Představujeme ti další novinku v Kalorických Tabulkách – Kalorickou bilanci
Doteď byly výpočty v aplikaci tak trochu magické, vše se odehrávalo na pozadí a mohlo být matoucí, kde se která čísla berou. Proto padlo rozhodnutí, že je objasníme.
Evropský den obezity vyzval národ: Naučte se nebýt televizním jedlíkem!
V květnu se konal již podeváté Evropský den obezity, jehož cílem je upozornit na všechny problémy, jež obezita přináší, a hledat vhodná řešení – tedy jak obezitu efektivně zvládat a jak jí preventivně předcházet.
Jednou z aktivit vycházejících z cílů tohoto dne je projekt společnosti STOB Výzva 52. V rámci soutěže k tomuto dni byl dokonce vyhlášen Evropskou asociací pro studium obezity jako nejlepší edukační projekt pro laickou veřejnost! Ve spolupráci s odborníky je vytvořeno 52 tematicky zaměřených výzev, které jsou každé pondělí vyhlašovány.
Je všední den, pozdní večer, vy máte všechny povinnosti odbyté a toužíte už jen po jediném – odpočinku. A to ideálně na gauči u oblíbeného televizního seriálu nebo filmu. A abyste svou večerní pohodu ještě umocnili, nalijete si do skleničky víno, případně vychlazené pivo, do misky nasypete nějaké to slané „zobání“ nebo sušenky a pak už se jen ponoříte do sledování (s rukou ponořenou do mističky s dobrotami). Po hodině a půl zjišťujete, že je sklenka i mistička prázdná, aniž byste si toho všimli. Víte, kdo je vrah nebo že film skončil svatbou, ale jídlo jste si vůbec neužili.
Je známým faktem, že když se na jídlo nesoustředíme, často se nám stane, že toho spořádáme mnohem více, než v případě, že se na naši porci soustředíme, vědomě si ji vychutnáváme a nasloucháme při tom signálům našeho těla.
V kombinaci s tím, že si máme tendenci k televizi vybírat nevhodné, často velmi kalorické, tučné či slané potraviny, může být právě takovéto bezmyšlenkovité a automatické mlsání jednou z příčin plíživého přibírání na váze.
Jedení u televize je otázkou pouhého návyku, který jsme si v průběhu času vytvořili, kterému jsme se naučili, zrovna tak jako se Pavlovovi psi naučili slinit na světýlko.
Dobrá zpráva tedy je, že tak, jako jsme se tomuto nevhodnému chování naučili, můžeme se ho stejně tak i odnaučit.
Pokaždé, když si budete brát k televizi mističku s mlsáním zapište si, co a kolik jste toho snědli. Pokud máte rádi počítání,vypočítejte si, na kolik energie vás večerní mlsání „vyšlo“, třeba pomocí programu Kalorické tabulky nebo Sebekoučink.
Při stanovování cíle buďte především realisti.
Přeorganizujte si prostředí tak, aby pracovalo pro vás:
V případě, že se sledování televize nechcete vzdávat, zkuste při jejím sledování dělat jinou činnost. Ačkoliv má řada lidí spojené sledování televize právě s jídlem, jedení není jedinou činností, kterou při sledování televize můžete zařadit. Pokud potřebujete své ruce něčím zaměstnat, nemusí vám k tomu přeci sloužit pouze balíček chipsů. Čas u televizních seriálů, kde stejně dopředu víte, jak to dopadne, můžete koneckonců využít i efektivně. Co byste řekli třeba takové manikúře či pedikúře? Vyzkoušet ale můžete i domácí výrobu čehokoliv, co vás napadne.
A nebo nahraďte energetický příjem (jedení a mlsání) energetickým výdejem! Perfektní je třeba rotoped– a zase postupně – napřed do první reklamy. Ale vystačíte si i s menšími cvičebními pomůckami, se kterými se můžete po dobu sledování televize lehce protahovat či posilovat. Pořídit si můžete například fitball.
Pokud je vaše touha po jídle neodolatelná, jezte alespoň pomalu o reklamách, ať jídlo vnímáte a pochutnáte si na něm. Místo chipsů, které vám nutričně příliš neprospějí, si připravte nějakou vhodnější alternativu – inspirujte se tipy na zdravější večerní zobání v projektu Výzva 52.
