Zdravé cukroví: Výživnější, ale pořád jde o cukroví
Při pečení cukroví se často setkáváme s touhou připravit „zdravější“ variantu.
Používáme celozrnnou mouku, med místo cukru, ořechy místo mouky nebo kokosový olej místo másla.
Ano, tyto suroviny mohou zvyšovat výživovou hodnotu – přidají vlákninu, zdravé tuky, minerály nebo vitamíny. Ale je třeba si uvědomit, že kaloricky nemusí být takové cukroví o nic lehčí. Ba naopak, někdy může být dokonce „energeticky dražší“ – například kvůli vyššímu obsahu tuků nebo cukrů v přírodních alternativách.
Záleží hlavně na množství.
Pokud sníme hrst klasických lineckých nebo hrst „zdravých“ ořechových kuliček, rozdíl v kalorickém příjmu nemusí být vůbec zásadní. Rozhodující není vždy, z čeho cukroví připravíme, ale kolik ho sníme. Ani to nejzdravější cukroví není bez kalorií – když ho sníme celý plech, žádná výživová hodnota nás v tomto směru nezachrání.
A co alternativy?
Ano, ale jen pokud je potřebujeme. Používat alternativní ingredience má smysl, pokud řešíte alergie, intoleranci nebo zdravotní problémy (například vysoký cholesterol, celiakii apod.). Ale pokud jste zdraví, není potřeba měnit klasické recepty jen proto, že je to „trendy“. Vánoční cukroví je o radosti a tradicích. Někdy je lepší sníst klasický vanilkový rohlíček a opravdu si ho užít, než hledat alternativy, které ne vždy přinesou požadovanou chuť.
Najděte rovnováhu.
Pečení i konzumace cukroví by měly být příjemné. Pokud vás přílišná snaha o dokonalost stresuje, ztratí celé kouzlo. Zkuste si užít přípravu i samotné ochutnávání, bez zbytečných výčitek. Dejte si dva kousky cukroví místo deseti a zaměřte se na kvalitu, nikoli na kvantitu. Pamatujte – zdraví je o celkovém životním stylu, ne o tom, jestli vaše linecké jsou s bílou moukou nebo špaldovou. Takže tradice, chuť a střídmost jsou ty nejlepší recepty na vánoční pohodu.
Jak péct výživnější cukroví?
Zdravější alternativy k tradičním surovinám samozřejmě existují. Pečení nemusí být plné bílého cukru a mouky. S několika jednoduchými triky můžete připravit dezerty, které budou nejen chutné, ale i výživnější. Jak na to?
- Místo bílé mouky můžete použít celozrnnou, ovesnou nebo mleté ořechy. Celozrnná mouka obsahuje více vlákniny a vitamínů. Ovesná mouka dodá jemnou oříškovou chuť a mleté ořechy zvyšují obsah zdravých tuků. Smíchejte půl na půl bílou a celozrnnou mouku, abyste zachovali vláčnost.
- Sladkost kromě cukru zajistí med, javorový sirup nebo rozmixované datle. Přírodní sladidla obsahují více živin a mají nižší glykemický index. Použijte o 1/3 méně tekutého sladidla, než je množství cukru, a uberte trochu tekutin v receptu.
- I máslo může chybět – nahradí jej kokosový či olivový olej nebo avokádo. Kokosový olej dodá dezertům exotickou vůni, olivový olej je bohatý na zdravé tuky a avokádo skvěle nahradí máslo ve vláčných dezertech. Na každých 100 g másla použijte 75 ml oleje nebo rozmačkané avokádo.
- Kravské mléko lze nahradit rostlinnými (mandlové, ovesné, kokosové). Rostlinná mléka mohou být lehčí a dodají dezertům zajímavou chuť. Kokosové mléko je skvělé do krémů, mandlové mléko zase do bábovek nebo muffinů.
- Také vejce nemusí vždy být. Například směs chia nebo lněného semínka s vodou vytvoří gelovou konzistenci, která vejce skvěle nahradí. Na jedno vejce smíchejte 1 lžíci semínek s 3 lžícemi vody a nechte 5 minut odstát.
Zdravější pečení není o úplné náhradě všeho, co znáte. Klíčem je experimentovat a najít rovnováhu mezi chutí, texturou a výživovou hodnotou. Začněte jednou změnou – třeba celozrnnou moukou nebo přírodním sladidlem a uvidíte, že i malý krok může znamenat velký rozdíl.
foto: archiv autorky a cz.depositphotos.com
Hellča Vávrová
- Certifikovaný poradce pro výživu a suplementaci, který nevnucuje žádné „zázračné“ a předražené doplňky ani striktní diety.
- Pomůže vám zhubnout zdravě, udržitelně a s radostí.
- Naučí vás stravovat vyváženě a jednoduše.
- Dokáže vám, že jídlo je radost a láska.
- Kontakt: vavrovahelena7@gmail.com
20.12.2024
Hellča Vávrová
Články, Recepty a výživa