Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak měřit kroky bez chytrých náramků

Občas se stane, že se nám chytrý náramek nebo hodinky rozbijí či nejsou dostatečně nabité – co potom, jak si měřit kroky?

Začínal jsem s pohybem – v mém případě s rychlejší chůzí – asi jako každý z vás. Zjistil jsem si, že by měl člověk nachodit alespoň šest tisíc kroků denně, a tak jsem si pořídil chytrý náramek, potom ještě jeden, a také jeden krokoměr do kapsy.

Jenže u toho prvního se mi brzy přetrhl řemínek, u druhého jsem zjistil, že neumožňuje nastavit délku kroku, ani to, jestli jsem muž, či žena (což je problém, protože kroky muže a ženy jsou kvůli stavbě těla rozdílné), a když jsem si dělal tabulku, abych nakonec porovnal každodenní počet kroků, zjistil jsem, že se všechny tři údaje – jak obou náramků plus krokoměru – od sebe často o velká čísla liší.

Takže jsem na to šel „vědecky“. Ano, čekají nás hrátky s čísly.

Aplikace Mapy.cz umožňuje měření trasy (používám tuhle, protože o jiné podobně jednoduché nevím). Buď přímo přes tlačítko Trasa, kde si nastavíte začátek a cíl, vyberete pěší trasu, rychlou (na výběr je i turistická, ale tu pro danou potřebu nevyužijeme), a aplikace sama spočítá počet kilometrů (a metrů). Kdo jezdí na kole, ocení podobnou funkci i pro tyto účely.

Ne vždy ale trasa vede tudy, kudy opravdu chodíte, protože aplikace nezná všechny boční cestičky, lesní pěšinky a zkratky. Pak se dá použít odkaz Měření vzdálenosti (pod odkazem Nástroje), kde si sami kousek po kousku vedete trasu – vypadá to nakonec podobně, jako ta červená linka ve filmech o Indiana Jonesovi, která ukazovala, odkud a kam letěl.

Jak měřit kroky bez chytrých náramků

Nastavíte si svou pěší cestu a zjistíte, kolik kilometrů má. Pak si vezmete třeba krejčovský metr, půjdete ven a uděláte deset kroků z bodu A. (Máte-li dostatečně velký byt, můžete měřit samozřejmě i doma.) Následně změříte vzdálenost od bodu A k bodu, kde jste se zastavili, toto číslo vydělíte 10 a máte hodnotu svého průměrného kroku.

Na začátku své denní pěší trasy (neboli workoutu) už pak stačí spustit stopky, a jakmile oznámí celou hodinu, změříte si přes výše zmíněnou aplikaci, kolik jste ušli přesně kilometrů, vydělíte počet centimetrů průměrnou délkou svého kroku a máte to.

Pokud dejme tomu ujdete za hodinu 4,5 kilometru, je to 450 000 cm. Průměrný krok máte dejme tomu 65 cm. Ušli jste tedy za hodinu 6 923 kroků. A navíc víte, že vaše průměrná rychlost je 4,5 km/hod. A nepotřebujete na to žádný náramek.

Jsou lidé, kteří dovedou jít rychlostí 5 km/h (i více), jiní se dostanou k cca 4 km/h, u každého je to jinak. Podstatné je, abyste celou dobu šli mírně zadýchaní. Co to znamená mírně zadýchaní? Vezměte s sebou někoho z rodiny či kamaráda / kamarádku a během výšlapu mu / jí něco povídejte. Neměli byste zcela ztrácet nebo popadat těžce dech, ale s mírným zadýcháváním byste měli být schopni mluvit tak nějak plynule.

Na každý pád není nad osobní průzkum a zkušenost. Osobně jsem si takhle změřil několik tras od nás z pražských Modřan. Zjistil jsem, že moje průměrná rychlost za hodinu je cca 4,6 – 4,7 km, takže 6 000 kroků dosáhnu zhruba po padesáti minutách (plus minus, ne vždy jdu přesně stejnou rychlostí, na což má vliv kopcovitost terénu, ve městě semafory na přechodech, přechody i bez semaforů, únava apod.). Za hodinu ujdu zhruba 7 000 kroků – což je 117 kroků za minutu.

Prostou matematikou jsme tedy dospěli k jednotce naší vlastní, našeho vlastního kroku. Takto jednoduše už si lze spočítat, že 8 000 kroků (v mém případě) ujdu za 68 minut (8000 děleno 117), 10 tisíc kroků za 87 minut.