Někdy jsme po celém dni tak unavení a vyčerpaní, že už večer u televize ani nevnímáme, co a kolik toho jíme a ani jak se vlastně cítíme. Často by nám však stačilo, kdybychom se zastavili a zpřítomnili si okamžik, kdy už nic nemusíme a jen odpočíváme. Než se tedy příště půjdete zase odměnit jídlem, tak se na vteřinu zastavte a všimněte si, jak se máte, jak vám je a co vás na právě přítomném okamžiku těší. Učte se více se napojit na sebe, naslouchat tomu, co opravdu potřebujete. A třeba zjistíte, že to opravdu není nevědomě snězený celý pytlík chipsů u televize.
Představte si, že nemáte televizi. Co byste po večerech dělali? Jak byste jinak doma odpočívali? Co děláte např. po večerech na dovolené? Mnohdy máme večerní koukání na televizi naučené tak automaticky, že nás ani nenapadne dělat něco jiného. Někdy však stačí změnit naučený návyk, který v tomto případě spouští ještě další nevhodný návyk – jezení jídla „navíc“. Sepište si seznam činností a situací, které ve vás vyvolávají obdobné pocity, jako když relaxujete u televize a postoupně je do svého života pravidelně zařazujte.
Ujasněte si pro sebe, co vlastně odmítnutím jídla navíc u televize získáte. Zapište si to na papírek a přilepte do rohu televize, abyste na vzkaz viděli. Po každé si tak připomínejte, co získáváte tím, že měníte své nevhodné návyky.
Pokuste se tedy, milí uživatelé aplikace www.kaloricketabulky.cz, dnes, až zapnete televizi, využít některých z rad a vyzrát nad televizí, která vás ponouká napodmiňovaným zlozvykem k jídlu navíc. Buďte sami sobě pánem a nebuďte otrokem vnějšího prostředí, které vás automaticky vede k jídlu navíc.
Týden co týden můžete pracovat na zkvalitnění svého života pomocí zábavných videí, které vás nastartují k malým životním změnám..Tento internetový program se zaměřuje nejen na to, co lidé jedí, ale také jak jedí a proč jedí. Zvládání emočního jedení je totiž stejně tak důležité jako získávání nutričních znalostí. Projekt, kterého se zúčastnilo zatím 32 000 uživatelů, navazuje na velmi úspěšný projekt z r. 2017 Prožij rok zdravě, do kterého se zapojilo cca 90 000 uživatelů STOBklubu. Pokuste se i vy udělat každý týden jednu malou změnu, která vám zkvalitní život – viz Výzva 52.
8.6.2018 PhDr. Málková Iva Články, Jak zhubnoutDoteď byly výpočty v aplikaci tak trochu magické, vše se odehrávalo na pozadí a mohlo být matoucí, kde se která čísla berou. Proto padlo rozhodnutí, že je objasníme.
Celý článek 27.3.2025
Rozpoznávání vyfocených jídel a odhad gramáže je další věc, která do Kalorických Tabulek přistála – umělá inteligence jako pomocník při zápisu.
Celý článek 1.4.2025
V našich skupinách na Facebooku se často setkáváme s povzdychem „já těm TABULKÁM“ vůbec nerozumím.
Dotyční mají na mysli samozřejmě aplikaci Kalorické Tabulky, kterou stovky lidí roky úspěšně využívají ke kontrole svých jídelníčku. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak jednoduché to může být…
Celý článek 31.3.2025
Trend snižování spotřeby lepkového pečiva a lepku obecně je poslední dobou v módě.
Chce to však opravdu přemýšlet, jestli třeba není vhodnější jen se více věnovat svému jídelníčku a trochu přehodnotit stravovací návyky než začít držet bezlepkovou dietu, protože to streemoval někdo slavný na instáči…
Celý článek 23.3.2025
V dobách válek a hladu se lidé snažili zpracovat kde co z přírody.
Třeba listí z buku nebo bukvice.
Celý článek 21.3.2025
Ušetři čas při opakujících se zápisech a použij nové kopírování jednotlivých položek z celého dne do dnů nastávajících.
Celý článek 18.3.2025