Jak měřit kroky bez chytrých náramků
Občas se stane, že se nám chytrý náramek nebo hodinky rozbijí či nejsou dostatečně nabité – co potom, jak si měřit kroky?
Začínal jsem s pohybem – v mém případě s rychlejší chůzí – asi jako každý z vás. Zjistil jsem si, že by měl člověk nachodit alespoň šest tisíc kroků denně, a tak jsem si pořídil chytrý náramek, potom ještě jeden, a také jeden krokoměr do kapsy.
Jenže u toho prvního se mi brzy přetrhl řemínek, u druhého jsem zjistil, že neumožňuje nastavit délku kroku, ani to, jestli jsem muž, či žena (což je problém, protože kroky muže a ženy jsou kvůli stavbě těla rozdílné), a když jsem si dělal tabulku, abych nakonec porovnal každodenní počet kroků, zjistil jsem, že se všechny tři údaje – jak obou náramků plus krokoměru – od sebe často o velká čísla liší.
Takže jsem na to šel „vědecky“. Ano, čekají nás hrátky s čísly.
Aplikace Mapy.cz umožňuje měření trasy (používám tuhle, protože o jiné podobně jednoduché nevím). Buď přímo přes tlačítko Trasa, kde si nastavíte začátek a cíl, vyberete pěší trasu, rychlou (na výběr je i turistická, ale tu pro danou potřebu nevyužijeme), a aplikace sama spočítá počet kilometrů (a metrů). Kdo jezdí na kole, ocení podobnou funkci i pro tyto účely.
Ne vždy ale trasa vede tudy, kudy opravdu chodíte, protože aplikace nezná všechny boční cestičky, lesní pěšinky a zkratky. Pak se dá použít odkaz Měření vzdálenosti (pod odkazem Nástroje), kde si sami kousek po kousku vedete trasu – vypadá to nakonec podobně, jako ta červená linka ve filmech o Indiana Jonesovi, která ukazovala, odkud a kam letěl.
Nastavíte si svou pěší cestu a zjistíte, kolik kilometrů má. Pak si vezmete třeba krejčovský metr, půjdete ven a uděláte deset kroků z bodu A. (Máte-li dostatečně velký byt, můžete měřit samozřejmě i doma.) Následně změříte vzdálenost od bodu A k bodu, kde jste se zastavili, toto číslo vydělíte 10 a máte hodnotu svého průměrného kroku.
Na začátku své denní pěší trasy (neboli workoutu) už pak stačí spustit stopky, a jakmile oznámí celou hodinu, změříte si přes výše zmíněnou aplikaci, kolik jste ušli přesně kilometrů, vydělíte počet centimetrů průměrnou délkou svého kroku a máte to.
Pokud dejme tomu ujdete za hodinu 4,5 kilometru, je to 450 000 cm. Průměrný krok máte dejme tomu 65 cm. Ušli jste tedy za hodinu 6 923 kroků. A navíc víte, že vaše průměrná rychlost je 4,5 km/hod. A nepotřebujete na to žádný náramek.
Jsou lidé, kteří dovedou jít rychlostí 5 km/h (i více), jiní se dostanou k cca 4 km/h, u každého je to jinak. Podstatné je, abyste celou dobu šli mírně zadýchaní. Co to znamená mírně zadýchaní? Vezměte s sebou někoho z rodiny či kamaráda / kamarádku a během výšlapu mu / jí něco povídejte. Neměli byste zcela ztrácet nebo popadat těžce dech, ale s mírným zadýcháváním byste měli být schopni mluvit tak nějak plynule.
Na každý pád není nad osobní průzkum a zkušenost. Osobně jsem si takhle změřil několik tras od nás z pražských Modřan. Zjistil jsem, že moje průměrná rychlost za hodinu je cca 4,6 – 4,7 km, takže 6 000 kroků dosáhnu zhruba po padesáti minutách (plus minus, ne vždy jdu přesně stejnou rychlostí, na což má vliv kopcovitost terénu, ve městě semafory na přechodech, přechody i bez semaforů, únava apod.). Za hodinu ujdu zhruba 7 000 kroků – což je 117 kroků za minutu.
Prostou matematikou jsme tedy dospěli k jednotce naší vlastní, našeho vlastního kroku. Takto jednoduše už si lze spočítat, že 8 000 kroků (v mém případě) ujdu za 68 minut (8000 děleno 117), 10 tisíc kroků za 87 minut.
Nevěřili byste, kam všude se za tu dobu, tedy asi za hodinu a půl, dá dojít.
- V Praze se za 10 000 kroků dostanete pěšky z Modřan na Vyšehrad. Od kostela v Malé Chuchli na Arbesovo náměstí. Z Hradčanského náměstí na Vlachovku pod Kobylisy. Od karlínského kostela na Spořilov. Z Nových Butovic na Karlovo náměstí.
- V Brně od Zderadova sloupu do Medlánek, od hvězdárny k zoologické zahradě, od Obřanského mostu do Mariánského údolí.
- V Ostravě z hlavního nádraží do Kunčiček.
- A v Olomouci z hlavního nádraží na začátek poutní aleje ke Svatému Kopečku.
Časem si sami zvyknete počítat kroky podobným způsobem, a to i na dovolené v ne tak známých místech, a chytré hodinky nebudete potřebovat. Tedy, pokud je nepoužíváte pro propojení s naší aplikací Kalorické tabulky. Ale i tam často stačí propojení s Google Fit v mobilu.
Na druhou stranu je fakt, že třeba Garmin náramky vám povedou statistiku – kolik jste ušli za měsíc, za rok, odmění vás plaketou. To byste si u vlastního počítání bez hodinek museli zařídit sami a plaketu si také sami nakreslit. Ale nejdůležitější nakonec je skutečnost, že se hýbeme a děláme něco pro své zdraví.
Jan Lipšanský
Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.
17.11.2022
Jan Lipšanský
Články, O kaloriích nevážně