Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Sedíte celý den u počítače? Pak zařazujte pravidelně jednoduché cviky, abyste předešli syndromu karpálního tunelu!

Syndrom karpálního tunelu je vlastně utlačování periferních nervů způsobené okolními strukturami. Postihuje asi 4 % populace. A ženy jsou postiženy 4 x častěji než muži.

Více zasažena bývá dominantní ruka. Často vzniká například z práce na PC a pozic, kde je déletrvající napětí šlach ruky, rotace v zápěstí, nošení zátěže v dlaních apod.

Karpální tunel si laicky můžeme představit jako otvor v tzv. manžetě v oblasti zápěstí. Karpálním tunelem prochází z paže do dlaně devět šlach svalů, které ohýbají prsty, cévy a tzv. středový nerv.

Karpální tunel se zmenšuje jen při ohnutí zápěstí. Jiné další zmenšení otvoru kanálu (např. otokem, či úrazem) utlačuje středový nerv a bolestivé příznaky pak nazýváme syndrom karpálního tunelu.

Příznaky jsou např. bolest v dlani a 2., 3. či 4. prstu, tuhnutí prstů, mravenčení, brnění, pálení… Bolest přichází často v noci, později v podobě brnění i ve dne – jsou trvalé, mohou vystřelovat do lokte a paže a zhoršují se při zvednutí končetiny.

Cvičení je vhodné jako PREVENCE syndromu karpálního tunelu!

Pokud již bolestmi trpíte, je naopak dobré mít ruce v klidu. Syndrom karpálního tunelu lékaři řeší operativně. Po operaci je nutný klidový režim. První měsíc se ruka nesmí zatěžovat vůbec, plná zátěž je možná po třech měsících. A kompletní návrat funkce ruky je do jednoho roku.

Proto je vhodné tomuto problému předcházet!

Cviky v první sérii lze provádět v sedě na židli, ve stoje, nebo i v sedu na patách:

  • Srovnejte páteř – sedací kosti míří ve stoje k zemi. Pokud sedíte, neopírejte se o opěrku židle a sedací kosti směrujte dolů do sedací části.
  • Vytáhněte se za hlavou, rozšiřte ramena do stran a mírně ramena stáhněte dolů.
  • Paže zvedněte od těla cca do úhlu 45°, dlaně směřují dopředu a šikmo je táhněte do dálky za prostředníky – zde můžete vydržet na několik nádechů a výdechů. A již v této pozici můžete vnímat tlak v pažích a dlaních.
  • S výdechem přetočte dlaně do země a s nádechem vraťte zpět dopředu – stále paže táhněte z ramen šikmo do dálky.
  • S výdechem přetočte dlaně dozadu (rotace až z ramene) a s nádechem vraťte zpět dopředu – stále paže táhněte z ramen šikmo do dálky – zopakujte 5 x.
  • Pak vystoupejte pažemi do výšky hrudníku – vytáhněte pocitově za prostředníčky do dálky.
  • Přetočte dlaně do země a ohněte zápěstí – pokuste se pocitově dlaněmi něco od sebe odtlačit – snažte se nezvedat ramena ani nezatínat zuby – vydržte na několik nádechů a výdechů.
  • S nádechem protáhněte zápěstí a s výdechem opět ohněte – dlaně směřují od těle – opakujte 5 x.

Cviky z druhé série lze provádět v kleku na zemi nebo v opoře o stůl:

  • Dlaně položte na podložku/stůl tak, že prsty směřují vpřed.
  • Přilepte celé dlaně k podložce a uvědomte si, že máte na podložce i klouby od ukazováku po malík, pod středem dlaně byste měli vnímat malý prostor, tzv. klenbu dlaně.
  • Stáhněte a uvolněte ramena, uvolněte případně zatnuté čelisti a pohoupejte se velmi pomalu na dlaních dopředu a zpět 5-10 x.
  • Pak můžete zkusit dlaně přetočit prsty k tělu (dlaně jsou na podložce, prsty míří k tělu, palce ven) – znova uvolnit ramena, jemně pokrčit lokty a opět se pohoupat vpřed a vzad 5-10 x.
  • Poté si dlaně uvolníme vyklepeme, zakroužíme v zápěstí.
  • Ruce položíme na podložku hřbety dlaní (dlaně míří vzhůru, prsty směřují k sobě) – zde velice jemně se snažíme položit i zápěstí, pokud to nejde, tak jen do pozice, ve které cítíte jemný tah.
  • Snažíme se stáhnout ramena, propnout paže a odtlačit se od hřbetů dlaní vzhůru – opět se můžeme pohoupat od palcových hran k malíkovým 5-10 x.
  • Pak už jen uvolníme zápěstí

Přečtěte si určitě také:

Marek Cón: Rehabilitace a masáže pomohou vašemu tělu i duši + Jak správně sedět u počítače

Radka Neubertová

ww.neubertova.cz

Lektorka jógy, Pilates a kompenzačního cvičení.
Vede skupinové i soukromé lekce pro dospělé i děti.
Spolumajitelka firmy Fit Way, která dováží značku Nessi Sportswear.

19.10.2017 Radka Neubertová Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Vliv spánku na proces hubnutí

Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.

Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.

Celý článek 2.9.2024

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner