Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Nutriční terapeut vs. výživový poradce: Kdo nám může radit s výživou?

Čím dál více lidí si uvědomuje důležitost správné výživy. Nejde jen o hubnutí, ale také například o součást léčby řady onemocnění. Ti uvědomělejší se pak výživou zabývají dokonce v rámci samotné prevence zdravotních problémů.

Ovlivnit stravou se dá totiž hodně, zejména pak tzv. civilizační onemocnění, mezi která patří obávané srdečně-cévní nemoci, obezita, diabetes mellitus 2. typu, hypertenze, dna aj.

Asi každý z nás aspoň jednou v životě zažil situaci, kdy byl donucen se zamyslet nad svým stravováním. Někdy to byla jen ručička na váze, která „poskočila“ více než obvykle, v horších případech už mohlo jít o nějaký zdravotní problém, jenž se „vyloupnul“.

Nutriční terapeut může radit i v případě zdravotních problémů.
Nutriční terapeut může radit i v případě zdravotních problémů.

Málokdo ovšem dokáže tak výraznou změnu provést sám. Ano, jsou takoví. A klobouk dolů před nimi. Zasednou k aplikaci kaloricketabulky.cz a svědomitě dodržují veškerá doporučení. A když už jsme u naší aplikace, musím zmínit, že ji využívá právě i řada odborníků v oblasti výživy, např. Lucie Tvrdoňová, jež nám zde nedávno představila své recepty.

Tento článek tu ale není od toho, aby jmenovitě ukazoval na jednotlivé specialisty na výživu, ale aby přinesl praktický návod, jak máme postupovat, když si takového „parťáka do nepohody“ chceme opatřit.

Dávat rady totiž „umí“ každý, ale ne každý to umí dobře. „Radit v oblasti výživy může u nás však bohužel opravdu kdokoliv a je smutné, že i služeb pseudoodborníků využívá stále větší množství lidí,“ říká Tamara Starnovská z Fóra zdravé výživy. A dodává, že podstatným způsobem jim k tomu nahrává současná legislativa umožňující poskytovat poradenství ve výživě nejen osobám, které absolvovaly náročné studium na vyšších odborných a vysokých školách, ale také absolventům nejrůznějších rekvalifikačních kurzů, případně i osobám bez jakéhokoliv vzdělání.

Její slova mohu bohužel jen potvrdit. Když jsem nedávno dělala rozhovory s účastníky soutěže 7S společnosti STOB, která má u nás za ty roky punc kvality, často zde zaznívaly ohledně předešlých hubnoucích neúspěchů právě historky, v kterých figurovali podobní „odborníci“. Od důvěřivých klientů vybrali peníze, dali pár obecných rad a pak přidali „osvědčené“ doporučení, že si mají zakoupit (samozřejmě od nich) ten a ten zázračný doplněk stravy.

Divili byste se (nebo možná ne), co jsme schopni uskutečnit v touze za snížením své váhy. A peníze vydáváme nějak lehčeji než energii. Prostě bezbolestné užívání pilulek je přitažlivější než představa pravidelné návštěvy tělocvičny. Ale zpět k výběru specialisty na výživu.

Výživový poradce smí radit jen zdravým osobám
Výživový poradce smí radit jen zdravým osobám

Chcete mít svého poradce? Řekněme si na rovinu, že to není levná záležitost. Stejně jako jsme si v článku o osobním trenérovi vysvětlili, že takové tréninky jsou samozřejmě dražší než skupinové lekce, ale vyplatí se (zvlášť v začátcích, nebo když víte, že vaše motivace nepřemůže vaši lenost), platí totéž v bleděmodré o výživovém poradci.

  • Váháte, zda do svého zdraví investovat? Pak možná ještě neuzrál čas. Ale přemýšlejte…

Kdo může radit s výživou?

Odpověď bohužel zní: Téměř každý, koho to napadne. „Díky benevolentní legislativě je u nás poradenství ve výživě volná činnost, živnostenský list obdrží po splnění obecných podmínek každý, kdo o něj požádá a může rovnou začít radit v oboru Poradenská činnost v oblasti společenských věd a rozvoje osobnosti,“ konstatuje Tamara Starnovská, vrchní nutriční terapeutka z Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Situace mi připomíná jednu humornou scénku, kterou na svých koncertech vyprávěla skupina Plavci. Jak se stát doktorem? Nejsnáze tak, že se v noci vyplížíte a na jmenovce na dveře si připíšete před své příjmení „MUDr“. I když to byl vtip, v případě výživových poradců jde takřka o realitu, neboť k udělení živnostenského listu není třeba předkládat jakýkoliv doklad o vzdělání. Radit v otázkách výživy tak mohou např. absolventi víkendových kurzů či dokonce kurzů pořádaných pouze po internetu. Jen tak mimochodem, nepotřebujete poradit? Na dveřích to sice ještě nemám… Samozřejmě žertuji.

Jak nenaletět a nevydat peníze úplně zbytečně?

Než se tedy začnete rozhlížet (patrně přes internet) po svém výživovém učiteli a rádci, myslete na to, že jedním z důležitých kritérií výběru je jeho vzdělání. „Optimální je absolvování kvalifikačního studia, což je v současné době vysoká škola či vyšší odborná škola zdravotnická,“ říká Tamara Starnovská. Tito absolventi se nazývají nutriční terapeuti a jsou kompetentní radit i v případě zdravotních problémů. Druhou skupinou jsou výživoví poradci. Těm stačí k tomuto označení absolvování kurzů a v jejich kompetenci je radit pouze lidem zdravým.

Nutriční terapeut vs. výživový poradce

Nutriční terapeut je nelékařskou zdravotnickou profesí. Po získání osvědčení k samostatnému výkonu činnosti je plně kompetentní k samostatně vykonávané odborné činnosti v souladu se získanou kvalifikací. A důležitá informace:

  • Za svou činnost je odborně i právně odpovědný.

Výživový poradceje absolvent kurzu (kreditace daného studia MŠMT) v délce několika dnů či týdnů. V kompetenci výživového poradce je poskytovat poradenství v oblasti výživy u zdravých osob. A pozor:

  • Za výsledky své činnosti nenese žádnou právní ani odbornou odpovědnost!
Triky šarlatánů: V počítači zhubne každý snadno a rychle
Triky šarlatánů: V počítači zhubne každý snadno a rychle

Poznatek z praxe

Bohužel ani vysokoškolské kvalifikační vzdělání není vždy stoprocentní zárukou kvalitního poradenství, stejně jako nelze šmahem odsuzovat všechny absolventy rekvalifikačních kurzů,“ upozorňuje Tamara Starnovská. Jak už to tak v životě chodí, je to zase jen o lidech. I mezi účastníky kurzů mohou být samozřejmě kvalitní poradci, kteří se oboru plně věnují, sledují vývoj, neustále se vzdělávají a jsou schopni poskytovat vysoce kvalitní služby, protože svou prací zkrátka žijí. Baví je a naplňuje je ono poslání pomáhat takto lidem.

Znám pár takových a mohu potvrdit, že jejich přístup je opravdu nadmíru profesionální. Sledují vývoj v oboru, přemýšlejí a nepřebírají nekriticky nepodložené informace v médiích. Dokáží kompetentně zvážit, co do své činnosti promítnou. Dohledávají si další informace, ptají se, diskutují..

U cizího člověka to samozřejmě hned nezjistíte, ale hodně pomůže první dojem. Kdo machruje, možná lehce pohrdavě mluví o konkurenci a sám má třeba trochu bříško (ano, i to jsem zažila), nebude asi tím pravým. Ideální se může zdát osobní doporučení. Pokud vám někdo důvěryhodný dal kontakt a víte, že v „novém životě“ skutečně uspěl a nějaký čas vydržel, je to asi to nejlepší vodítko.

  • I když na druhou stranu každému může vyhovovat něco jiného, takže i v takových případech vás může čekat zklamání.

Zvláštní kapitolou jsou pak tzv. mediální hvězdy. Publikují jednu knihu za druhou, ohánějí se celebritami, které u nich zhubly. A ceny jsou tomu odpovídající…

  • A ještě jedna věc. Nenechte se zlákat přes obrázky neuvěřitelné proměny PŘED a PO. Nezapomeňte, jaká kouzla se dnes dají provádět ve photoshopu!

Jaký by měl být ideální odborník v oblasti výživy

  1. Není úplným nováčkem v oboru, má za sebou solidní praxi.
  2. Přistupuje k vám individuálně. Ptá se.
  3. Požaduje podrobné informace o vaší osobě, zdravotním stavu a návycích.
  4. Pracuje se zpětnou vazbou, kterou po vás vyžaduje.
  5. Svá doporučení staví na vstupních parametrech, které od vás získal.
  6. Zabývá se kompletní skladbou stravování, ne pouze její energetickou hodnotou.
  7. Stále se vzdělává a vystupuje na odborných konferencích.
  8. Je schopen říct, že dnes je to jinak, než si myslel před rokem.
  9. Nevnucuje vám spousta svých knih, kde radí všechno všem.
  10. Nestaví program na pojídaní speciálních předražených přípravků.

(zdroj: Fórum zdravé výživy)

Stále váháte? Další možností je hubnutí ve skupině. A o tom si povíme zase příště. Za komentáře s vašimi zkušenostmi budeme rádi. Děkujeme. 

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

19.8.2013 Ing. Macáková Marcela Články, Jak zhubnout

Z archivu

Cesta od nemocné, morbidně obézní holky ke Gladiator race a darování krve

Další fantastický příběh proměny pochází opět z naší skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Autorkou a hlavní hrdinkou v jednom je Kateřina, která se o své znalosti nejen dělí s ostatními, umí ve skupině dobře poradit, ale dokonce se vrhla i na studium „výživy“ na Univerzitě Karlově, které před časem zdárně dokončila. Seznamte se…

Celý článek 4.12.2023

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner