Oblečení a výbava na cvičení: Co si vzít na sebe do fitcentra?
Možná někomu přijde starost o oblečení v rámci pohybu pro zdraví povrchní, ale věřte, že „stylové hadříky“ nejen zvednou vaše sebevědomí, ale zároveň cvičení zpříjemní i díky své funkčnosti. Samozřejmostí jsou pak kvalitní boty, které doslova chrání vaše zdraví.
Tak co? Jste připraveni na malou módní přehlídku?
V úvodu jsme zmínili nezbytnost bot, tak začneme rovnou u nich. Co se týká aerobiku a dalších fitness stylů, kde hopsáme, skáčeme, případně tancujeme, stává se správná a funkční obuv opravdu tou nejdůležitější částí vašeho vybavení do cvičebního sálu. Totéž platí o posilovně, kde realizujeme aerobní trénink třeba na běžeckém trenažéru.
Jaké boty na cvičení
Renomované značky vyrábějí speciální kotníkové boty na aerobik a spol., které jsou odpružené proti nárazům na páteř a pevně „drží“ nohu při každém pohybu. Na botách skutečně nešetřete! Jde sice o investici vyšší (cca 1500 Kč), ale díky ní předejdete řadě potížím (otlaky, puchýře, podvrtnutý kotník). Kromě toho dobré fitness boty skutečně tlumí nárazy a šetří všechny vaše klouby, což je velmi důležité.
Praktická rada: Boty na cvičení nikdy nenoste ven.
Z hygienických a zdravotních důvodů si do bot oblečte vždy kvalitní sportovní ponožky. Možná se budete divit, ale často jsou k vidění ženy/muži, kteří tento fakt ignorují.
Na téma bot jsem se zeptala také dvou žen, pro které sport a pohyb v tělocvičně znamenají každodenní chléb…
Rady profesionálů
„Boty na aerobik by měly být kvalitní a v názvu by se mělo objevit slovo training, jelikož jen takové boty jsou odpružené a tlumí dopady,“ radí Denisa Barešová, mistryně světa ve sportovním aerobiku. „Zajímavostí je, že na sportovní aerobik je předepsána podle pravidel speciální bílá obuv, jež ale kupodivu nesplňuje kvalitu bot na komerční (nezávodní) aerobik, není odpružená a netlumí dopady,“ dodává Denisa, která nyní své zkušenosti předává talentovaným slečnám, jež chtějí závodit jako ona.
„Správná obuv je určitě to nejdůležitější vybavení do tělocvičny,“ potvrzuje Tereza Cihlářová, mistryně světa ve sportovním aerobiku v kategorii týmů, z které jednou bude paní doktorka. „Boty by měly být kvalitní a odpružené, v dnešní době určitě není problém si takové pořídit. Doporučuji všem zapomenout na kecky za pár korun a radši investovat do svého zdraví i v tomto směru. Z vlastní zkušenosti vím, že nekvalitní obuv se opravdu nevyplácí – a už vůbec ne, pokud sportujete pravidelně,“ dodává usměvavá budoucí lékařka, která jistě své pacienty bude nabádat k zdravému pohybu.
Sportující ženy mají oproti mužům ještě jednu starost navíc:
Sportovní podprsenka
Měla by být dostatečně pevná (speciální střih), správně velká a navíc „vydržet“ časté praní, což je někdy problém. Stejně jako u bot – i tady je dobré vsadit na kvalitní značku. Klidně šetřete na tričku i kalhotách, ale na botách a podprsence nikdy!
Každá z nás ví, jak je těžké najít dobrou podprsenku obecně. Někdy jsou to léta dřiny, než přijdeme na tu správnou velikost a tvar. Když pak chceme najít podprsenku i na sport, je to obvykle ještě horší. Přirovnala bych to k nalezení správných džínů. Při zkoušení je to také o emocích, občas je to dost utrpení, ale o to víc si vychutnáme blažený pocit vítězství.
Na dotaz klientek, jak ulovit tu pravou, nebývá jednoduchá odpověď. Je potřeba zvážit nejen tělesnou konstituci, ale také sport, na který má být podprsenka určena. Jinou zvolíme na jógu a jinou na energické lekce (aerobik, piloxing).
U sportu jde vzhled stranou. Je daleko důležitější, aby nám podprsenka dobře chránila prsa a nedocházelo tak k narušování vazivové tkáně (žádná žena nechce mít povislá prsa). Pro ženy, které jsou více obdarovány, je to ještě náročnější, neboť je často sužují bolesti zad, když použijí nevhodnou podprsenku.
