Jídla z konzerv sardinek
V nedávném článku „Jak dostat ryby do jídelníčku levně a chutně“ jsme se letmo zmínili, že lze uvařit kaloricky hodnotná jídla i z konzerv sardinek.
A že utratíme jen pár korun…
Každoročně v dubnu přichází na poměrně velkou skupinu lidí třetí hubnoucí vlna v roce. Po novoročních předsevzetích a případných jarních půstech nastal čas hubnutí do plavek.
A řekněme si na rovinu, že jde o vlnu z hlediska jo-jo efektu nejnebezpečnější, aspoň podle příběhů, které se ke mně donesly, se mi to tak zdá.
Na začátku roku jde totiž většinou o naše dobré úmysly změnit k lepšímu celý svůj životní styl, v rámci očistných půstů (ať už jsou jakékoliv) se pak zaměřujeme nejvíce na své zdraví, hubnutí je vedlejší příjemný produkt, ale hubnutí do plavek má jediný cíl – v nejkratší době shodit co nejvíce kil, ať to stojí co to stojí (obrazně).
Mým dnešním hostem je nutriční terapeutka Renata Daubnerová, která na mé přání „proklepla“ deset nejoblíbenějších diet Čechů za posledních pět let. Takže čtěte a bděte!
Pokud si dobře pamatuji, tak dietu pana Atkinsona propagovala na jedničku krásná herečka Catherine Zeta Jones. Těžko říct, zda ji skutečně držela, protože soukromý život celebrit je jedna velká neznámá ovlivněna řadou dobře mířených marketingových proměnných, ale rozhodně toto spojení fungovalo. Koneckonců, která žena by nechtěla vypadat jako nádherná Catherine, že?
„Pokud máte rádi sladkou chuť, tato dieta se vám nebude líbit,“ varuje Renata. „Populární dieta je totiž založena na výrazném snížení sacharidů v jídelníčku. Stejně jako rovněž oblíbená Dukanova dieta je bohatá na bílkoviny živočišného původu a ocení ji tak každý na slovo vzatý masožrout a odmítač čerstvé zeleniny a ovoce.“
Celkové hodnocení: „Ne, ne, ne! Redukovat jde i lépe a bez zácpy!“
Lifestylové časopisy nám opět vnutily informaci, že na tuto dietu nedá dopustit další kráska – tentokrát Demi Moore, takže jsme samozřejmě v pokušení…
„Zónová dieta byla původně vyvinuta pro sportovce, ale skvěle funguje i na ty, kteří chtějí relativně zdravě hubnout,“ připouští můj dnešní host. „Její podstatou je dosažení ideálního stavu těla po stránce fyzické i duševní za pomocí tzv. ZÓNY, které je docíleno především správnou kombinací tří základních složek potravy – tuků (30 %), bílkovin (30 %) a sacharidů (40 %).“
Celkové hodnocení: „Ano, ale dbejte na kvalitu vybraných potravin.“
Já osobně si myslím, že toto je záležitost, která je momentálně číslem jedna, co se týká popularity. Vycházejí knížky a řada osobností se předhání v tom, aby povyprávěla, jak pěstuje doma klíčky…
„Pokud máte rádi čerstvou zeleninu, ovoce, klíčky, řasy, semínka a oříšky všeho druhu, bude tato dieta či možná spíše životní styl vaším favoritem,“ říká Renata Daubnerová. „Dalo by se říci, že vitariáni jsou takový nadstupeň veganů baštící pouze potraviny rostlinného původu, které neprošly teplotou vyšší jak 42°C,“ vysvětluje stručně princip těm, kteří o živé stravě ještě neslyšeli.
Celkové hodnocení: „Ano, ale s opatrností především v začátcích.“
„Tato dieta se nezaměřuje až tak na množství snězeného, jako na glykemický index potravin a jeho působení na hladinu cukru v krvi neboli glykemii. Podle GI vhodnou kombinací zamezíte hladu, potlačíte chutě a tedy i zhubnete,“ prozrazuje nutriční terapeutka.
