Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Lucie Tvrdoňová a Mary Aušová: Zážitky a recepty z Bali

Na začátku byla myšlenka dostat se alespoň na chvilku z toho našeho příliš uspěchaného pracovního života.

Zažily jsme dobrodružství, ochutnaly místní speciality a dokázaly si, že jíst zdravě a dělat něco pro své tělo i duši lze i na cestách.

Proč Bali? Možná jsme se nechaly ovlivnit velkou spoustou přátel kolem nás, kteří jezdí na Bali za účelem mentální hygieny.

Přestože jsme přijely do deštivého počasí, tak nás od první chvíle uchvátilo místní vyzařování.  Ani neumíme popsat sílu této energie, ale skutečně je tam. Bydlení jsme měly zařízené u místňáka a díky tomu jsme měly možnost nahlédnout i do jejich běžného života.

No a jak jsme tam spolu těch pár dní fungovaly?

Bez motorky ani ránu, takže jsme zažily hodně legrace při každodenních jízdách po místních opravdu hodně frekventovaných cestách. Ale tam je vám nějaká hustá doprava ukradená, protože prostě jedete a strašně se u toho smějete.

  • Co na tom, že tam neplatí žádná pravidla, každý je natolik ohleduplný, že to prostě nějak funguje.  A zázrakem se vám nic nestane, ani když se vám povede položit motorku na velmi vytížené křižovatce. Naopak, získáte tím nové přátele, kteří se vám s úsměvem snaží pomoci.

Je strašně těžké vypíchnout největší zážitek z Bali. Každé místo, které jsme navštívily, mělo svou magickou sílu. Nezapomenutelným zážitkem byl určitě noční výšlap na sopku Batur (1717 m) a brodění se rozvodněným kaňonem, kde jsme psychicky i fyzicky překonaly samy sebe.

Navštívily jsme nádherné Temply, kouzelné vodopády, rýžoviště  a nekomerční pláže. Obrovskou radostí pro nás bylo, když jsme našly schovanou adrenalinovou houpačku, která vás zhoupne z útesu. A to doslova.

A protože jsme takové fitness holky, které milují dobré jídlo, tak by bylo dobré napsat i tom, jak jsme se tam stravovaly.  Každý den jsme se těšily na fantastickou snídani v kafeterii Coffee_n_Oven.  Pokud se někdy  vypravíte na Bali a budete se pohybovat poblíž Canggu, vřele vám tento podnik doporučujeme, protože jejich vřelý přístup a skvělá jídla za to opravdu stojí.

Snídaly jsme Benediktovy vejce, lívance s ovocem a tvarohem, jogurt s ovocem a různými semínky, nebo vaječnou omeletu se zeleninou.

Recept na výborné a zdravé lívance:

(porce pro 2 osoby)

  • 4 bílky + 2 celá vejce
  • 60 g ovesných vloček
  • 100 ml polotučného mléka
  • špetka skořice
  • 1 lžička hnědého cukru
  • 2 lžíce javorového sirupu
  • sezónní ovoce
  • tvaroh nebo bílý jogurt

Postup: Vejce smícháme s cukrem, vločkami, mlékem a skořicí. Pro křupavější verzi nechte vločky celé, můžete také nechat polovinu vcelku a polovinu nadrcenou. Směs nalijeme na pánev a smažíme nasucho dozlatova. Potíráme tvarohem nebo jogurtem, přidáme oblíbené ovoce a přelijeme javorovým sirupem.

Recept na jogurtové potěšení:

(porce pro 1 osobu)

  • 150 g bílého jogurtu (3% tuku)
  • oblíbené ovoce
  • 10 g vlašských ořechů
  • 10 g chia semínek
  • 5 g hrozinek
  • 3 g kokosu
  • máta na ozdobení

Postup: Oblíbené sezónní ovoce nakrájíme na kostičky. Jogurt smícháme s chia semínky a necháme chvíli odstát. Do skleničky vrstvíme jogurt, ovoce, jogurt a posypeme hrozinkami, ořechy a zdobíme mátou. Můžeme oslavit javorovým nebo jiným oblíbeným sirupem.

Během dne už nám stačilo pouze místní ovoce a čerstvé kokosy. A po vyzkoušení několika místních restaurací jsme se nejraději vracely do restaurace Eternal na BatuBolong, kde jsme zakončily den nějakou místní specialitou, například dále uvedeným salátem.

Zeleninový salát s quinoou a tempehem:

  • 200 g quinoy
  • sůl
  • 100 g oliv
  • 250 g zeleniny, kterou máme rádi (plus já do salátu přidávám i avokádo)
  • 1 balení temperu

Postup: Quinou důkladně propereme, v cedníku přelijteme horkou vodou a necháme okapat. Uvaříme v osolené vodě 15–20 minut doměkka. Po uvaření necháme ještě chvíli stát pod pokličkou. Smícháme s oblíbenou zeleninou (můžete s čerstvou i grilovanou) a olivami a přidáme na plátky nakrájený a orestovaný tempeh.  Pokapeme olivovým olejem.

A jak jsme se tam udržovaly fit?

I přes náš nabitý program jsme stíhaly cvičit. Měly jsme na Bali několik klientek, které rozhodně o cvičení stály. Takže jsme si daly posilovací lekce na problémové partie, ale i lekce taneční.

Od této naší cesty jsme nečekaly příliš, ale dostaly jsme nejvíc. Našly jsme spříznění duší (těch našich dvou) a pochopily jsme, že život není pouze o každodenním stresu, vydělávání peněz a neustálé snaze se každému zavděčit. Je velmi těžké to napsat do klávesnice, ale dalo nám to jiný pohled na svět.

A co pro nás bylo nejtěžší na celé této cestě za dobrodružstvím?

Přestože jsme se moc těšily na naše úžasné rodiny, které nám tolerují tyto naše cesty, tak byl pro nás velmi těžký návrat zpět. Protože ať chcete, nebo ne, stejně vás to zase semele a vy budete zase pracovat jako diví. Ale máme před sebou vidinu další podobné cesty a to nás hřeje u srdce.

Článek připravily:

Lucie Tvrdoňová, jež upravila do zde použitelné podoby také recepty

a Mary Aušová

Děkujeme a těšíme se na další dobrodružství na cestách, v tělocvičnách a kuchyni. 

2.3.2017 redakce Články, Recepty a výživa

Z archivu

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner