Zimní polévky – jídla, jež zahřejí a dodají hodnotné živiny
V jižních oblastech, kde je většinu roku teplo, lidé ocení studené polévky jako gazpacho, které je ve vedru ochladí.
V zimě v našich krajích však byly oblíbené polévky, které zahřály a zasytily často na celý den.
O polévkách obecně a o jejich přínosu pro zdraví jsme psali v článku Polévka je grunt. Tentokrát se ale budeme soustředit na ty naše, zimní. Stejně jako ostatní polévky, jsou i tyto plné prospěšných živin, protože obsahují to, co se tehdy dalo sezonně použít. Posuďte sami.
Kyselo
Právě na horách se lidé museli hodně snažit, aby v zimě přežili. A tak není divu, že většina receptů na hutné zimní polévky pochází odtud. Kyselo konkrétně z Krkonoš, kde se v podstatě v zimním období nic jiného nejedlo. Polévka se původně připravovala z chlebového kvásku, vody a trochy mouky. Dnešní kyselo sice obsahuje také houby a vajíčko nebo cibulku a máslo, ale to si mohly dovolit jen bohatší rodiny. Mohly se přidat i brambory – pokud rodina nějaké měla.
Kulajda
Polévka je velmi podobná kyselu, jen se nepoužívá kvas, ale mléko či smetana. Ostatně pochází tentokrát z jižních Čech, z tehdejších místních bohatších statků. Recepty na ni se různí. Nejčastěji se připravuje ze smetany, kopru, vajíček, mouky, trochy octa, případně se přidává zastřené vejce nebo vajíčko natvrdo. Právě kopr dodává polévce typickou chuť. V současných receptech najdeme jako ingredienci také houby, ty však v původních návodech nejsou uvedeny.
Horácká polévka
Na Vysočině a Horácku se připravuje další varianta výše zmíněných polévek. Do vody nebo vývaru se dají vařit brambory, když změknou, přidá se smetana a houby. Někteří vaří polévku bez hub a přidají pokrájené vejce natvrdo. Někdy se do polévky přidává i mouka, dá se přidat trochu octa, osmažená cibulka.
Oukrop
V podstatě jde o česnekačku, tedy opět zimní polévku chudých. Do vody se dají vařit brambory, přidá se koření, nejčastěji kmín a majoránka, někdy libeček. Česnek se přidá buď utřený ve chvíli, kdy jsou brambory měkké, nebo se dá prolisovaný na talíř a polévkou se zalije. Česneku se dává větší množství, minimálně pět stroužků česneku. Polévka se jí s chlebem, nebo se chléb rozdrobí do polévky. A co si budeme povídat, jde o vitamínovou bombu.
Cibulačka
U cibulové polévky je potřeba cibuli nejprve trochu osmažit, aby pustila svoji typickou sladkou chuť, teprve pak se zalije vodou, resp. hovězím vývarem, a přidává se koření, případně brambory. Podle bohatství domácnosti se přidávalo ještě třeba bílé víno nebo smetana či houby. Ve Francii se podává s opečenými toasty.
Zelňačka
Polévka slavná nejen u nás, ale i ve Francii, kde se dokonce stala inspirací pro sci-fi knihu a následně film s Louisem de Funésem o svérázných venkovanech. Polévka se připravuje z kysaného zelí, přidávají se brambory, cibule, v bohatších oblastech se přidávala i slanina nebo uzené. Ke konci vaření se zjemnila smetanou. Opět jde o vitamínovou bombu. Jen ještě poznámka k našim předkům – ačkoliv si každá rodina na zimu připravovala svoje vlastní kysané zelí, nikdy je nejedli syrové a vždy je vařili.
Kapustová
Další zimní polévka se vařila v jednom hrnci. Dala se osmažit cibulka, zasypala se moukou, vzniklá jíška se zalila vodou nebo vývarem, přidaly se brambory na kostičky, na proužky nakrájená kapusta a koření včetně rozetřeného česneku. Na Slovensku existuje polévka kapustnica, ale pozor na to, slovensky se zelí řekne kapusta, takže jde o zelňačku.
Pórková
Podobně lze připravit polévku z další zimní zeleniny – pórku. Použijte zelenou i bílou část. Bílou hned, zelenou ke konci vaření. Bílou část pórku tedy nakrájejte a dejte na chvíli opéct na másle (lze samozřejmě i na sádle), přidejte mouku (není nutně potřeba), zalijte vodou nebo vývarem, přidejte brambory, osolte, a když brambory změknou, přidejte pokrájenou zelenou část pórku. Pak česnek a majoránku. Pokud dáte i mléko nebo smetanu, můžete se pochlubit, že jste uvařili francouzskou polévku parmentier.
Luštěninová
Pokud spěcháte, použijte mražený hrášek nebo fazole z konzervy, jinak samozřejmě luštěniny musíte nejprve nechat uvařit a vodu, v níž se vařily, vylít. Pak v hrnci osmažíte kolečka cibule, přidáte česnek, trochu zázvoru, můžete i slaninu. Nu a pak přidáte luštěniny, zalijete vývarem, dochutíte a necháte na mírném ohni probublávat.
Kroupová
Prababička, babička – a nyní už jen moje máma – mi dělávaly v zimě ještě kroupovou polévku. Opět osmahla cibuli, přidala česnek, kroupy také nechala trochu osmahnout, zalila vodou, přidala mrkev, brambory, někdy petržel, majoránku.
Řepná
Podobně – protože praděda dělal v JZD, kde hlídal řepné pole – jsem míval od prababičky řepnou polévku, dávno před tím, než jsem zjistil, že existuje něco jako boršč. Babička tam zase dala cibuli, česnek, brambory, někdy trochu mrkve, a prostě to povařila a okořenila. Podávala s chlebem, ale můžete uvařenou polévku i rozmixovat a jíst jen tak.
Kaldoun
A nutno ještě připomenout ne moc zdravou, ale chutnou a hutnou polévku, která zasytí spolehlivě, avšak bývala výsadou převážně bohatých statkářů s husami a krůtami. Protože jde o jakýsi vývar z husích, případně kachních drobů (vnitřností). Postup je docela složitý a babička a mamka mé manželky pro nás kdysi tuto polévku chystaly i pár dní dopředu, aby si „sedla“.
foto: cz.depositphotos.com
Tip redakce Kalorické Tabulky
Autork článku přispěl také do naší kuchařky Kalorické Tabulky – nejlepší recepty a Diáře plného motivace. Nyní oba tituly zakoupíte ve zvýhodněném balíčku na e-shopu Kalorických Tabulek.
Chcete zhubnout? Mohlo by se vám hodit:
Jan Lipšanský
Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.
14.12.2024
Jan Lipšanský
Články, O kaloriích nevážně, Recepty a výživa