Fitness trendy podle trenéra Petra Dostála II. – Jak se orientovat v nabídkách na internetu a na co si dát pozor, abychom si nekomplikovali cestu k cíli
Tentokrát budeme pokračovat o kladech a záporech informací z internetu, stanovení správného cíle a dalších zajímavostech.
Bohužel ve fitness rodině jsou v současné době trochu upozaděny velmi kondičně přínosné koncepty bojových sportů, i když třeba zavedené lekce fitboxu na návštěvnosti neztrácí. V zahraničí pro zvýšení atraktivity dostávají prostor třeba lekce jógy s různými tématy, jako goat yoga, gun yoga, horse yoga, puppy yoga. U nás se zatím z těchto konceptů typicky zavedla celkem s úspěchem beer yoga. Ovšem ta má s osvědčeným silově-meditačním cvičením společný jen název.
Firmy
Jednou z oblastí, která do fitness zasahuje, je také firemní politika. Velké firmy více a více pro udržení spokojených a loajálních zaměstnanců nabízejí formou benefitů různé typy vstupů do fitness zařízení třeba díky rozšířené multisport kartě nebo mají k dispozici vlastní prostor na cvičení (nejčastěji populární jógy). Pořádají pro ně také tématické sportovní teamové akce, protože vědí, že sportující zaměstnanci mívají teamový přístup, sportovního ducha a když jsou zdraví a v kondici, jsou i v práci pro firmu výkonnější a mají dobré pracovní výsledky.
Média
Určitě se díky internetu a hlavně díky sociálním sítím zlepšuje informovanost ohledně nepřesných dlouhodobě tradovaných informací ve výživě. Stejně tak v tréninku, kdy lidé hledají na internetu informace o těch nejlepších možných způsobech efektivního pohybu pro své zdraví. Ale bohužel je to i naopak. Prostor zde dostávají šarlatáni a podvodníci profitující z důvěřivosti a neznalosti klientů.
Jako nejabsurdnější bych zmínil prodej kopírovaných či aplikacemi generovaných jídelníčků nebo dokonce tréninků online.
V takovém případě trenér klienta ani nemusí/nechce osobně vidět, a tak nemůže dodat ani správnou a podstatnou část tréninkového procesu (jako například diagnostiku, zhodnocení pohybu a ani správné vyhodnocení jeho schopností). Je to holý nesmysl. Ani doktor vám přece online s komplikovanou diagnózou nepomůže. A že pohyb pro moderního sedícího člověka komplikovaný je!
S trochou nadsázky by se ovšem dalo říct, že nic jiného než sportovní oblečení a kecky na trénink nepotřebujete.
Přes velkolepě nekonečnou nabídku sportovních pomůcek, oblečení a doplňků, kdy se výrobci a prodejci předhánějí, kdo má nejefektivnější výrobek a kdo s ním už byl ve vesmíru, se trochu zapomíná na původní smysl pohybu a sportu. Mají upevňovat a zlepšovat zdraví a kondici, které by nám měly denně usnadňovat život, i když zrovna nemáme na sobě zapnutý měřič tepové frekvence a super kompresní prádlo, které zvýší výkonnost skoro o 5%. Ale nejsem si jist, jestli to běžná populace ve fitness patřičně ocení.
Některé tyto způsoby jsou pak často jen komerční snahou o zvýšení zájmu o upadající pohybové aktivity a v neposlední řadě slouží ke zvýšení příjmů za návštěvnost lekcí a produkty. Ale s opravdovým přínosem pro zdraví a kondicí mají málo společného. Ovšem sociální stránka těchto aktivit je pozitivně neoddiskutovatelná. Jen to je pro kondici a zdraví moc málo.
Děti a mládež
Naše budoucnost, naše naděje, naše děti. Bohužel, pro jejich sportovní a pohybové aktivity není tolik příležitostí jako mají jejich rodiče. Nabídka obsahuje spíše jen výkonnostní sportovní kluby a málo specifické pohybové aktivity všeobecného charakteru pro přípravu sportovních dovedností. Je ale dobré vědět, že mnoho rodičů je ochotno investovat nemalé částky do vybavení a členství ve sportovním klubu.
Pokud je to ale klub moderní a s dobrými trenéry, tak vedou a vychovávají děti od jednoduchých pohybových aktivit až ke konkrétním sportovně specifickým specializacím.
Vlaštovkami na tomto dětském hřišti jsou společnosti, které tvoří pro děti pohybové sportovní kurzy, semináře a akce a nebo dětem udělají diagnostiku sportovních dovedností a navrhnou vhodnou sportovní aktivitu, ve které by časem mohly dosáhnout i sportovních úspěchů.
Náš cíl
Aby cvičení mělo patřičný efekt, je hlavně potřeba zvolit vhodnou intenzitu vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu a kondici. Středobodem úspěchu a očekávaných výsledků je pravidelnost v tréninku i životním stylu a zejména ve zlepšeném jídelníčku.
Sportovní aktivita by měla být pohybově co nejpestřejší a pokud se nerozhodnete pro sportovní specializaci, zkoušejte ke své oblíbené aktivitě sem tam jako doplněk i jiné druhy cvičení.
Naučit se cvičit s osobním trenérem je v dnešní době plné novinek základ i pro skupinové lekce. Základní pohybové vzory nemáme všichni dobře zvládnuté, a přitom se nám v životě a v každém typu sportování velmi hodí. Trénink není o utrpení a bolesti. Pokud ano, něco děláte špatně. A rozhodně přece nechcete platit za bolest a zranění, že!?
I když je nabídka fitness trhu obsáhlá a variabilně sezónní, tak by ale každý, kdo chce sportovat a být v dobré formě, měl dělat to, na co se cítí, na co stačí, co se mu zamlouvá a k čemu má dispozice. Někomu je dobře při běhu, jinému pod činkou, někdo rád tráví čas na procházce a další v bazénu. Nedělejte to však jenom proto, že je to trendy a že to přece dělají kamarádi.
Osobní trenér, instruktor, lektor a coach s letitými zkušenostmi nejen z bojových sportů, ale i silového či nápravného tréninku. Držitel tuzemských i mezinárodních certifikátů.
Kromě osobního tréninku pro široké spektrum klientů se věnuje i skupinovým lekcím různého zaměření. Zajímá se o nové poznatky a moderní postupy a techniky cvičení.
Je to stále stejné. Když chceme dosáhnout svých fitness cílů, tak kromě odhodlání, pravidelnosti a usilovnosti ve cvičení si musíme dobře vybrat z aktuální nabídky gymů a fitness center.
Každý rok všichni doufají, že se už konečně objeví „NĚCO“, co rychle a snadno vyřeší odvěkou touhu po očekávaných výsledcích.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.