Jak měřit kroky bez chytrých náramků

Nevěřili byste, kam všude se za tu dobu, tedy asi za hodinu a půl, dá dojít.

  • V Praze se za 10 000 kroků dostanete pěšky z Modřan na Vyšehrad. Od kostela v Malé Chuchli na Arbesovo náměstí. Z Hradčanského náměstí na Vlachovku pod Kobylisy. Od karlínského kostela na Spořilov. Z Nových Butovic na Karlovo náměstí.
  • V Brně od Zderadova sloupu do Medlánek, od hvězdárny k zoologické zahradě, od Obřanského mostu do Mariánského údolí.
  • V Ostravě z hlavního nádraží do Kunčiček.
  • A v Olomouci z hlavního nádraží na začátek poutní aleje ke Svatému Kopečku.

Časem si sami zvyknete počítat kroky podobným způsobem, a to i na dovolené v ne tak známých místech, a chytré hodinky nebudete potřebovat. Tedy, pokud je nepoužíváte pro propojení s naší aplikací Kalorické tabulky. Ale i tam často stačí propojení s Google Fit v mobilu.

Na druhou stranu je fakt, že třeba Garmin náramky vám povedou statistiku – kolik jste ušli za měsíc, za rok, odmění vás plaketou. To byste si u vlastního počítání bez hodinek museli zařídit sami a plaketu si také sami nakreslit. Ale nejdůležitější nakonec je skutečnost, že se hýbeme a děláme něco pro své zdraví.

Jan Lipšanský

Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.

17.11.2022 Jan Lipšanský Články, O kaloriích nevážně

Z archivu

Domácí vs. kupované instantní kaše

S příchodem sychravého počasí se u většiny z nás začínají probouzet chutě na teplá a vydatná jídla. Mezi takové pokrmy můžeme rozhodně zařadit kaše, ať už sladké, či slané.

Co by snídaňová kaše měla obsahovat, aby nás dobila energií a dostatečně zasytila na celé dopoledne? Mohou být správnou volbou i instantní kaše?

Celý článek 14.11.2022

Související články

Trenér Tomáš Bartoš: Domácí cvičení – výhody a nevýhody, sestavení tréninkového plánu a vhodné cvičební pomůcky

Cvičení doma se stává stále oblíbenějším způsobem, jak dosáhnout svých fitness cílů.

Ať už chcete zhubnout, nabrat svaly nebo si jednoduše udržet zdraví a cítit se dobře, správný přístup je klíčový.

Celý článek 25.5.2025

Víte, co všechno vám může v životě zlepšit zdravé (z)hubnutí? Možná vás to překvapí

Když se mluví o hubnutí, většina lidí si automaticky představí hezčí postavu a lepší zdravotní stav. A to je samozřejmě pravda.

Jenže tahle změna s sebou přináší mnohem víc – benefity, které si často ani neuvědomujeme, a přitom mají zásadní vliv na náš každodenní život.

Celý článek 22.5.2025

Nutriční specialista radí: Jídelníček pro zdravotníky

Co, kdy a kde jíst v práci řeší každý z nás. Pojďme se tentokrát zaměřit na stravování zdravotnických pracovníků.

Zdravotnictví je samozřejmě velmi široký obor. Možná pracujete na směny, v ambulanci nebo na urgentním příjmu v nemocnici.

Celý článek 19.5.2025

Helena Franclová: Moje cesta s Kalorickými Tabulkami aneb od nadváhy k pin-up girl

Aplikaci Kalorické Tabulky jsem si poprvé stáhla do svého mobilu v roce 2012, když můj přítel /nynější manžel odcestoval služebně do Švédska a já jsem se rozhodla pro trvalou změnu svého „tělesného já“.

Ale pojďme hezky od začátku.

Celý článek 17.5.2025

Hubnutí, zdravý životní styl a motivace (5. díl): Proč raději hubnout pomalu, ale udržitelně. Příběh (nejen) mé hlavy

Jasně, každý z nás by nejraději viděl výsledky hned. Ale je potřeba si uvědomit, že na svou aktuální váhu jsme se taky nedostali přes noc. Takže rychle to dolů také nejde.

Vlastně… ani by nemělo.

Celý článek 15.5.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner