teploty, při pití ledových nápojů se ještě více orosíme vlivem vyrovnávání teploty těla.
Ideální je se vyhnout těžkým jídlům (smažené, vepřo knedlo zelo…). Také některá ostrá jídla (chilli a podobně) mohou v horku ještě více zvyšovat pocit horka (může za to v nich obsažený kapsaicin).
Opatrně rovněž s množstvím soli, kdy její vyšší množství může podporovat zadržování tekutin – na druhou stranu pocením a sportováním v horku máme vyšší výdej sodíku.
Konkrétní tipy pro jídelníček v horkých letních dnech
Lehčeji stravitelné bílkoviny najdete např. v nízkotučných mléčných výrobcích s vyšším obsahem bílkovin (řecký jogurt, skyr, vaničkový odtučněný tvaroh), kvalitní šunce. Bílkoviny jsou také v mléčných výrobcích, sýrech (eidam, cottage, mozzarella), luštěninách, masu, vejcích, rybách…
Přijaté kalorie lze nahnat krátkodobě zvýšením tuků, neboť tuky jsou dvakrát kaloričtější než sacharidy, a přijmeme tak menší množství jídla co do objemu. Ideální je samozřejmě volit zdravější zdroje tuků.
Na čem si pochutnat
Zeleninový salát s tuňákem, mozzarellou light, vejcem, eidamem, do toho přidat kvalitní olej (řepkový, olivový extra panenský, lněný, konopný) a třeba i různá semínka (lněné, konopné, chia…), případně různé ořechy se dají jen tak zobat.
Máte-li problém přijímat v horku jídlo, lze například bílkoviny nouzově přijmout v tekuté podobě, kdy rozmixujete tvaroh/skyr/řecký jogurt s bobulovým či jiným ovocem, ořechy, popř. i s ovesnými vločkami.
Každý jsme jiný, mně chutná takřka vždy – i když je venku pořádné horko, ale ze své praxe vím, že mnoho lidí tento problém skutečně řeší. Pokud mezi ně patříte i vy, zkuste výše zmíněné rady využít – zdravě, chutně, jednoduše.
ilustrační foto: cz.depositphotos.com
Pavel Furch, DiS.
- akreditovaný výživový poradce MŠMT a instruktor fitness
- individuální jídelníčky na míru se zohledněním potřeb a chutí jedince (osobně či online)
- analýza záznamů stravování s následnými doporučeními, jakými potravinami zpestřit jídelníček s cílem podpory péče o své zdraví
- měření na segmentální bioimpedanční váze Tanita BC 545 s podrobnou analýzou hodnot v přehledných grafech a následnými doporučeními
- poradenství v oblasti životního stylu a pohybových aktivit
- je aktivní také na facebooku, kam dává své osobní tipy
29.6.2024
Pavel Furch, DiS.
Články, Jak si udržet zdraví