Kvašená zelenina pro zdraví – proč ji konzumovat a jak si ji připravit doma
Opět se nám blíží zima a s ní i nedostatek vitamínů.
To věděli i naši předci, a tak vymysleli několik metod uchování zeleniny na zimu. Třeba kvašení.
Kalorické tabulky již nějakou tu řádku let nabízejí možnost zapisovat si svá denní jídla, nechat si vypočítat spálené i snězené kalorie, a nejen to.
Jaké zajímavosti nabízejí statistické údaje a záznamy z loňského roku?
Od svého uvedení přišly Kalorické tabulky i s mobilní aplikací pro Android a iOS, a tak není divu, že je dnes využívá několik desítek tisíc uživatelů. Jejich aktivita je nárazová. Ne všichni si zapisují jídla po celý rok, někteří vydrží týden, jiní měsíc, a další se po určité době vracejí.
Průměrný počet záznamů za den je 14 – 15 jídel a překvapivě jen jedna, maximálně dvě aktivity denně.
Ne všem se dařilo, a tak někteří naopak přibrali. Celkově se uživatelům Kalorických tabulek změnila váha (tedy buď šla nahoru, nebo dolů) v roce 2014 o minus 54 tun. Pokud však budeme počítat jen ty, kteří zhubnuli, dojdeme k zajímavějšímu číslu – minus 123 tun!
Asi nikoho nepřekvapí, že mezi ženami a muži jsou rozdíly. Teď nemyslím jen fyziologické, které poutají pozornost a oko druhého pohlaví, ale také způsoby práce s Kalorickými tabulkami.
Například překvapí, že ženy si musely při hubnutí alespoň o jedno kilo zapisovat svá jídla častěji, tedy po delší dobu, než tak činili muži.
Aby byly statistiky kompletní, je však na druhou stranu nutno dodat, že Kalorické tabulky využívá pouhých 20 % mužů oproti 80 % zaregistrovaných žen. Ostatně, žebříčku top 3 nejaktivnějších uživatelů vévodí jen ženy, žádný muž.
Ti uživatelé, kteří si zapisovali jídla jen pár dní, maximálně týden, těm se příliš zhubnout nepodařilo. Naopak se hodně dařilo zhubnout těm, kteří vydrželi zapisovat si své záznamy zhruba po dobu 36 dní. Na druhém místě v počtu těch, kterým se podařilo zhubnout, jsou uživatelé, jež si vedli svůj deníček v rozmezí 15 – 30 dnů.
Problém je, že ne všichni uživatelé vyplňují všechny nutné kolonky. Na začátku je totiž nutné zadat do aplikace svou aktuální váhu, pak si vést záznamy jak o jídelníčku, tak aktivitách, a po nějakém čase, nejlépe za týden, opět zapsat aktuální váhu. Teprve pak funguje celý program tak, jak má, a vy se dozvíte všechny potřebné údaje.
Kalorické tabulky mají také své rekordmany. V roce 2014 celých 131 uživatelů poctivě vyplňovalo jídelníček a aktivity podobu více než 300 dnů za sebou! Přiznávám, že sám mám problém své záznamy vést déle jak týden, dva.
Již jsme se zmínili výše, že Kalorické tabulky toho umí daleko víc, než mnozí uživatelé vyzkoušejí.
Hodně věcí najdete v Nastavení účtu, kde můžete zadat pravidelné denní aktivity, a již se s nimi nezdržovat vypisováním den co den. Je zde možné nastavit jednotky podle svého gusta (někdo radši kilojouly, jiný kalorie) nebo požadovaný pitný režim, a program bude kontrolovat, zda jste za den dosáhli své mety.
Aplikace také sama přičítá a odečítá spotřebovanou a vydanou energii, takže na konci dne máte před sebou přehledná čísla, podle nichž můžete usoudit, jak se vám dařilo či nedařilo v záměru zhubnout.
Kalorické tabulky mají vlastní databázi jídel i s počtem kJ, ale pokud vám databáze nevyhovuje, můžete si vložit vlastní jídla i vlastní počty kalorií, pokud tedy tím nemíníte šidit program i sami sebe. Mimochodem, v současné chvíli je v databázi 65 949 potravin a 968 aktivit.
Další možnost, kterou program nabízí, je výpočet bazálního metabolismu, přidávání různých potravin mezi oblíbené položky (takže je rychleji najdete), vytvoření plánovacího kalendáře, rozepsání jednotlivých jídel i podle počtu a podílu sacharidů, tuků, bílkovin atd., případně lze zvolit hodnoty doporučených denních dávek.
Dokonce si můžete zvolit delší časový horizont, a aplikace vám zanalyzuje vaše aktivity a formou grafu ukáže, jak se vám v tom období dařilo hubnout, či nabírat kila. Stačí si jen trochu projít všechna nastavení a pohrát si s nimi.
Pokud se vám tyto hrátky zadaří, sejdeme se zde příští rok opět nad statistikami, jež by mohly bát ještě přesnější díky vám.
25.5.2015 Jan Lipšanský Články, O kaloriích nevážněOpět se nám blíží zima a s ní i nedostatek vitamínů.
To věděli i naši předci, a tak vymysleli několik metod uchování zeleniny na zimu. Třeba kvašení.
Celý článek 9.9.2019
Cvičení doma se stává stále oblíbenějším způsobem, jak dosáhnout svých fitness cílů.
Ať už chcete zhubnout, nabrat svaly nebo si jednoduše udržet zdraví a cítit se dobře, správný přístup je klíčový.
Celý článek 25.5.2025
Když se mluví o hubnutí, většina lidí si automaticky představí hezčí postavu a lepší zdravotní stav. A to je samozřejmě pravda.
Jenže tahle změna s sebou přináší mnohem víc – benefity, které si často ani neuvědomujeme, a přitom mají zásadní vliv na náš každodenní život.
Celý článek 22.5.2025
Co, kdy a kde jíst v práci řeší každý z nás. Pojďme se tentokrát zaměřit na stravování zdravotnických pracovníků.
Zdravotnictví je samozřejmě velmi široký obor. Možná pracujete na směny, v ambulanci nebo na urgentním příjmu v nemocnici.
Celý článek 19.5.2025
Aplikaci Kalorické Tabulky jsem si poprvé stáhla do svého mobilu v roce 2012, když můj přítel /nynější manžel odcestoval služebně do Švédska a já jsem se rozhodla pro trvalou změnu svého „tělesného já“.
Ale pojďme hezky od začátku.
Celý článek 17.5.2025
Jasně, každý z nás by nejraději viděl výsledky hned. Ale je potřeba si uvědomit, že na svou aktuální váhu jsme se taky nedostali přes noc. Takže rychle to dolů také nejde.
Vlastně… ani by nemělo.
Celý článek 15.5.2025