Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Andy z Fitfab Strong: Jak se zorientovat na internetu v informačním chaosu ohledně hubnutí a pohybu

Internet je boží věc. Najdeme tam do pár vteřin všechno, co jsme o stravě chtěli vědět.

Nebo možná skoro víc, než bychom potřebovali a vědět vůbec chtěli.

Cílem každého média, časopisu, influencera i blogera je jediné – čtenost a sledovanost. Dávno už se sice nenecháme oblafnout titulky typu „Toto je nová dieta celebrit, vyzkoušejte, jak zhubnout 4 kila týdně!“, ale stále například věříme, že díky některým potravinám hubneme nebo tloustneme. A hlouposti se tak dále internetem a online časopisy šíří.

Andy z Fitfab Strong: Jak se zorientovat na internetu v informačním chaosu ohledně hubnutí a pohybu

Velmi často se tak děje v médiích, do kterých píšou redaktoři, kteří v dané oblasti nemají vůbec žádné vzdělání nebo ani přehled. Valná většina takových autorů kopíruje zahraniční články s pochybným obsahem anebo v lepším případě opravdu zahloubá do nějaké vědecké studie, ale vůbec ji nepochopí. Vědecké studie se tak obrací naruby a části, které vlastně vůbec nejsou předmětem dané studie, se používají jako hlavní tvrzení, na kterých jsou články finálně vystavěny.

Nikdy navíc nevíte, kdo takovou studii platil, zda se dělala na desítce nebo tisíci lidech. Jestli ji podstoupili lidé nebo se testovalo jen na zvířatech.

Málokdo pak takové studie umí číst. I odborníci je čtou dlouhé hodiny a vyvozují z nich složité závěry. Tak jak to, že redaktorům stačí pár minut? Není čas. Konkurence médií je velká a kdo přijde se senzačnějším titulkem, získá čtenáře a basta.

Pokud se chcete vyhnout ohýbání studií a lékařských tvrzení, je lepší sledovat blogy a média organizací, které se na výživu specializují a předávají lidem pravdivé informace zprostředkovaně stravitelnou formou. Nelámejte tedy hůl nad vědeckými studiemi, ale spíše nad podvodnými nebo dezinterpretačními weby, jejichž hlavním cílem je více senzacechtivých čtenářů.

Jakou zvolit pohybovou aktivitu?

Nejžádanějším stylem poslední doby bývá především… všestrannost. A je to vlastně to nejzdravější, co člověk pro své tělo může udělat. Nemá cenu tělo drilovat každý den běžeckým tréninkem nebo hodinou jógy, pokud se chceme jen tak normálně udržovat v kondici.

I při sestavování online programu FITFAB Strong, kterého jsem autorkou, například dbáme na to, abychom každý den cvičení namáhali jinou část těla a střídali jsme cardio tréninky s těmi posilovacími. A hlavně nezapomněli na dny, kdy tělo regeneruje.

Nejlepší je namáhat svaly při rozličných aktivitách a sportech. V pondělí zajít do fitka, v úterý se proběhnout, ve středu dát jógu a čtvrtek třeba rest day. V pátek zkusit taneční lekci a o víkendu vyrazit na kolo, běžky nebo si dát s kamarády volejbal. Nebo v jiném pořadí.

Andy z Fitfab Strong: Jak se zorientovat na internetu v informačním chaosu ohledně hubnutí a pohybu

Známé výzvy jako 30 dní angličáků nebo 30 dní dřepů pak vůbec nedávají smysl. Za prvé jimi tělo namáháte velmi jednostranně a za druhé výsledky nikdy nebudou takové jako při rozumně nastaveném a rozmanitém tréninku.

A především vás to přestane bavit.

Není snad mnohem lepší zvolit aktivitu, která vás bude naplňovat, budete se na ni těšit a po jejím dokončení se budete cítit jako znovuzrození? Ať už to budou skupinové lekce, online tréninky, kolektivní sporty nebo jiné aktivity venku, je jich tolik, že se určitě v nějaké najdete.

Nejlepší dieta na světě?

Stále více se také zajímáme o stravu, složení našeho jídelníčku a o různé výživové styly. Je to určitě dobře, ale nic se také nemá přehánět. Lidé mají občas potřebu nebo tendence zacházet do extrémů. Bezdůvodně vyřazují některé potraviny nebo dokonce celou složku potravy, a to často z důvodů, které ani nedokážou vysvětlit nebo obhájit.

Ano, je pravda, že každá dieta nějakým způsobem funguje. Když odeberete celou složku potravy – například v té nízkosacharidové právě přílohy – je logické, že půjde váha dolů. Ale není to tím, že byste odebrali zrovna sacharidy. Je to tím, že jste snížili svůj kalorický příjem. Za vaši postavu tedy nikdy nemohou sacharidy, ale celkové množství jídla a pití, které v poměru s denním výdejem energie každý den přijmete.

Tip redakce Kalorické Tabulky

Solidní informace a bezva lekce cvičení můžete sledovat na stránkách FITFAB Strong díky týmu složeného ze zkušených odborníků. Rovněž na blogu Kalorických Tabulek si zakládáme na tom, že většinu článků připravují odborníci s dlouholetými zkušenostmi a odpovídajícím vzděláním.

foto: cz.depositphotos.com, archiv autorky článku

Andy Pavelcová

fitfab.cz

Autorka českého online fitness programu FITFAB Strong natočeného na živou hudbu. Se svým odborným týmem se snaží zvednout Čechy z gaučů, naučit je milovat pohyb a brát ho jako běžnou součást dne a předpoklad pro spokojené stáří.

Je také autorkou knihy První a poslední fitness kniha a spoluautorkou FITFAB diáře.

Napsala též skvělou kapitolu do knihy Kalorické Tabulky – nejlepší recepty.

V rámci svého běžného povolání se věnuje právničině.

2.11.2024 Andy Pavelcová Články, Fitness a wellness, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Výživový poradce Pavel Furch: Jak si sestavit vyvážený jídelníček – aneb škola hrou

V nedávném článku na blogu Kalorických Tabulek jsme se podívali na to, jaký typ diety je ten nejlepší. Dobře, už víme, že jako nejlepší dieta pro redukci se jeví přiměřený kalorický deficit.

Jak ale teď začít, co jíst, jak si složit vyvážený pestrý jídelníček?

Celý článek 4.9.2023

Související články

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Jídla z jednoho hrnce aneb eintopf

Vaření jídel v jednom hrnci je v podstatě staré jako lidstvo samo. Archeologické nálezy dokladují tento způsob přípravy do doby před 16 tisíci lety.

Vlastně se není co divit. Pokud jste žili jako nomádi, těžko jste mohli mít široce vybavenou kuchyni s mnoha pánvičkami, hrnci, pekáči a několika plotýnkami.

Celý článek 29.10.2024

Lucie (minus 46 kg): Kalorické Tabulky mi zachránily život

S podzimními dny opět rozjíždíme náš volný cyklus „proměny“.

Jde o příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky, v kterých najdete nejen návody, jak na to (jak dotyčný dokázal změnit svůj život a postavu), ale také notnou dávku motivace.

Celý článek 25.10.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner