Jak využít podzim pro svou očistu a změnu k lepšímu. Rady i pro úplné lenochy od Svatavy Zacharové
Podzimu jsme se na blogu kaloricketabulky.cz věnovali již víckrát, ale protože v posledních dnech kolem sebe vidím spoustu lidí „postižených“ nenávistí k tomuto ročnímu období, řekla jsem si, že neuškodí se zkusit na něj příjemně naladit a z jeho darů se radovat.
Dnes to bude opravdu polehounku, takřka nenápadně, jak už titulek napověděl – i pro ty z nás, kteří stále ještě nenašli svou cestu změny k lepšímu jídelníčku a staví se jim do jejich cílů subjektivní překážky.
Opět si budeme po delší době povídat o jídle a možná se i trochu opakovat, ale jak s oblibou říkám – opakování, matka moudrosti. A hlavně jednou třeba přijde prozření: Život je úžasně pestrý, chutě se mění. A podzim je krásný, ne?
Nevím, jak u vás, ale přechodem na zimní čas přechází moje mysl do úsporného režimu, kdy ji víceméně spousta věcí obtěžuje, a jakmile padne soumrak, dává mi za pár minut znamení, že čas je jít spát… Což samozřejmě v běžném životě nejde, protože chodit na kutě kolem šesté hodiny večerní se zkrátka dnes nenosí.
A tak odhodlaně bojuji s únavou a občas reptám, více než je zdrávo, protože kde chybí energie, není daleko k různým drobným bolístkám duše i těla. Nezní vám to povědomě? Jak si v těchto věcech můžeme pomoci změnou stravy, jsem se ptala Svatavy Zacharové, kterou z našeho blogu také už znáte.
Setkaly jsme se nad polévkou ve vietnamské restauraci a povídaly si o tom, jak opravdu nenásilně – krůček po krůčku mohou i ti lenivci (omlouvám se za to slovo, ale mohu si ho dovolit, protože k nim asi také tak trochu nyní patřím) změnit svůj jídelníček a životní styl.
Ostatně i Svatava se nějaký čas hledala… A i když dnes provozuje svůj úspěšný blog o vaření, do svých jednadvaceti let prý prakticky nevařila, protože její maminka byla skvělá kuchařka, která ji ke sporáku ani nepustila, neboť si prý toho ještě užije dost. A měla pravdu. Po samostatném raném období, které probíhalo ve znamení obložených chlebíčků a majonézových salátů, vařila denně podle chuťových buněk svého muže: vepřo-knedlo-zelo, uzené kolínko a podobné lahůdky.
Zlom v jejím životě pak nastal, když začala mít vážné zdravotní problémy způsobené stresem a tím nevhodným jídlem (vražedná kombinace). „Nastoupilo tvrdé období detoxikace s přechodem na zdravou stravu a s ní nové chuťové zážitky, příliv pozitivní energie a hlavně zkušenost, že změna stravy ovlivní nejen tělo, ale i duši,“ vysvětluje Svatava, která se nyní věnuje výživovému poradenství a své zkušenosti předává svým klientům, lidem, kteří se ocitnou v podobné situaci jako ona, nebo se v ní naopak ocitnout nechtějí, a tak zavčas chtějí změnit svoje špatné zvyky.
Ovoce na podzim? Ano!
Co tedy dělat, abychom se kapku pročistili a cítili se na podzim lépe? „Doporučuji zařadit do jídelníčku dostatečné množství vitaminu C – hlavně citrusy jako je grapefruit a citrónová šťáva, ale dobré je z ovoce zkusit i papáju, mango, avokádo a ananas,“ vyjmenovává Svatava a dodává, že důležité ovšem je ovoce jíst vždy mimo příjem masa a zásadně nekombinovat se zeleninou, aby pak v žaludku nekvasilo.
V článku Jak si udržet zdraví v sychravém podzimu jsem kdysi doporučovala po ránu pití vlažné vody s citronem, které praktikuji až na malé pauzy již mnoho let. Potěšilo mě, že Svatava, jež tvrdí, že naše strava nás ovlivňuje, ať už pozitivně nebo negativně, a to nejen po fyzické stránce, je rovněž zastánkyní tohoto rituálu.
„Na snídani si pak klidně dejte míchaná vajíčka nebo chléb s tvarohovou pomazánkou nebo pomazánkou z avokáda. Chléb buď žitný, nebo třeba bezlepkový,“ doporučuje odbornice na výživu.