Celkové hodnocení: „Ne, existují daleko lepší diety.“
Sama jsem zkusila a kdyby mi to stále někdo připravoval za slušnou cenu a nemusela jsem být vázána na dovoz, asi by se mi to i líbilo. Jaká má toto stravování pozitiva a negativa podle našeho odborníka?
Celkové hodnocení: „Pokud nestíháte, tak ano. Základem úspěchu zhubnutí a udržení si hmotnosti je naučit se připravit/ obstarat vhodné jídlo sám/sama.“
„Dieta, jež byla původně vyvinuta pro lidi s vysokým krevním tlakem, má krom redukce hmotnosti celou řadu zdravotních přínosů – snižuje cholesterol, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, ledvinových kamenů a diabetes aj.“ vysvětluje Renata Daubnerová.
Denní strava se dle DASH skládá z pečiva, čerstvé zeleniny a ovoce, několika porcí mléčných výrobků, z libového masa, ořechů, semínek a luštěnin.
Celkové hodnocení: „Ano, je prima.“
Nebudu prozrazovat jména, ale vím, že tuto dietu drželo mnoho mých kolegyň ze známých redakcí. „Cambridge je založena na konzumaci instantních jídel – polévek, koktejlů, kaší a obohacených tyčinek. Povolená jsou pouze „cambridge jídla“ostatní potraviny jsou zakázané,“ popisuje princip diety naše odbornice.
Celkové hodnocení: „NE!“
„Jejím cílem není rychlá redukce hmotnosti, nýbrž zdraví a dlouhověkost. Jako první se při jejím startu do jídelníčku zařazuje hodně zeleniny, nahrazuje se červené maso rybami a mořskými plody a sádlo i máslo olivovým olejem. Středomořská dieta je brána jako jedna z nejlepších diet vůbec,“ chválí odbornice na výživu.
Celkové hodnocení: „Určitě ano.“
A opět tu máme zeleninu a ovoce v hlavní roli. „Alkalická strava je skvělým řešení refluxu, ale i osteoporózy. Je známo, že kyselé prostředí se v organismu vyrovnává vápníkem, který se mnohdy musí vyplavovat z kostí. Kyselé prostředí tělu obecně nedělá dobře, natož aby v něm rádo hublo. Plán alkalické diety se snaží o neustálé nastolování přirozené rovnováhy pH,“ vysvětluje Renata Daubnerová, která hned také dodává, že se nemáme nechat mást kyselou chutí jednotlivých potravin – například citrón je velmi účinná zásada. Při alkalické dietě se částečně omezuje maso, mléčné výrobky a pečivo.
Celkové hodnocení: „Určitě ano.“
„Dieta zaměřená především na potraviny, které mají vysoký obsah vody a tím i málo kalorií,“ objasňuje poslední vybranou dietu Renata. „Vhodnými potravinami volumetrické diety jsou třeba melouny, okurky, rajčata, houby aj. Když přijmete 500 kJ ze sýru, není to objemově to samé, jako když přijmete 500 kJ z okurky!“
Celkové hodnocení: „Existují i lepší diety, u této hrozí nezvladatelné chutě.“
Bc. Renata Daubnerová, fitarian.cz
Slovo závěrem: „Úplně nejoblíbenější dietou Čechů jsou bohužel diety, při kterých se nemusí nic dělat, tj. stále se na vrcholu oblíbenosti drží různé pochybné doplňky stravy a prášky na hubnutí.“
V nedávném článku „Jak dostat ryby do jídelníčku levně a chutně“ jsme se letmo zmínili, že lze uvařit kaloricky hodnotná jídla i z konzerv sardinek.
A že utratíme jen pár korun…
Celý článek 3.10.2022
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Celý článek 19.11.2024
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Celý článek 17.11.2024
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
Celý článek 13.11.2024
Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.
Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?
Celý článek 10.11.2024
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.
Celý článek 6.11.2024