Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Opakování z chemie aneb víte, co jíte?

Všichni víme, že při hubnutí musíme koukat nejen na dostatečný pohyb, ale také odpovídající výživu, tj. správný přísun živin v kvalitně poskládané stravě. V rubrice Recepty a výživa vám pravidelně přinášíme konkrétní tipy výživových poradců, často doplněné o vyzkoušené recepty. Nyní se podíváme více na teorii, abychom pochopili jednoduché souvislosti. Vítejte na hodině chemie…

Ačkoliv mě už dvacet let „živí“ psaní do časopisů, jsem, jak jste si možná přečetli v krátkém medailonku, vystudovaná inženýrka chemie.

Mnoho lidí se té životní odbočce podivuje, ale když se nad tím zamyslíte, není to zase až taková radikální změna. Nicméně její logičnost mi také došla až po letech. A právě v tématech výživy a „hubnoucích procesů“ se díky nabytým znalostem na VŠCHT, cítím jako ryba ve vodě – a že jsou to vody občas zrádně proměnlivé. A ještě jedna osobní poznámka: Ne že bych to teda tak urputně opravdu dodržovala v praxi, ale teoreticky to mám zmáknuté…

Víte, co jíte?

O zdravé výživě se poslední dobou (cca dvacet let) hodně mluví. Natáčejí se televizní pořady, sepisují knihy, vydávají články… Vypadá to, že každý v této zemi je velmi dobře informován, co a jak byl měl, resp. neměl jíst. Do toho vstupují nejrůznější firmy, které garantují, že právě ta jejich potravina patří do toho balíčku zdravých věcí – a ohánějí se odbornými termíny.

Pojďme si nyní zopakovat základní pojmy, s kterými se nejen na webu kaloricketabulky.cz dnes a denně setkáváme, abychom rozuměli a mohli se sami rozhodnout, co je pro nás dobré. Nebojte, vezmu to „po lopatě“, aby pochopili i nováčci. A žádný učený z nebe nespadl.

Celkový příjem člověka je daný základními živinami, které tělu dopřáváme  – a to energetickými (bílkoviny, cukry, tuky) a neenergetickými (voda, vitaminy, minerály, mikroprvky). Energetické živiny se pak dále dělí na vysloveně energetické (tuky, cukry) a stavební (bílkoviny).

Připomeňme si, že celkový výdej energie se skládá z bazálního metabolismu (pokrývá základní tělesné funkce), pak z energie spotřebované na další běžné úkony a nakonec na pohyb navíc, jenž pak hraje klíčovou roli právě při hubnutí.

Jezte zdravě a s chutí

Jezte zdravě a s chutí

Nebezpečí nezdravého hubnutí: Jak vzniká Jo-jo efekt

Na následující pravidlo si dejte, prosím, opravdu pozor: I když chcete zhubnout, nelze jít nikdy pod potřeby bazálního metabolismu! To je právě hrubá chyba, které se často dopouštíme v bezhlavé touze po rychlém úbytku váhy. Jenže pak tělo přechází na „úsporný režim“ a nebezpečně se narušují metabolické pochody v organismu. Dostavuje se únava, malátnost a apatie. Samozřejmě že po návratu z tvrdého dietního režimu tělo neumí hned začít efektivně využívat nezvyklé množství přijímané energie, jež mu byla předtím upírána, a tak logicky ukládá přebytky do tukové tkáně a jo-jo efekt je tu!

Navíc při nerozumných dietách je snížení hmotnosti dáno spíše úbytkem aktivní svalové hmoty než tukových zásob. A přitom za normálních okolností se spaluje tuk právě ve svalech! To je také jeden z důvodů, proč by ženy měly aspoň trochu posilovat a rozvíjet přiměřenou svalovou hmotu.

  • Bláznivým dietám budeme věnovat speciální díl. Pokud máte osobní zkušenost, pište, prosím, už nyní do komentářů. Sbírám odstrašující vzorek nejšílenějších diet 🙂

Bílkoviny, sacharidy, tuky

Ale vraťme se zpět k našim živinám. Spousta lidí si již umí (i díky aplikaci kaloricketabulky.cz) kontrolovat své stravování počítáním kilokalorií, nicméně velmi důležité jsou také zdroje přijaté energie!

Než si povíme podrobnosti o jednotlivých živinách, pojďme se podívat na vhodné rozložení jídla (živin) během dne, které vychází z přirozených potřeb těla.

Co jíst ráno

Říká se sice, že ráno moudřejší večera, ale co se týká příjmu potravin, měli bychom tělu dopřát pozvolný rozjezd (metabolismus je zpomalený) – a ne hned dupnout na plný plyn.

  • Protože po ránu není v žaludku taková kyselost jako přes den, nedoporučují někteří odborníci konzumovat velké množství bílkovin, které se pak špatně tráví. Když se přejíte hemenexem a zalijete to kafem (běžná hotelová snídaně), tak budete do oběda nepoužitelní.

Mně osobně se osvědčila nalačno sklenice vlažné vody s kapkou citrónu. Někdo upřednostňuje vodu s džusem, ale pravdou je, že většina lidí si dá tu svou ranní kávičku, aby byli – dle jejich slov – vůbec schopni existence. Bohužel právě tato milá radost na počátku dne je podle gastroenterologů velkým zločinem proti našemu tělu, speciálně žaludku. Naopak na trávení po jídle ji už někteří osvícenci schvalují (Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D. například).

  • Takže veršovaná ranní zásada pro zapamatování: Nejdřív vodičku, pak teprve kávičku.

K snídani se hodí lehce stravitelné zdroje sacharidů – ovoce, cereální výrobky. Kdo je na sladké, může si právě ráno zahřešit a dopřát si třeba i piškoty nebo oblíbenou domácí buchtu (říká lektorka Olga Šípková). Z bílkovin se hodí jogurt. A pak hlavně hodně pít, abyste ulehčili tělu potřebné dočištění!

  • Komu to vyhovuje, nevynechávejte ani svačinu, může to být například jogurt nebo ovoce.
Kvalitní snídaně je základ dne

Kvalitní snídaně je základ dne

Co si dát k obědu?

V poledne už je možné přidávat více bílkovin. Navíc víme, že oběd by se měl stát největším jídem dne. Zabráníme tím večernímu přejídání z vlčího hladu, jak já říkám.

  • Už jsem slyšela i pojem „bílý sex“, kdy jde o pravidelný náruživý vztah s ledničkou po celodenním hladovění… A to je prostě špatně.

Oběd může být směsný (bílkoviny a sacharidy), nebo dělený podle zásad dělené stravy, jak komu vyhovuje.

Nejen čaj o páté

K odpolednímu času by měla správně náležet ještě malá svačina. Pokud hubnete, tak ovoce už jen s rozvahou (přece jen má dost jednoduchých cukrů, o kterých si více povíme detailně v díle o sacharidech). A se zeleninou opatrně před případným cvičením – může někomu působit trávicí problémy.