Druhým opakem je, že někdy ženy, jež mají malá prsa, mívají pocit, že na sport podprsenku nepotřebují vůbec. Pominu-li fakt, že to nepůsobí příliš esteticky, i v tomto případě mohou ale nárazy při sportu způsobovat nevratné negativní změny.
Jsem si jistá, že na každá prsa existuje „ta pravá“ podprsenka, jen to chce mít trpělivost a zkoušet, zkoušet, zkoušet….
Jak poznám, že mám dobrou podprsenku? Je to jednoduché, při cvičení nevíte, že ji na sobě máte.
S Janou jsme se shodly, že když konečně objevíme podprsenku, která dobře padne, vyplatí se ji koupit hned dvakrát 🙂
A jaká by měla být nejlepší sportovní podprsenka?
Ideální je funkční materiál, jenž nestudí a odvádí pot.
Drží, kde držet má.
Dají se nastavit ramínka.
Nesmí se nikde zařezávat.
Fitness oblečení
Pokud jste zakoupili kvalitní boty (a ženy podprsenku) asi už nebude mít chuť investovat do dalšího oblečení. A jak jsme zmínili, tady můžete pro začátek skutečně ušetřit. Ačkoliv se firmy se sportovním oblečením předhánějí a nabízejí dokonalé modely, opravdu stačí kolikrát jen triko a tepláky/legíny.
Ale pro zajímavost se zastavme aspoň u oblečení na dnes tolik populární Zumba Fitness. Ta má totiž svá specifika a třeba vám takový IN modýlek udělá skutečnou radost.
Pokud přijdete poprvé na hodinu, zřejmě vás zaujme instruktorka hýřící nejen úsměvem, ale i barvami oblečení a doplňků, což je pro Zumbu typické. Zumba dýchá latinskoamerickými a moderními rytmy a tomu odpovídá i divočejší způsob oblékání. Mějte však na paměti, že to není jen móda. Zumba je aerobní cvičení, při kterém se určitě zapotíte, a proto by vaše oblečení mělo být hlavně pohodlné a z kvalitních materiálů. Mezi klientkami je velmi oblíbená kombinace lehkého výrazného tílka a volných kalhot, nebo tzv. streetových tepláků.
Propadnete-li Zumbě jako já, určitě si nenecháte ujít žádnou kolekci oblečení vyráběného přímo pro Zumbu. Obuv je pro vaši pohodu při cvičení neméně důležitá. Doporučuji sálové boty s odpruženou podrážkou a propracovanou stélkou. Raději zapomeňte na „conversky“ a investujte do kvalitní obuvi. Nohy totiž dostanou na lekci pořádně zabrat.
Vhodným doplňkem základního oblečení do tělocvičny může být také mikina nebo bavlněná rozpínací bundička (skvěle se hodí při závěrečném protahování, když je člověk zpocený a teplota místnosti chladnější, a přeběhnutí studenou chodbou do šaten. Až nyní – ve svém věku – doceňuji rady své babičky ohledně teplého oblečení a vyhýbání se průvanu…
Praktická rada: Výraznější šperky – řetízky, prsteny – před cvičením odložte. Nenechávejte je však ve skříňce v šatně, ale požádejte o jejich uschování na recepci.
Na každou hodinu si také noste čistý ručník, který budete dávat na erární podložku, a pak ještě jeden do sprchy.
Rada k nezaplacení: Chcete předejít nepříjemnému „bonusu“ v podobě mykózy? Používejte v šatnách a společných sprchách trepky.
Tak ať se vám dobře cvičí! Vždyť pohyb je radost…
Ing. Macáková Marcela
Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. a také působila jako šéfredaktorka na několika webech, včetně vlastního úzce specializovaného projektu www.aerobic.cz. Vedle teorie se věnovala i praxi – vedla lekce cvičení a byla lektorkou ve STOBu.
Marně přemýšlím, jestli jsou více obávanou makroživinou sacharidy nebo tuky.
Pamatuji si, že když jsem byla na střední škole a přišla touha mermomocí zhubnout, zrovna byl boom nízkotučné diety. Vůbec jsem výživě nerozuměla, takže tuk se pro mě stal automaticky sprostým slovem a z jídelníčku jsem ho ze dne na den téměř vynechala.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.