Dnes vám přinášíme příběh mladého muže, který naši práci již nějaký čas sleduje a komentuje přes zprávy. A protože se jedná o instruktora, který pracuje s lidmi, a zároveň zapracoval i sám na sobě, pozvala jsem ho jako hosta na náš blog. Vše do sebe zapadá…
„Člověk by se měl mít svým způsobem rád. Vím, že to spojení někomu může připadat dosti samolibé až šamponově vymazlené, ale je hodně lidí, kteří cvičí a nemají se rádi už jen pro to, jak vypadají,“ říká na úvod David Juřina (38 let), který sportuje celý svůj život a dodává, že výše jmenovaní jsou buď na tom psychicky hodně špatně, nebo sami pro sebe nechtějí nic udělat a pouze svou neschopnost všemožně omlouvají.
Na druhou stranu si je vědom, že ani opačný extrém není dobrý a vede až přehnanému zájmu o tělesnou schránku. Takže přiměřeně, příměřeně… „Mít se rád na úrovni vlastního JÁ není vůbec na škodu a spíše nás posouvá dále,“ míní oblíbený lektor Zumba fitness z Mostu, který pomáhá uvědomit si tuto důležitou věc ženám na svých lekcí takřka denně.
„Jsme na světě tak krátkou dobu, že když promrháme celý život prací, nervováním se nad banálními věcmi, honěním se za kariérou, ale hlavně za množstvím vydělaných peněz, nezbude nám s toho krátkého života nic pěkného,“ tvrdí moudře muž, který ví, co chce od života, a přiznává, že v něm je kus velkého dítěte, díky kterému lépe zvládá věci kolem sebe. „Vést kvalitní a vyrovnaný život je opravdu těžké, někdy až nadživotně složité, ale každý si ho můžeme buď zničit nebo přizpůsobit tak, abychom byli spokojeni jak sami se sebou, tak se samotným životem.“
Davidova proměna
David bez rozpaků přiznává, že nežil zdravě, ale poslední dobou se začal snažit, především z důvodů zdravotních. „Nejsem vegetarián ani nic podobného. Ano, omezuji maso, ale klidně si ho dám. Obdivuji lidi, kteří si vytýčí náročný cíl a jdou si za ním, ale já nechci být otrokem nějaké ´filozofie´, takže víceméně hřeším,“ vysvětluje s typickým nadhledem muž, který ví, že jakákoliv smysluplná změna k lepšímu je především mravenčí práce a běh na dlouhou trať, celoživotní a zavazující proces.
Jeho krédem je: Všeho s mírou… „A jdu s Mírou klidně na pivo, když mám chuť,“ směje se bývalý tanečník, který poslední dobou začal posilovat, protože po několika letech vedení převážně tanečních lekcí pro veřejnost cítil, že musí sám se sebou něco udělat.
„Byl jsem unavený, na nic jsem neměl chuť. Člověk stárne a přemýšlí sám o sobě, co by mohl změnit. Po nastudování problému jsem došel k závěru, že musím posílit své tělo jinak, protože už nezvládalo ten styl a tempo, v kterém jsem jel,“ říká lektor, který jen a jen dával, a tak trochu asi zapomněl na sebe. „Měl jsem bušení srdce s částečnou poruchou spánku, moje svalovina doslova požírala to, co jsem na těle měl, a můj zdravotní stav se řítil do temných hlubin,“ popisuje svůj stav David, jenž se rozhodl pro razantní změnu.
„Je to paradox, protože vím, že u ostatních dívek, žen, ale i pánů se povětšinou hubne a drží se drastické diety, které často nevedou k ničemu. Dietou a necvičením si člověk huntuje své tělo. Já musel přibrat opravdu pár kilo – avšak ne tuku, ale čisté svaloviny,“ vysvětluje sympatický mladý muž, z kterého energie přímo sálá.
„Protože jsem v pubertálních letech chodil dost často do posilovny a ten základ tam někde byl, oprášil jsem staré základní cviky a šel do toho. Potřeboval jsem k tomu i sparing partnera, který by na mě dohlížel a vzájemně jsme se povzbuzovali. A protože jsme ektmorfové – a těm bohužel svaly rostou pomaličku, nasadili jsme suplementaci. Chceme prostě přibrat a vypadat mohutněji. Základem všeho je dobře jíst, přijmout dostatečné množství všech živin,“ vysvětluje.
3x – 4x do týdne fitness, cardio trénink já osobně neřeším, protože jsem instruktorem Zumby a mám tohoto pohybu dost.
Zaměřuji se na všechny svalové partie, protože pokud něco budeme „flákat“, budou se svaly rozvíjet nerovnoměrně. Každopádně moc mě baví cvičit prsní svaly. Cvičím technikou nabalování vah, tzn. první série je protažení s nízkou váhou, aby se sval zahřál a připravil, druhá série váhy, které zvládnu zvednout alespoň 10x bez pomoci sparing partnera, třetí série silové maximum, které se dá zvládnout pouze 4-6x bez pomoci sparing partnera a ostatní s dopomocí, čtvrtá série je dojížděcí série s váhou, která je zvládnutelná bez pomoci. Tento systém držíme a zatím to funguje. Je jasné, že zanedlouho dojde ke stagnaci všech svalových partií a budou chtít nastartovat jiným systémem.
BCAA aminokyseliny před tréninkem společně s Argininem. Po tréninku já osobně nepřijímám žádný sacharid, ale 15 – 30 minut po tréninku doplním bílkoviny shakem.
Vitamíny a ostatní doplňky stravy doplňuji každý den – a to magnesium, zinek, B6, ale podávám i stimulant testosteronu Tribulus Terestris pro harmonizaci a sexuální funkce celého těla (smích).
Všechny uvedené suplementy jsou legální. Nejsem blázen a anabolika bych nikdy nekonzumoval. Výše vypsané věci jsou běžné a tělu vlastní, např. aminokyseliny jsou v doporučené míře nezbytné pro fungování zatíženého aktivního těla sportem. Musíme si uvědomit, že pokud tělo zatěžujeme extrémním způsobem, bohužel za pár let se nám ozve a bude chtít doplnit své zásoby, které už nemá z čeho brát.
„Na vhodnou suplementaci se raději neptejte výživových poradců a jiných lidí, kteří nerozumí kulturistice apod. Poraďte se u těch, kteří mají papír jako fitness trenér, nikdy neberte něco jen proto, že to užívá kamarád. Stimulaci testosteronu přírodní formou doporučuji každému muži nad 30 let,“ uzavírá vyprávění o své proměně pro zdraví David Juřina.
Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)
O glykemickém indexu (GI) jistě všichni slyšeli. Povědomí o tom, co GI skutečně je a k čemu nám může být užitečný v praxi ale častokrát ve většinové populaci chybí.
Pojďme si tedy říct některé zásadní informace o GI, které nám pomohou stravovat se zdravěji.
Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.
Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.
Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.
K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.
Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.
Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.
Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.
Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.
V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.