Proč obsahují Kalorické tabulky reklamy?
Přicházejí nám do redakce dotazy, proč neplacená verze Kalorických tabulek obsahuje reklamy. Že by měla být celá zadarmo.
Vysvětlíme vám, proč to tak dělat nelze.
Ačkoliv to zní jako sebechvála, publikace Kalorické tabulky je svým způsobem skutečně jedinečná.
Kuchařek je na knižním trhu hromada. Kdejaká celebrita dnes sepíše svých pár receptů a jde s tím mezi čtenáře. Sám bych ostatně mohl vydat knihu 50 obědů pro děti doma v době koronaviru.
Vybrat si užitečnou kuchařku je pak v tom množství problematické. Kniha Kalorické tabulky, kterou vydalo nakladatelství Jota, však nabízí daleko víc, než jen obyčejné recepty se seznamem ingrediencí a popisem přípravy.
Ty se dnes používají poměrně často – na vizitkách, na turistických objektech, při platbách v bance. A abyste nemuseli složitě vyplňovat ani svá jídla v aplikaci Kalorické tabulky, k tomu slouží QR kódy v knize.
Zde konkrétně jsou schránkou s informacemi o daných kalorických a nutričních hodnotách, takže jen stačí přes mobilní telefon či tablet QR kód načíst a v aplikaci už ručně nemusíte nic vyplňovat. Viz video.
Rozumějte – když bych si chtěl třeba udělat dejme tomu fazolové karbanátky, musel bych ručně odměřit a vyplnit v aplikaci, kolik bylo brambor, kolik cibule, kolik tuku, kolik fazolí… Takto jen nalistuji v knize stranu 227, v mobilním telefonu otevřu aplikaci, stisknu čtečku QR kódů a načtu dole vlevo ze stránky QR kód – a všechny ingredience a potřebné informace se hned samy načtou do aplikace. Prosté, že?
V průběhu listování knihou narazíte na jakési zelené „záložky“ – poznámky na okraji stránek. Jde o tipy, jak si zjednodušit v aplikaci zadávání dalších údajů, třeba pravidelné aktivity lze přednastavit a není tak nutné je každý den znovu a znovu vyplňovat.
Aby všichni porozuměli tomu, jak si lze správnou výživou změnit život k lepšímu, inspirovali jsme se častými dotazy z našich uzavřených skupin na facebooku a poprosili o odpovídající texty renomované odborníky, které znáte z blogu KT.
MUDr. Marie Skalská a RNDr. Michaela Bebová se zamyšlí nad tím, proč je vlastně dobré hubnout a jaké jsou základní složky potravin, s kterými budeme v receptech čarovat. Dále se dozvíme, jak se i při vaření vyvarovat bolestem zad (pohybový specialista Mgr. Daniel Müller), jak i při hubnutí být stále labužníkem (PhDr. Iva Málková), jaká cvičení nám pomohou (trenér Martin Schmiedl) a jak si správně rozložit jídla během dne (výživová poradkyně Martina Jandová).
Populární lektorka Olga Šípková, jež se zaměřuje nejen na tělo, ale také na duši, prozradí, jak být laskaví sami k sobě. Podstatu kalorického deficitu, díky kterému se hubne, vysvětluje odborník na výživu Lukáš Roubík. A jak nenaletět povrchním informacích z internetu vysvětlí známá fitness influencerka Andy Pavelcová.
Kdo nedůvěřuje odborníkům – a jsou tací mezi námi, inu, proč ne? –, pro ty jsou zde osobní zkušenosti skutečných uživatelů Kalorických tabulek. Markéta, Josef, Katka, Zuzana a Zuzka se podělili o své reálné příběhy s hubnutím a s praktickým využíváním aplikace.
Jedinečné jsou pak také recepty v knize uvedené. Nenajdeme zde totiž pouze tradiční seznam ingrediencí a postup vaření. Ale také informace, jestli jde o bezlepkové či vegetariánské jídlo, kolik obsahuje bílkovin (u receptu označeno zkratkou B), sacharidů (S) a tuků (T), jestli se hodí ke snídani, obědu nebo večeři, kolik má celkem kilokalorií i kilojoulů – a pro představu, jak dlouho byste museli chodit, abyste tento kalorický příjem „shodili“.
Autory jsou výživoví poradci, food bloggeři, ale také samotní uživatelé aplikace Kalorické Tabulky. Jejich jmenný rejstřík je v závěru knihy s uvedením stránek, na kterých se jejich recepty nacházejí (takže pokud vám něčí „styl“ padne do oka, můžete si vyhledat jeho další kulinářské počiny).
Pro jednodušší práci s recepty je vzadu nejen obsah s miniaturními náhledovými obrázky jídel, ale také přehledný rejstřík podle ingrediencí samotných. Máte doma třebas růžičkovou kapustu, tak vám rejstřík prozradí, že recepty z ní najdete na stranách 156 (pstruh s růžičkovou kapustou) a 184 (hříšně dobré zapékané kapustičky).
Jde jen o malý a reprezentativní výběr z toho, co najdete v samotné aplikaci Kalorické tabulky nebo na internetových stránkách blog.kaloricketabulky.cz, kde najdete mnohé další rady, tipy, příběhy. A pak už je to na vás. Protože, co si budeme povídat, bez pravidelného hlídání si příjmu a výdeje energie, bez pravidelného pohybu, bez snahy a vytrvalosti, jsou všechny knihy se zdravými recepty a radami tak nějak zbytečné.
Tip na závěr: Knihu koupíte samozřejmě v e-shopu Kalorických Tabulek.
23.11.2020 Jan Lipšanský Články, O kaloriích nevážně, Recepty a výživaPřicházejí nám do redakce dotazy, proč neplacená verze Kalorických tabulek obsahuje reklamy. Že by měla být celá zadarmo.
Vysvětlíme vám, proč to tak dělat nelze.
Celý článek 6.11.2019
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Celý článek 11.9.2024
Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?
Celý článek 9.9.2024
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Celý článek 6.9.2024
Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.
Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.
Celý článek 2.9.2024
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.
Kolik tekutin skutečně potřebujeme?
Celý článek 29.8.2024