Večeři dej svému nepříteli?

Určitě to znáte: Snídej sám, o oběd se rozděl se svým přítelem a večeři dej svému nepříteli. Něco na tom jistě bude, ale pozor na zrádnost a radikálnost tohoto tvrzení – odborníci se shodují, že s večeří je totiž docela problém.

V zásadě se doporučuje večer konzumovat bílkovinu, ale řada lidí ji může hůře trávit. A pak má špatné spaní. Druhou možností jsou komplexní sacharidy – těstovinový salát se zeleninou (ovšem i se zeleninou na noc opatrně – pokud ji konzumujete dvě hodiny před spaním, tak ji raději poduste, aby se naštěpila vláknina a nekvasila pak ve střevech). Třetí možností je normální směsná večeře.

Zkoušejte, co je pro vaše tělo dobré.  A ještě jedna zásadní a logická rada na závěr: Jsem zásadně proti trendu jíst pouze do pěti hodin odpoledne,“ říká Ing. Petr Havlíček, oblíbený výživový poradce, v knize Aerobik (Grada, 2001). „Toto pravidlo není možné použít univerzálně, protože je důležité vzít v úvahu denní režim konkrétního člověka. V případě, že jste zvyklí chodit spát velmi pozdě a následně i později vstávat, neskončíte přece s konzumací v době, kdy máte před sebou ještě třeba šest hodin bdělosti. Garantuji vám, že byste to nevydrželi a pak se přejedli před půlnocí!“ Svatá slova. Ono je opravdu zapotřebí vzít v tom dnešním světě rozum do hrsti.

Tak jej držte a pěkný týden. Příště mrkneme podrobně na jednotlivé živiny a slibuji, že to nebude nudný učebnicový styl…

Závěrečný bonus: Nenechte se napálit

Obchodníci si zvykli (za těch výše zmíněných posledních dvacet let) nám vnucovat zaručené přípravky na hubnutí, ale i „pro zdraví“. A bývají velmi přesvědčiví („Když toto sníte, tak zhubnete!“/Kdo by odolal?). O preparátech, které mohou skutečně pomoci, si budeme povídat v samostatném díle, až se k tomuto tématu dostaneme. Ale jednu osvědčenou radu vám dám hned. Když někdy nevíte a váháte, dejte na intuici a selský rozum. Jedna plus tři nemůže být nikdy minus pět, že?  🙂

Další články najdete v archivu na blogu a pravidelně je také sdílíme na facebook.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Eva: Takmer 60 kíl je dole!

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

4.2.2013 Články, Recepty a výživa

Komentáře

1

Eva

4.2.2013 10:03

Jako první to je voda s medem a citronem. poté to jsou buď vločky s ovocem nebo chléb s džemem,či sýrem a šunkou.
Dnešní ovocný mix byl zvlášť výživný a obsahoval následující ingredience:
ovoce-pomeranč,banán,kiwi,jablko,rozinky
vločky s vanilkovou syrovátkou,drcená guarana a konopné semínko,skořice, nasekané mandle a lískové oříšky
Výtečné,plné živin a hlavně..vím,co jím – dokonce to v tom jídle vidím:-)

nejen u snídání se v poslední době snažím vyvarovat již předem udělaným jídlům,která se prodávají..vybírám na trzích,ve zdravých výživách a vybírám kvalitní potraviny .
přeji dobrou chuť!

2

MarweN

4.2.2013 17:32

snídaně: cereálie do 50g nebo 2 plátky Racio chlebíčků s jablečným pyré či šunkou

svačina: zelenina (většinou kousek okurky+žlutá paprika+trochu cherry rajčat)

oběd: těstoviny nebo luštěniny s kuřecím nebo hovězím masem

svačina: 3 Racio chlebíčky se šunkou a sýrem, nebo zelenina

večeře: Nějčastěji tvaroh s jogurtem dochucený jablkem a skořicí, dále pytlík sojoveho masa, nebo 100g olomouckých tvarůžků s kuřecí šunkou, nakládanými okurkami a cherry rajčaty

Druhá večeře: zelenina u TV nakrájená na kolečka (chips efekt)

3

Hanka

8.2.2013 20:38

Tedy já si dávám každé ráno ovesné vločky s banánem a medem + skořice, něco cereálního (žádné musli – zapékané) nebo prostě knackebrot + sýry + šunka nebo pomazánka.

Svačina většinou ovoce + nějaká ta bílkovina jako jogurty, tvaroh etc..
Oběd něco normálního – sacharidy + bílkoviny (ryba s rýží, rizoto etc..)
Svačina to samé- jablko + kefír

Večeře podobná jako oběd, dost často cvičím ve večerní hodiny tak je pak věčer větší hlad, ale většinou jídlo s hodně zeleniny,

4

Lucie Tvrdoňová

12.2.2013 07:43

Skvělý článek, jsem nadšená. Snažím se klientům neustále vštipovat tyto moudra. Souhlasím se vším co jste zde Marcelo napsala. A ještě je to psáno stylem, že to člověka baví číst. Pecka!

5

Katka

12.2.2013 08:31

Můj normální den:
sn: ovesná kaše(50gr vloček+200 ml mléka do mikrovlnky) do toho 60gr mraženého ovoce, čaj s mlékem
sv: položitná houska(domácí), šunka, eidam 30%, rajčátko
ob: třeba rýže, kuřecí maso, polévka, káva s mlékem
sv: po cvičení- protein, banán, mléko
sv: tvaroh, jogurt, domácí musli,
ve: položitná houska, cottage, rajče, čaj s mlékem,

Tekutiny cca 3-4l.

Tak asi tak nějak. Samozřejmě né vždy je to takové a když jsem na městě a nestíhám tak je větší pauza mezi jídly.
Je to takhle dobře?

6

Marcela Macáková

12.2.2013 08:45

Děkuji, Lucie. A chvála od výživového poradce samozřejmě těší o to víc 🙂

7

Simona

4.3.2013 16:19

Já snídám buď kukuřičné vločky s mlékem, nebo banán a nebo bohužel nic 🙂
Oběd: rizoto, maso s bramborem, salát…
svačiny: buď cottage, výběrová šunka…
večeře: většinou nic nebo „co mi padne pod ruku“

víkendy: přežírání, přežírání, přežírání 😀 Takže celý týden „zdravého stravování“ je v čudu 😀

8

ywana

7.3.2013 21:46

pohár vody s vlákninou Psyllium

Raňajky: 1 plátok celozrnného chleba, 10 g maslo, kuracia alebo morčacia šunka, 150 g surovej zeleniny alebo banán, 100 g smotanový jogurt, 50 g müsli alebo 50 g BeBe kekse a jeden kus ovocia (jablko, banán, pomaranč) a k tomu caj Maté

Desiata: jeden kus ovocia, 30 g zmes orechov

Obed: 100 g mäso alebo cestoviny alebo ryža natural a 300 g zeleniny ( surová, naparená alebo dusená) alebo k zelenine cca 200 g varených zemiakov
rizoto, zapekaná zelenina, pohánkové rizoto, mäso jem len kuracie a to varené alebo dusené

Večera: 300 g zeleniny a k tomu 100 g chlieb so šunkou, rôzne syry, vajcia alebo bánán, jogurt a müsli
ak ostane niečo z obeda, tak dojem to

A minule sme mali návštevu, tak som si s nimi dala na obed pečenú krkovičku 🙂

9

joska

23.3.2013 09:58

Vidím,že asi jenom naše něžné pohlaví touží po štíhlé linii a my muži jsme ńáko jaksi pozadu.Tak si i já trošku „přicmrndnu“.
Pokud přímo netoužím po ladných tvarech,tak baštím takříkajíc co dům dá a váha se drží +-92Kg.Na tuto hranici,jsem se vyhoupl,když jsem přestal před 25 lety kouřit a bohužel už to tak nějak zůstalo.Podotýkám,že váha pro mě byla menší zlo,než cigareta.Teď bych se přesunul k jídelníčku.Mám co se týče energetických zásob obrácený systém jak medvědi.V zimě nabírám a jak se oteplí shazuji.Každé jaro nastoupí kal.tabulky a podle nich si vytvářím denní itinerář. Nedělám z toho nějakou vědu mrknu co mě tak v jídle schází a co přebývá,vezmu psa a jdu na výlet,jak se oteplí,očistím bicykl a jezdím.Vím,že to není to pravé,ale představa,že bych se opravdu měl takhle co se týče věčného počítání kalorií hlídat,mě děsí.Takže moje moudro je:na zimu asi 10Kg+ a na léto 10Kg-.Zatím to funguje a mám aspoň nějakou ispiraci.Přeji příjemné hubnutí.

10

janet

25.3.2013 16:46

Snídaně: Zelený čaj s medem, ovoce, BeBe/kukuřičné lupínky/müsli/celozrnná houska, kefírové mléko/syrovátkový nápoj
Svačina: 100g Fresh mix zelenina z Tesca
Oběd: Zeleninový vývar/Celozrnné těstoviny se sýrem/Rýže s kuřecím masem a zeleninou
Svačina: Ovoce nebo zelenina
Večeře: celozrnná houska/semínkový chleba, šunka, sýr, zelenina, zelený čaj
+ 2-3 l čisté vody
+ občas doplněno o 3 kostičky čokolády na vaření nebo ujíždím na gumových medvídcích 🙂

11

Karolina

27.3.2013 13:34

Snídaně:150g bílého Selského jogurtu+ 1 balíček Bebebe Dobré ráno mini+lžička vlákniny a na to 0,3 vody+jablko
Oběd:´cca 250g brmbor na loupačku + 200g nízkotučného tvarohu+0,3 vody
Svačina:přesnídávka+7 piškotů+lžička vlákniny+ 0,5l vody
večeře:zeleninovýsalát s cottage nebo kuřecím masem

12

Jana Pavlovcová

27.3.2013 14:21

Já sice nepotřebuji zhubnout tolik (jen 5kg), ale protože jsem malého vzrůstu tak mě je to na mě vidět více 😉 Snažím se už rok jíst pravidělně a zdravě. Naštěstí od malička nemám ráda tučná jídla, tlustá a prorostlá masa, zabíjačkové speciality. Sem tam si sice dám smažený řízek, tomu neodolám, nebo si zajdeme na dobrej steak z hovězího, ale necpu se tím pořád 🙂

snídaně: 0,5 l Rajec neprelivý, někdy jogurt Hollandia s musli nebo s čerstvým ovocem, někdy jen ovoce (hrozny, jablka, kiwi, banán), po snídani si dám zelený čaj
svačina: podle toho co bylo na snídani, takže bud jogurt s musli, nebo ovoce, a nebo zakysaný nápoj ovocný.
oběd: z 90% mám na oběd maso( kuřecí prsa, kotleta, kýta, mleté maso, treska, krevety), nejraději jako přílohu mám ryži nebo těstoviny, ale i bramborami nepohrdnu, když jsou štouchané nebo jako kaše. K obědu si dám trošku zeleniny, nebo salátku.
svačina: jeden kousek celozrného pečiva s lučinou, krutí šunkou, někdy sýrem(eidem 30%, ale někdy podlehnua dám si tučnou goudu), zelenina, a nebo si dám tak 150ml polévky (většinou domácí).
večeře: salát s tunákem, nebo s kuřetem, nebo těstoviny se špenátem, někdy podlehnu a uděláme si tortily s kuřecím masem a zeleninou 🙂
duhá večeře: podle toho jak jsem unavená, ale chodívám spát kolem 22:30-23:00 takže kolem 20-20:30 si dám ještě něco malého. Cereální pečivo s trochou másla a sýr.

Mým problémem, hlavně teď v zimním období je že málo piju, vypiju tak 1,7l denně, což je málo. Měla bych vypít aspon 3l denně.

Jinak dvakrát týdně cvičím na nohy a břicho. A každý den ujdu minimálně 3km.

Tak doufám že se mi do léta podaří zhubnout 🙂 abych se nemusela stydět do plavek 🙂

13

Laco

27.3.2013 18:29

Rano: Obmienam podla chuti… rastline sacharidy : Ovsene vlocky + voda , Celozrny razny chlieb , Kolace ked su , + ovocie , 1 jablko / pomaranc /kiwi … co je
Obed (po 5+ hod od ranajok): Hocico, lahke, to najlahsie jedlo s najvyssim obsahom zeleniny co maju v restauracii kam chodim obedovat
Vecera ( po 5+ hod od obeda) zivocisne bielkoviny a zelenina: Kuracie, rybie maso, tvaroh, + zelenina.

14

Marcela

27.3.2013 23:32

Začala jsem jíst pravidelně a myslím si že snad i zdravě a podařilo se mi zhubnout 14 kg.
Snídaně: Neslazený čaj, kukuřičné lupínky, vločky, jogurt. Někdy zhřeším dám si domácí buchtu.
Svačina: jablko nebo banán, nějaké ovoce
Oběd: Jím to co vařím dětem maso, příloha a vždy nezapomenu na zeleninu.
Svačina: Jogurt, lupínky nebo kef.mléko, ovoce
Večeře: Udělám si do misky zeleninu-led.salát, pórek, rajčata, rukolu, papriku co je doma, přidám balk.sýr a ktomu černé pečivo+obyčejné máslo
A večer třeba u televize když jje chuť chroupám mrkev.
Nechodím tedy pravidelně cvičit, ale snažím se hodně chodit, kde můžu jdu pěšky. A pohyb kolem dětí.

15

alice

29.3.2013 07:29

Dodržovat snídani a oběd mi nedělá potíže ale ani dobrý oběd mě neodradí od vlčího hladu, snažím se nekupovat si uzeniny ale když si je manžel koupí neodolám, a když nejsou, tak si třeba usmažím vajíčka,protože je to rychlejší než salát. Mám si tedy pro tyto situaci opravdu koupit kokteil herbalife co je dobře stravitelný nebo nějaké ty bílkovinné tyčinky, já vím že nejsnazší by byo si říci prostě nenapít se vody a jít spát.Ale to se mi právě moc nedaří.

16

Petra

27.7.2013 18:23

Já snídám Lučinu nebo cottage nebo jiné druhy sýrů a k tomu pečivo. Je to špatně? Dále pak
Svačina: ovoce, jogurt, Bebe
Oběd: maso (rybí, kuřecí, krůtí), zelenina, příloha (rýže, brambory na mnoho způsobů)
Svačina: Zelenina nebo pečivo se šunkou
Večeře: Saláty, Omelety

Podařilo se mi zhubnout 5 kilo, ale ted uz to nechce jít níž 🙁

17

Andrea

30.7.2013 16:17

Vstavam v sest rano, takze po rpobuzeni piji pouze vlaznou vodu. Nekdy si pred cestou do prace dam i lzici husteho tureckeho bileho jogurtu.
Snidam pak v 8.30 v praci. Vetsinou Knäckebröd nebo chleb s maslem a necim na nem. Nekdy i nejake oboce – jablko, broskev, meloun.
V deset mam svacinu – jen kousek knäckebröd
Obed je ruzny, ale pravidelny – kolem 13:00. nekdy staci michany salat s krevetami ci kurecim masem, jindy jsou to testoviny nebo steak.
Kdyz jdu cvicit, tak si dam pred cvicenim svacinu kolem 15:00. No a kazdy den vecerim – az na vyjimky. Zalezi na tom, jaky byl obed, jake je pocasi a jak moc jsem se hybala. K veceri mam rada polevku. K obedu ji vetsinou nejim.

O vikendech mam trochu jiny rezim. Vstavam pozdeji a tak si dam snidani s obedem v jednom:-) Branch. Nejsadeji michana vajicka, cerstvou bagetu, jarni cibulku, trochu jogurtu a kakao. ale to uz je kolem 11 hodiny:-)
Vloni jsem zhubla celkem 7 kg za 3 mesice a od te doby si to drzim.
Zhubla jsem diky pravidelnosti stravy a kazdodenni prochazce – 10 km. TO je jedina dieta, co znam.

18

Linda

2.8.2013 12:21

Já mám trochu problém, vzhledem k tomu, že pečivo všeho druhu, rýžy i těstoviny mi nedlají dobře (netroufám si tvrdit, že jde o alergii na lepek, ale prostě jsem je musela vynechat). ¨Takže u mě nastal přísnější režim: Ovoce s jogurtem nebo zákysem k snídani, přes poledne zelenina s Lučinou, nebo vejcem natvrdo a večer obvykle kus masa nebo ryba. A zelenia. Někdy samozřejmě zhřeším, ale tělo reaguje dost jasně, takže to hřešení nesmím moc přehánět. Něco jsem zhubla, ale kupodivu, ne nijak dramaticky, i když bych třeba ještě sedm kilo dolu uvítala. Takže jsem to konečně přestala tak vášnivě prožívat a čas a energii věnuji spíš jiným věcem. 🙂

19

silvia

3.8.2013 10:41

vyborny clanok! ocenujem najma vyvratenie mytu ze po piatej sa uz nema jest. dokonca mnoho fitnes trenerov zastava tuto teoriu a ja sa vzdy rozculim ked im to vyvraciam 🙂
pre pravidelne stravovanie mam pomocku, vzdy ked je cas jedla zazvoni mi budik v mobile 🙂
moj jedalnicek:
ranajky: stava z pol citrona, pohar vody, cerealie s mliekom alebo ovsena kasa alebo chliek s avokadom, sunkou a zeleninou, podla chuti
desiata: ovocie a jogurt
obed: rozne, zvacsa maso (kuracie, hovadzie, morcacie, ale aj chude bravcove), prilohy ryza natural, pohanka, cestovina, bulgur, zemiaky… priloha cerstva zelenina
olovrant: smoothie alebo syr, olivy, prip. zemla s natierkou, podla chuti
vecera: ryba, rizoto, leco, v mesich davkach
toto je ale idelany den, vikendy vyzeraju trosku inak, to sa priznavam rovno 🙂 mne takato pravidelna strava ale velmi pomohla pri zaludocnych problemoch, casto som mavala prekysleny organizmus a palenie zahy, ak sa stravujem pravidelne a striedmo, problemy nemavam
drzim palce v dalsej praci, kaloricke tabulky su neuveritelna pomocka!!!! dobra praca!

20

Jana

8.8.2013 12:05

Snídaně: Karo + 2 malé plátky celozrnného chleba buď s 80% šunkou nebo nějakou pomazánkou s nízkotučným tvarohem
Po cca 2 – 3 hodinách
Svačina: Ovoce, většinou 1 – 2 kusy, jak mi řekla paní dietoložka, dejte si co se do ručky vejde
Po cca 2 – 3 hodinách
Oběd: Hromada zeleniny + maso (kuřecí nebo ryba). Pokud mám ještě hlad tak nějaký vývar. Po půl hodině si dávám nízkotučný bílý jogurt s vlákninou
Po cca 2 – 3 hodinách
Svačina: opět jako první svačinka, 1 – 2 kusy ovoce
A zhruba 4 hodiny před spaním je večeře
Večeře: Hromada zeleniny, maso, pokud je hlad, opět vývar, a opět nízkotučný jogurt s vlákninou nebo nějaké míchané vajíčka se zeleninou

21

Marcela

23.8.2013 20:26

Lindo,

najděte si informace o paleotické stravě. Vy jí částečně už jíte, aniž byste o tom věděla! A možná budete překvapená, jakému množství lidí se uleví, když přestanou jíst „zrní“. Nejsem žádná naivka, která by věřila hned všemu, ale co jsem vyřadila většinu sacharidů (vlastně vše kromě zeleniny, kterou dnes jím víc než kdy jindy), fastfoodů a jídel „z krabice“ mám mnohem více energie, nechytají mě chutě na sladké a dokážu vydržet 5 hodin mezi jídly jako nic. Nemám váhu tak nemůžu napsat, kolik jsem shodila, ale kalhoty mi jsou velké – a první viditelná změna byl úbytek tuku na břiše, což jde proti všem zkušenostem, co jsem na internetu četla! 😀

Snídaně – káva, občas jogurt (bílý, smetanový-tučný)
Oběd – kuřecí maso se smetanovou omáčkou, fazolky orestované na slanině
Svačina – někdy jogurt pokud nebyl k snídani, někdy nic
Večeře – velký zeleninový salát s tuňákem, vajíčky, parmazánem a dresinkem z oliv. oleje
+ semtam u filmu sklenička vína a pražené mandle

Ano, občas mívám jen 2 jídla denně. Hlad mezi nimi nemívám. Jím tak 1300-1500 kalorií denně. Nemám žaludeční problémy. Občas zhřeším a dám si pečivo – svět se nezboří.