Umění používat koření
Podstatnou roli hraje také ochucování. „K dochucení pokrmů používejte na podzim hlavně česnek, cibuli, kurkumu, římský kmín, kajenský pepř, ale také čerstvé bylinky – kopr, pažitku, petržel, koriandr, bazalku,“ vybírá své oblíbené kamarády žena, která se i přes počáteční absenci v kuchyni začala intenzivně zajímat o gastronomii, vyučila jsem se kuchařkou a tvrdí, že by naučila vařit i mě! A to je co říct, protože já opravdu žádná extra hospodyně nejsem (ačkoliv hrozně ráda jím), ale třeba také přijde v tomto směru můj čas. Teď už například díky Svatavě vím, že s kurkumou se musí opatrně, jen na špičku nože. „Pokud jí dáte moc, tak je jídlo nepříjemně hořké,“ říká kuchařka, která vaří s láskou a zřejmě se dozvěděla o tom, co se mi s kurkumou nedávno podařilo napáchat.
Jak zahnat hlad
Nikoho také asi nepřekvapí, že zvlášť teď – v chladném počasí – je dobré jíst polévky z kořenové zeleniny – s červenou řepou, mrkví, celerem a petrželí. „Výtečná je i polévka s kysaného zelí, či cibulačka,“ naznačuje svoji lásku k tradičním jídlům našich předků Svatava a dodává, že máme hlavně využít sezonu dýní a cuket. Stačí prý podusit, upéct nebo uvařit. „A polévka z dýně je super záležitost,“ směje se.
Připomeňme si, že do podzimního jídelníčku – nejlépe na oběd – je dobré zařadit quinou, bulgur, celozrnnou rýži, červenou nebo černou neloupanou čočku, mungo, fazole adzuki. Taky je dobré a prý i snadné uvařit si obilno-luštěninovou hrstkovou polévku! Na oběd skvělá a dělá v těle divy!
Z živočišných proteinů Svatava doporučuje ryby, sýry kozí nebo ovčí, jogurty buď kozí, nebo kravské, ale s nižším procentem tuku. Tak do tří procent. „A určitě ne jogurty s 0% tuku, to už vlastně ani nejsou jogurty,“ dodává, což jsme si již říkali v článku o bílkovinách.
A teď to bude možná některé z vás bolet. „Snažte se teď úplně vyřadit z jídelníčku bílé pečivo,“ poradila mi Svatava, když jsem jí vylíčila své podzimní splíny. „Pokud by vám chybělo, zkuste rozpečené bezlepkové ciabatty, které se dají koupit jak v supermarketech, tak v obchodech se zdravou výživou. Jsou sice poměrně drahé, ale je dobré střeva na podzim trochu ODLEPKOVAT,“ uzavírá pomalu téma jídla můj dnešní host a dodává, že moje chuť na pečivo určitě pramení z nedostatku vlákniny v jídelníčku. Mám si koupit třeba špaldové otruby za cca 25 korun a dát si třeba na snídani nebo svačinu jednu vrchovatou lžíci až dvě do jogurtu (klidně s ovocem).
Co pít, aby bylo tělo na podzim fit?
„Určitě je dobré pít spíš vlažné nebo teplé nápoje – aspoň 1,5 litru denně,“ radí odbornice na výživu. A ještě jedna důležitá věc: „Napijte se raději před jídlem a pak až půl hodiny po jídle, abyste nenarušily proces trávení.“
Po osmé večer už jen hrneček čaje, aby si odpočinuly ledviny. Pokud patříte mezi ty, kteří mají roztěkanou mysl a tendenci v noci místo spánku rekapitulovat své úspěchy a pády, zkuste před spaním na radu Svatavy meduňkový nebo levandulový čaj.
Vypadá to v pohodě, ne? Jen posledním tvrzením ohledně pitného režimu mě paní Svatava lehce zarmoutila, neboť pravila, že bych měla aspoň na pár týdnů vynechat víno a kávu, místo toho zkusit například jasmínový zelený čaj.
Zásady zdravého stolování na konec
Ať už jíme cokoliv, měli bychom prý dbát na zásady zdravého stravování. „Základem je všechna jídla vždy v klidu a důkladně kousat. Dvacet až třicetkrát – na kašičku,“ radí Svatava, jež dodává, že je to opravdu hodně důležité, protože tím usnadníte žaludku trávení a zároveň je to vlastně i zdravý způsob relaxace při jídle. Sbohem, závodní jídelno, že?
Mezi jídly je podle Svatavy vhodné dodržovat časové rozmezí 2,5 – 3 hodiny, aby mělo tělo čas vše dobře strávit.
poznámka redakce: Svatava je i autorkou receptů a fotografií jídel v článku
Ing. Macáková Marcela
Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. a také působila jako šéfredaktorka na několika webech, včetně vlastního úzce specializovaného projektu www.aerobic.cz. Vedle teorie se věnovala i praxi – vedla lekce cvičení a byla lektorkou ve STOBu.
Všichni už nějaký ten den pociťujeme tzv. jarní únavu. To organismus nám dává najevo, že je nejvyšší čas doplnit „zásoby“ a změnit režim.
A protože jaro také přeje všemu novému, mohli bychom toto období využít k realizaci těch novoročních předsevzetí, které jsme si možná tak trochu bláhově dávali po Vánocích, tj. uprostřed nevlídné zimy.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.