Jsme jen lidé, nejsme stroje a někdy se stane, že více či méně neplánovaně „přepálíme“ příjem kalorií. Ono je lze přetáhnout nejen těmi méně zdravými jídly (pizza, smažený řízek), ale snadno i těmi zdraví prospěšnějšími.
Třeba takové ořechy nebo avokádo obsahují zdraví prospěšné tuky, ale i jejich nadměrným množstvím lze přetáhnout množství celkové přijaté energie a vystoupit z pásma kalorického deficitu. Jak se k tomu postavit? Předně – nebojte, nezahodili jste tím veškeré své dosavadní úsilí! Není to důvod k výčitkám, neselhali jste. Jak s tím ale naložit?
Strategie mohou být různé:
První možností je vybočení neřešit a další den opět najet do původních kolejí s vědomím, že podle výše překročení může být kalorický deficit snížen nebo vymazán i na vícero dní, pokud bereme dlouhodobější průměr.
Druhou možností je, že následně druhý a třetí den o trochu snížíme kalorický příjem (ideálně ne na úkor bílkovin), a tím pádem se průměr vyrovná (např. jeden den přetáhneme svoji denní kalorickou potřebu o 300 kcal, kdy následující dva dny snížíme svůj kalorický příjem vždy o 150 kcal nebo následující tři dny vždy o 100 kcal denně).
Třetí možností je, že můžeme přidat pohyb navíc, a tím snížit překročený příjem (zase by to ale nemělo být formou sebetrestání a vypěstování si tak odporu k pohybu) – nicméně mnohdy platí, že nadměrný příjem nepřecvičíme a museli bychom se často věnovat výdeji po velmi dlouhou dobu – např. vycvičit celou pizzu by znamenalo hodně dlouhý několikahodinový intenzivní trénink.
Naše tělo funguje na dlouhodobějším principu, tak je na každém, jakou zvolí strategii. Nicméně je důležité si nic nevyčítat. Neselhali jsme. Ideálně se jen poučit pro příště, že je fajn trochu plánovat. A když čekáme třeba hřešení na nějaké oslavě, tak tomu den trochu uzpůsobit (ideálně opět ne výrazně na úkor bílkovin). Jedním nepovedeným dnem nezahodíme celou naši dosavadní snahu a odvedenou práci. Jídlo není nepřítel, ale mimo jiné nástroj na naší cestě za zdravím a fit postavou, jež by pro nás mělo být ideálně i radostí.
A protože se prakticky shodují s tím, na co se ptají moji klienti, připravil jsem stručný edukační přehled, jenž vám pomůže vyznat se v složité spleti pravd, polopravd a mýtů v oblasti výživy.
Aplikaci Kalorické Tabulky jsem si poprvé stáhla do svého mobilu v roce 2012, když můj přítel /nynější manžel odcestoval služebně do Švédska a já jsem se rozhodla pro trvalou změnu svého „tělesného já“.
Jasně, každý z nás by nejraději viděl výsledky hned. Ale je potřeba si uvědomit, že na svou aktuální váhu jsme se taky nedostali přes noc. Takže rychle to dolů také nejde.
Pokud znáte hořčici jen tu světlou ze stánků s párky v rohlíku nebo z bufetů na stadionech, vězte, že její historie a počet druhů a možností je daleko širší.
Možná jste si všimli, že se vám v Kalorických Tabulkách změnil doporučený denní příjem, aniž byste sami měnili vstupní hodnoty. Abychom podrobně vysvětlili, co se stalo, vytvořili jsme tento článek.