Možná by někdo mohl napsat na téma paleo stravy článek. Zajímalo by mě, co na to čeští experti na stravu mají co říct 🙂

22

Marcela Macáková

24.8.2013 21:25

Dobrý den, děkujeme za tip na článek. S odborníky jsem na toto téma před časem mluvila, takže pokud bude zájem, zpracuji.

23

Šárka

24.10.2013 10:21

Petra ( číslo 16) asi neznám ve svém okolí nikoho, komu by se po nějaké době úbytek váhy nezastavil … přijde mi, že tělo si na nový režim prostě zvykne“ a začne stagnovat … mně vždycky pomohl šok … jednodenní púst (vždy ale jen v den kdy mám volno a nejdu vyvíjet náročnou činnost), druhý den už jím defacto vše akorát jediné sacharidy jsou dušená mrkev a čerstvá zelenina …a třetí den už se zase řídím dle pravidel zdravé stravy … rozhodně nejsem „profík“ takže nevím jestli tohle nakopávání (je to max jednou za dva měsíce) není trochu nevhodné, takže bych byla ráda kdyby mi někdo tenhle můj nakopávací systém okomentoval …

ad paleo …docela mně to zajímá, ale zatím nebyl čas si něco pohledat …to že pečivo a vše „ze zrní“ mi nedělá dobře jsem si všimla, proto se snažím tyhle potraviny vynechávat … těstoviny mi vozí známý z rakouska celozrné … stačí jich na zasycení mnohem míň, mají úžasnou chuť a bohužel jsem žádné podobné u nás nenašla…a když to s nimi nepřeženu, nedělají mi zle … a chleba jen žitný a to nejlépe z žitného šrotu

ad jídlo přes den …
snídaně, většinou dvě vejce na pánvi s minimem tuku (dělám je na nejnižším plameni zakryté pokličkou, aby nebyla ani trochu usmažená), dva plátky šunky, kousek sýra, hromádka zeleniny NEBO musli s čerstvým ovocem a bílým jogurtem

svačina : ovoce, občas polévka, např bramboračka(nezahušťuju ničím a je to spíš zeleninová s bramborem), houbová (to samé co u bramboračky), zeleninová, vývar…. , někdy plátek chleba ze žitného šrotu s máslem a tuňákem

oběd …popravdě cokoliv, v rozumné míře, vždy dbám na to aby obsahoval maso+lehká příloha v menší dávce+ zelenina , například k lassagním (domácím bez bešamelu) si dám zeleninový salát, nebo soja/kuřecí/hovězí/vepřové/ryba+ kousek brambor/rýže/žitný chléb/těstoviny+ zelenina

svačina: to samé co dopoledne, akorát ovoce opravdu málokdy

večeře, zbytky od oběda pokud jich je dost, zelenina na panvi s dvěmi vejci (opět bez smažení, připálení a s minimem tuku) … maso se zeleninou a kouskem žitnéh chleba…

jím hodně vajec… moje spotřeba se za měsíc pohybuje mezi 30 až 50 kusy… poslouchám své tělo a dávám mu co potřebuje…. když jednou za čas dostanu chuť na sladké vemu si kousek kvalitní čokolády nebo si upeču domácí buchtu z žitné mouky, s tvarohem a ovocem.

dělám A-B trening v posilovně… jeden den vrchní část těla, druhý den spodní část těla a třetí den pauza… ne vždy se to dá stihnout, dělám v hospodě a občas tam jsem déle, takže druhý den před prací to do posilky nestíhám, tak si prostě aspoň nějaké cviky na zpevnění odcvičím doma … a občas dokonce nezacvičím vůbec… nedělám z toho ale tragedii … nehodlám své tělo trápit když je vyždímané z práce… všeho s mírou …občas squash nebo bazén s přítelem a když je čas, miluju procházky… už se těším i na zimu na snowboard 🙂 Snažím se prostě vyváženě jíst s ohledem na to o co si tělo řekne a do toho se hýbat když mám sílu a čas… chuť je skoro vždy 🙂

24

Markéta

14.1.2014 15:00

Tak to já sem na tom asi hodně špatně, mít každý den k snídani to samé tak se asi zblázním.Naše snídaně vypadají asi takto: tousty,housku se salámem a sýrem,párky, vajíčky na všechny způsoby,občas i nějaké cereálie, bílí jogurt s vlastním ovocem a piškoty,palačinky s ovocem a zakysankou, bábovku či jinou buchtu z předchozího dne 🙁 zelenina je ke slaným snídaním samozřejmostí. Hlavně aby to bylo každý den jiné a pestré. Jo a k pití černý čaj nebo kakao… Káva nasleduje až tak hodinu po snídani v práci.

25

Ája

20.2.2014 19:54

Tak já mám par jídel které se docela často opakuji :snídaně :bud 40g mixit activia jogurt , skořice , drť len nebo ostropestrec +ještě čerstvá stává z rakytniku : druha verze snídaně je jahlova kaše s vodou a skořice . Svacina: jablko oběd : leco s rýži , nebo ryba ryze zelenina , je víc výborných a dietnich jídel . Svacina: řepa s balkanskym sýrem a večeře bud protein nebo rukola s lnenym olejem , konopny semínka + nastrouhany kozi sýr

26

jana

18.3.2014 12:12

Tak vstávám se sklenicí vlažné vody,někdy s citronem.Následuje max.do 60 min.něco alespoň vlažného,když už ne teplého:) tedy obilná kaše s ovocem(jáhlová,ovesná,pohanková,rýžová),někdy polévka(hustá cuketová,dýňová) se semínky a kouskem pečiva.Svačina je většinou o mléčném zakysaném výrobku neslazeném,jen mix s ovocem,oběd bez smažených jídel a typu vepřo knedlo zelo,tedy většinou kuřecí,krůtí,zvěřina,ryba s přílohou (brambory,kuskus,rýže,tmavé těstoviny,quinova,špalda..) a samo salát se semínky a olejem.Miluji těstoviny se sýrem a klidně bez masa,luštěniny..Vše domácí výroba,žádná jídelna.Odpolední svačina je různá,podle cestování,nějaká rýžová kaše šlehaná v láhvi za volantem,někdy pečivo s domácí pomazánkou..Večeře je podobná obědu,ale v menší porci,častěji ale salát s tuňákem,tres.játry bez oleje,krabím masem…zhřeším netučným dresingem sýrovým,nebo jogurtovým …Celodenní pitný režim je o bylin.čajích a vodě cca 2,5 l,max.2 kávy s mlékem.(před dopol.svačinou a po obědě,max do 14.00)Když koláč o víkendu,tak jen domácí tvarohové těsto s rebarborou,dýní…a bez marmelád,vše slazeno stévií…a je mi fajn,jen přeci jen sem tam ta chuť na gumové bonbony či nějakou tu karamelku,to jo,to tam stále je:) A nejsem svatá!:)

27

Hanka Grimová

11.7.2014 07:31

Děkuji za super článek, také se snažím toto předávat svým klientům, čím více nás bude tím lépe. Děkuji, děkuji, děkuji…

28

verilan

30.7.2014 21:26

Snídaně: SACHARIDY! = ovoce a piškoty nebo celozrné pečivo
Svačina: banán, hroznové víno
Oběd: kuřecí plátek s rýží, popř. rizotto nebo restovaná zelenina jako příloha
Svačina: šunka, cottage
Večeře: BÍLKOVINY! = tvaroh nízkotučný nebo proteinová tyčinka, proteinový nápoj

29

majxik

12.8.2014 14:39

Snídaně : ovoce / fornetti + zelený čaj
Svačina : ovoce / racio chlebíček s zeleninou + zelený čaj
Oběd: podle chuti v menu z restaurace (snaha o 3 * týdně maso v den s fitkem, jinak lehčí jídla, většinou s rýží jako je rissoto)
Odpolední svačinka: racio chlebíček s sýrem a zeleninou a 1 čtvereček 80% čokolády jako menší hřích. + Ovoce před cvičením (cca 2h – 2h30 po svačině)
Večeře: menší porce klasického jidla (občas nahradím za chleba s sýrem a zeleninou a schovám si do krabičky na oběd další den.
Druhá večeře: občas menší porce zeleniny/ovoce 2h před spánkem.

Ale rád přivítám i rady jak to upravit 🙂 jen jsem vybíravý co se týká jogurtů a tvarohů, které rád vynechám.

30

Božena

14.8.2014 09:12

Snídaně: 50 g celozrný chléb slabě pomazaný žervé sýrem k tomu plátek 20% sýra nebo 20g.90% šunky + někdy 50g bábovky
Svačina: 1 ks jablko
Oběd: těstoviny,rýži,než uvařím 40g,nebo 150g brambor,plátek kuř.prsa,nebo kotletu+zeleninu
svačina:jogurt Activia
večeře:2 plátky knekebrot+1 vejce nebo 30g šunky,nebo sýru 30g
večeře druhá k televizi: pouze okurku+rajče+ředkvičky vše na plátky.
Denně hřeším 2 až 3 kostičky hoř.čokolády 74% a obden 1 eskymo
Počítám si kcal nepřekročím 1200-1300 a 3x týdně 40 min rotoped. Výsledek-nehubnu, pouze si držím váhu.Mám 9 kg nadváhy. Jsem ve věku át takže je to boj s větrnými mlýny.Takto jíst v mládí, tak bych měla těch 9 kg pod výšku.

31

taso

31.8.2014 21:36

Cetl jsem vas clanek.Vse je v poradku az na to ze vsude je malo zeleniny.
Pisi vam z recka a nase strava je zalozena na mnozsvi ruznych salatu-pocinaje
rajcato-ukurkovy salat,salaty z 5 druhu zeleniny,vse je delano na OLIVOVEM OLEJI.Salaty mame kazdy den jako prilohu k hlavnimu jidlu.Samozrejmne jime jen cerny chleb a ten ke kazdemu jidlu.Jinak k veceri ovoce a skllenicku REREtsiny.Knedliky jime take 1-2x za rok.

32

Mario Czernay

23.1.2015 11:10

Na serveru o kulturistice varují ihned po cvičení či fyzické aktivitě doplňovat tělo bílkovinami (proteiny), ty je dobré příjmat až tak zhruba po dvou hodinách. Nejdůležitější jsou tekutiny a sacharidy! – to kvůli regeneraci… Jablko, banán, energetická tyčinka..

33

Lenka

1.4.2015 12:30

Dobrý den, byla bych velmi ráda za komentář k dietě Dr. Staňka.
Výše jsou různé diety kritizovány za nedostatek určitých živin potřebných pro organismus a za nízký příjem kcal či Kj.

Můžete se prosím vyjádřit k výše uvedené dietě?
Děkuji.

34

Danka

1.4.2015 13:05

Bezva článek
Potýkala jsem se od dětství s nadváhou, milovala jsem sladké, hlavně čoko, moučníky, pečivo všeho druhu, těstoviny, knedlíky ..
Už pár let ale nebojuji, jen velmi úspěšně udržuji dosažené cíle – sportuji 5 – 6 týdně, vše co sním, píši do kalorických tabulek, ale jen pro kontrolu – také si zahřeším 🙂 to je jasné – čokoláda kostička, někdy kousek dortíku, jednohubky – trochu .. ale snažím se to zakomponovat do jídelníčku a vykompenzovat pohybem.
Můj obvyklý jídelníček
Snídaně – houska- obyčejná 🙂 , Cottage a 2 pl šunky, ovocný čaj. někdy 1 vejce natvrdo
Svačina – jogurt, tvaroh, někdy ovoce
Oběd – v podstatě téměř cokoliv, jen se vyhýbám smaženým jídlům, těstovinám, rýži a omáčkám. Většinou mám nějaký libový plátek nebo kuřecí maso, zeleninu a jako přílohu upřednostňuji brambory – i šťouchané, ale bez tuku
Večeře – 3 plátky knackebrottu, Cottage, šunka
Ráda si dám také dám tak 2 dcl červeného vína, o víkendu si dojdu i na točené pivko. A divili byste se, v pohodě, funguje to. Je to totiž hodně, hodně o tom sportu !! Mějte se prima a všem držím palce

35

Lucia

1.4.2015 13:13

myslím, že chudnutie závisí od daného človeka. ja som skúšala rôzne formy stravovania. Dlho sa mi nedarilo schudnúť, aj napriek tomu, že som pravidelne cvičila. našťastie som narazila na túto skvelú stránku a začala si rátať kalorie. vtedy som zistila, že aj napriek tomu, že cvičím, môj príjem je vyšší ako výdaj. už asi dva roky si rátam zjedené kalorie. zistila som, že mne najviac vyhovuje vynechanie raňajok, a jesť začínam až na obed. hlad dovtedy necítim. dokonca večere mávam kalorickejšie ako obedy a večeriavam okolo 19.00 a pracujem dlho do noci a tak ešte aj o 22.00 si občas doprajem nejakú sladkosť, či už kúsok čokolády alebo ovocie. ani nad zložením jedálnička sa veľmi nepozastavujem, dám si to, na čo mám chuť, len sledujem, aby som nemala vačší príjem ako výdaj. Ak mám chuť na niečo kalorickejšie, tak si akurát naplánujem večer cvičenie tak, aby som „zrazila“ kalorie dole. V období, keď som sa snažila raňajkovávať, sa mi chudnúť, cítila som často hlad a bola som nervózna z toho, že si nemôžem dať čo chcem, ale musím si to naplánovať tak , aby som neprekročila povolený príjem. celé dni som myslela len na jedlo a váha mi dole nešla. Viem, že mnohí teraz budete nad týmto krútiť hlavou, ale mne to funguje inak… a vždy si jeden deň v týždni dávam taký, že sa neobmedzujem, vačšinou to bývajú soboty, keď sa konávajú rôzne rodinné oslavy…

36

Jana

1.4.2015 14:22

snídaně: ovesná kaše – 60 g ovesné vločky + 100-150 g ovoce (banán, jablko, jahody) + lžička (skořice, kakao), někdy lžička medu na doslazení, zelený čaj, káva s mlékem
anebo 60 g cereální kaiserka (mnohozrný chléb, žitný chléb) + 250 g zelenina (rajče, okurka, ledový salát) + 60 g tofu (60 g kuřecí anebo krůtí prsní šunka)
dopolední svačina: 150 g bílý jogurt (3,5 % tuku) + 100 g ovoce (pomeranč, mandarinka, jablko, jahody, pomelo) anebo Activia tvaroh
oběd: 50-65 g rýže, kuskus, cizrna, celozrnné těstoviny, hrách, čočka (200 g brambory) + 150 g kuřecí, krůtí, králičí, ryby dušené/vařené maso (100 g vepřová libové maso), jídlo je vždy doplněno 250 g zelenina (špenát, polévková zelenina, čínská zeleninová směs, květák, brokolice, fazolky)
Odpolední svačina: někdy kousek jablečného závinu nebo 200 ml kefír s 300 g zeleniny rajčaty, okurkou, ledový salát, knäckebrot s mozzarellou light
večeře: 60 g cereální kaiserka (mnohozrný chléb, žitný chléb) + 250 g zelenina (rajče, okurka, ledový salát) + 60 g tofu (60 g kuřecí anebo krůtí prsní šunka)
100 g mozzarella, rybí pomazánka, tuňák ve vlastní šťávě

37

Jarka

1.4.2015 17:09

Moje dcera se před rokem dala na vegetariánskou stravu, a pak to „vylepšila“ s tím, že od října jí jenom veganskou stravu. Je jí 20. Nemám vůbec z toho radost.. ještě vegetariánství – ale vegan.. Ale chodila i do výživové poradny, takže byla i svým způsobem „pod dozorem“. Jinak vypadá dobře, díky stravě hodně shodila, mám 54 kg, vážila 65 kg. Necvičí a jí jenom ovoce a zeleninu, dokonce měla období že k obědu snědla 3 pomeranče. Nevím jestli je tohle úplně v pořádku, aby se to časem na ní neprojevilo jinak zdravotně. Nemám s tím zkušenosti.

38

E.

1.4.2015 22:12

Na lačno vodu s Psylliem a pak vodu s citrónem
snídaně – obilninové kaše (ovesná, jáhlová, rýžová, pohanková) v rostlinném/kravském mléce s
ovocem a skořicí
svačina – plátek celozrnného chlebu se sýrem/zeleninovou pomazánkou a zelenina nebo
samotné ovoce
oběd – luštěniny (cizrna, hrách, čočka, fazole) nebo náhrada masa (tofu, tempeh, sójové maso,
robi) s obilninou a zeleninou, pickles
svačina – bílý jogurt/rostlinné mléko/šmakoun/tvaroh s ovocem
večeře – podobné jako obědy, ale někdy zařadím brambory/celozrnné těstoviny
druhá večeře – podobné jako odpolední svačina nebo ovoce s ořechovým máslem

39

Petr

1.4.2015 22:43

Já jsem zastánce vynechávání snídaní.
O co míň toho sním dopoledne, o to více si mohu dopřát večer. 🙂
Takže první jídlo dne je oběd – polévka, zeleninový salát, někdy i maso a rýže.
Pak jím zase až večer, obvykle dvě večeře. První – veliká porce zeleniny, hlavní chod (rýže nebo těstoviny, maso, vajíčka, …)
Druhou večeří pak bývá třeba tvaroh, jogurt, cheese cake, banana bread, proteinový koktejl, …

Článek fajn, ale zbytečně opět pokládá snídani za velmi důležité jídlo dne. Není o nic důležitější, než ostatní jídla.

Omyl je také v tvrzení, že nelze jít pod bazál. Lze – u lidí, kteří mají dostatek tuku na to, aby tělo mohlo brát energii právě z něj. Pokud mu k tomu dají příležitost. Ale samozřejmě to nelze dělat dlouhodobě.

V nejbližších dnech vyjde v češtině (nakl. Grada) kniha Brada Pilona Jezte Nejezte Jezte (Eat Stop Eat), kde je možné najít informace třeba právě ohledně snídaní a jejich vlivu na hubnutí. Moc objevná kniha. Doporučuji.

40

Ifa

2.4.2015 19:11

Snídám toast, hlávkový salát, kus balkánského sýra, mazací žervé lučinu a „náklad na toast obměňuji. Někdy jen kaši z ovesných vloček s ovocem
Svačinky – vločky s ovocem a jogurtem
Oběd – obvykle rybu či maso, přílohu a habakuk zeleniny
odpoledne cokoliv od tvarohu, tady nejvíc hřeším, nebo střídmě jednoduchý chléb s pomazánkou
Večeře – salát nebo kombinace salát a maso, či maso a zelenina. Doplňuji sacharidovým kouskem pečiva, bo jinak by to bylo pro mě hladové
Někdy se peru s chutí na sladké

41

Kateřina

3.4.2015 17:06

Miluju sladké snídaně. Mám pravidlo, sladko na ráno mi zajistí energii na celý den. Většinou je to ovesná či jáhlová kaše oslazená medem nebo sirupem s ovocem a skořicí. K tomu čaj. Ale jsem na intru, takže nemám moc na výběr. Sem tam si dám i obyčejný cel. rohlík, což není nic pro mě. Ke svačině už si ten rohlík dám nebo jen ovoce. K obědu většinou vše, to nemám na výběr už vůbec ale když jsem doma, tak nějakou rozmixovanou zeleninku, nebo kuřecí maso nebo co maminka uvaři (jíme převážně zdravé věci) k odpolední svačině je to těžší to si nevybavím pokaždé něco jiného, ale i to ovoce jsem si dávala ale to bylo kolem 14:00 a o půl 6 jdu na večeři. Celerový salát, těstovinový salát… Většinou jsou to saláty 🙂

42

Monika

5.4.2015 09:42

Když jdu do práce, tak snídám bílý jogurt se lžičkou cukru Muscovado a kafe lehce před sedmou. V tu dobu nemám vůbec hlad a víc toho do sebe nedostanu, do oběda však nevydržím. Když nejdu do práce, tak mám často opožděnou snídani kolem desáté a to bývají vajíčka 3-4 kousky na ghee většinou míchaná nebo volská oka, k tomu zelenina. Pokud mám chuť na sladké, tak jím banány, hrušky, jablíčka. Pokud si dám ráno třeba pečivo, tak mám celý den jen hlad a chutě, takže na 95% jsem tuto snídani vyloučila, to už musí být opravdu lahůdka, abych neodolala (jako třeba čerstvý bochánek na velikonoce 🙂 )

43

Růža

6.4.2015 08:28

Zdravím všechny.
Já ihned po probuzení vypiji půl litru teplé převařené vody se šťávou z jednoho citronu,tak zhruba za půl až jednu hodinu si dám jogurt se lněným semínkem,semínkem goji a chia semínkem.
svačina je ovoce,hlavně jablko,nebo hrozno,nebo ananas,nebo banán a někdy si z toho udělám salát kam přidám med a vlašské ořechy.
K obědu si udělám buď plátek kuřecího masa s nějakou přílohou nebo rybu,nebo zeleninové placičky pečené v troubě bez oleje (brokolice,hlíva,brambory atd.
K svačině většinou skousnu jen nějakou zeleninu,nemám většinou vůbec hlad.
K večeři cottage do kterého si přidávám nasekanou cibulku a nějaké celozrnné pečivo k tomu zeleninku,nebo si dám na suchou celozrnnou housku plátek krůtí šunky a plátek sýra a samozřejmě zeleninu.
Je to prosím zprávně?

44

Andrejka

8.4.2015 22:54

Pěkný večer Marcelko, ani jsem nevěděla, že tady píšeš článečky, jak to všechno stíháš ještě s tím aerobikem? 🙂

Dnes jsem měla k večeři (cca ve 21h, dřív to fakt nešlo 🙂 pořádně veliký, týden naložený, vepřový libový steak se třemi plátky na oleji osmažené kuřecí debrecínky, volské oko a opraženou rukolu, k tomu trochu čerstvé rukoly a bílou papriku, trocha vařených brambor zakápnutá pravým kokosovým olejem a k tomu TATARKA a sklenice vody. Je to tak správně? Kolik hodin musím být ještě vzhůru/běhat/cvičit/souložit, aby tento přísun energie moje tělo spálilo? 😀

Nutno říct, že vážím 67 při výšce 171, tak snad mi tento úlet moje tělo promine – a nebudu podvyživená a zůstanou mi prsa a zadek! 😉

Přeji krásný klidný večer a občasnému večernímu jídelnímu úletu zdar 🙂

45

Iveta

13.5.2015 21:43

Snídaně
-voda,zelený nebo bílý čaj
-ovesné vločky,banán,sojové mléko,skořice
-jáhly vařené s jablkem,skořice
-chléb s tvarohovou pomazánkou(výjmečně)
-jogurt s piškotama(vyjmečně)
-tvaroh s banánem
Svačina
-to co na snídani v menším množství nebo rohlík a CARO
Oběd
-vločky,banán,sojové mléko,skořice
-pohanková sekaná,brambor,ledový salát
-těstoviny,sýr gouda,trochu kečup,vařená cuketa s mrkví
-brambor,špenát nebo mrkev,vejce
-výjmečně kuřecí,krůtí,králičí maso vařené případně dušené a příloha brambor,rýže,těstoviny,kompot
-ryba hl.pstruh a brambor nebo jen tak se salátem
Večeře
-zeleninová polévka s pečivem
-těstoviny a vařená zelenina,sýr gouda
-pečivo,tvarohová pomazánka nebo tuňáková pomazánka
-pečivo,šunka(vysoké kvality),sýr lučina

Moje strava není pestrá,protože mám naordinovanou bezezbytkovou dietu a ta je bohužel bez semínek,slupek,čerstvé zeleniny a ovoce-téměř všeho druhu,pouze s vyjímkami jako je ledový salát,polníček a banán
Mléko a tučné potraviny zakázané,smažené ani restované a grilované vše zakázané,takže jím dokola téměř pořád to samé,ale cítím se skvěle,protože strava je lehká a prospívá mi.

46

Misa

29.1.2017 11:29

Ja snidam dusenou zeleninu (tmave zelenou0 – kombinace 3 druhu (300g) – vetsinou spenat, brokolice, ruzickova kapusta; omshanu na panvicce zampiony na kokosovym tuku, rozklepnu dve vejce.. mozna jeste prikrojim avokado a nastrouham trochu feta syru a vsechno zamicham do sebe v jedne mise… vetsinou to vyjde na 2500 KJ… sacharidum se vyhybam zcela. ovsem pred snidani si dam hrnicek vody se 4 cajivyma lzickama jablecneho octu – abych pomohla zvysit kyselost v zaludku a lepe vsechno stravila….

druhe jidlo si dam zhruba za 4 hodiny a je stejne kaloricky narocne, tzn. 2500 KJ (cca) … tenktorat bilkoviny predstavuje 100g lososa (divoky cerveny Aljasky losos z konzervy), zase spousta zeleniny, na smazeni maslo (grass fed), kyselene zeli (domaci), pripadne se dojim hrsti orisku nebo arasidoveho masla (bio, bez pridanych tuku)

Celkove se snazim dodrzovat tzv Ketonovou dietu… a zaroven jsem v kalorickem deficitu, jelikoz se snazim zhubnout podlenich par kil (3,4) …. jim pouze dvakrat denne, jsem velice spokojena, bystra a nezazivam unavu po jidle (driv jsem si dala obed nebo veceri a citila jsem ospalost)

Chut na cokoladu hrave zazenu horkou cokoladou (organicka, 100% kakaa) – tata cokolada je opravdu chutove vyrazna a bohata takze na uspokojeni chutovych bunek si staci vychutnat opravdu jeden, dva ctverecky – ja si radsi necham rozpustit ctverecek v puse na jazyku nez abych to kousala – delsi pozitek a smirni to horkost :-)))

Mohl by se tu objevit nejaky odbornejsi clanek na tema Ketogetic Diet/Ketonova dieta. Rada bych si poslechla nejaky chytry nazor na toto tema predevsim z pohledu zdravy – hodne se ted o teto dieta mluvi a o jeji zazracnych ucincich na zdravi.

Dekuji

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články