Sedíte celý den u počítače? Pak zařazujte pravidelně jednoduché cviky, abyste předešli syndromu karpálního tunelu!
Syndrom karpálního tunelu je vlastně utlačování periferních nervů způsobené okolními strukturami. Postihuje asi 4 % populace. A ženy jsou postiženy 4 x častěji než muži.
Více zasažena bývá dominantní ruka. Často vzniká například z práce na PC a pozic, kde je déletrvající napětí šlach ruky, rotace v zápěstí, nošení zátěže v dlaních apod.
Karpální tunel si laicky můžeme představit jako otvor v tzv. manžetě v oblasti zápěstí. Karpálním tunelem prochází z paže do dlaně devět šlach svalů, které ohýbají prsty, cévy a tzv. středový nerv.
Karpální tunel se zmenšuje jen při ohnutí zápěstí. Jiné další zmenšení otvoru kanálu (např. otokem, či úrazem) utlačuje středový nerv a bolestivé příznaky pak nazýváme syndrom karpálního tunelu.
Příznaky jsou např. bolest v dlani a 2., 3. či 4. prstu, tuhnutí prstů, mravenčení, brnění, pálení… Bolest přichází často v noci, později v podobě brnění i ve dne – jsou trvalé, mohou vystřelovat do lokte a paže a zhoršují se při zvednutí končetiny.
Cvičení je vhodné jako PREVENCE syndromu karpálního tunelu!
Pokud již bolestmi trpíte, je naopak dobré mít ruce v klidu. Syndrom karpálního tunelu lékaři řeší operativně. Po operaci je nutný klidový režim. První měsíc se ruka nesmí zatěžovat vůbec, plná zátěž je možná po třech měsících. A kompletní návrat funkce ruky je do jednoho roku.
Proto je vhodné tomuto problému předcházet!
Cviky v první sérii lze provádět v sedě na židli, ve stoje, nebo i v sedu na patách:
- Srovnejte páteř – sedací kosti míří ve stoje k zemi. Pokud sedíte, neopírejte se o opěrku židle a sedací kosti směrujte dolů do sedací části.
- Vytáhněte se za hlavou, rozšiřte ramena do stran a mírně ramena stáhněte dolů.
- Paže zvedněte od těla cca do úhlu 45°, dlaně směřují dopředu a šikmo je táhněte do dálky za prostředníky – zde můžete vydržet na několik nádechů a výdechů. A již v této pozici můžete vnímat tlak v pažích a dlaních.
- S výdechem přetočte dlaně do země a s nádechem vraťte zpět dopředu – stále paže táhněte z ramen šikmo do dálky.
- S výdechem přetočte dlaně dozadu (rotace až z ramene) a s nádechem vraťte zpět dopředu – stále paže táhněte z ramen šikmo do dálky – zopakujte 5 x.
- Pak vystoupejte pažemi do výšky hrudníku – vytáhněte pocitově za prostředníčky do dálky.
- Přetočte dlaně do země a ohněte zápěstí – pokuste se pocitově dlaněmi něco od sebe odtlačit – snažte se nezvedat ramena ani nezatínat zuby – vydržte na několik nádechů a výdechů.
- S nádechem protáhněte zápěstí a s výdechem opět ohněte – dlaně směřují od těle – opakujte 5 x.
Cviky z druhé série lze provádět v kleku na zemi nebo v opoře o stůl:
- Dlaně položte na podložku/stůl tak, že prsty směřují vpřed.
- Přilepte celé dlaně k podložce a uvědomte si, že máte na podložce i klouby od ukazováku po malík, pod středem dlaně byste měli vnímat malý prostor, tzv. klenbu dlaně.
- Stáhněte a uvolněte ramena, uvolněte případně zatnuté čelisti a pohoupejte se velmi pomalu na dlaních dopředu a zpět 5-10 x.
- Pak můžete zkusit dlaně přetočit prsty k tělu (dlaně jsou na podložce, prsty míří k tělu, palce ven) – znova uvolnit ramena, jemně pokrčit lokty a opět se pohoupat vpřed a vzad 5-10 x.
- Poté si dlaně uvolníme vyklepeme, zakroužíme v zápěstí.
- Ruce položíme na podložku hřbety dlaní (dlaně míří vzhůru, prsty směřují k sobě) – zde velice jemně se snažíme položit i zápěstí, pokud to nejde, tak jen do pozice, ve které cítíte jemný tah.
- Snažíme se stáhnout ramena, propnout paže a odtlačit se od hřbetů dlaní vzhůru – opět se můžeme pohoupat od palcových hran k malíkovým 5-10 x.
- Pak už jen uvolníme zápěstí
Přečtěte si určitě také:
Radka Neubertová
Lektorka jógy, Pilates a kompenzačního cvičení.
Vede skupinové i soukromé lekce pro dospělé i děti.
Spolumajitelka firmy Fit Way, která dováží značku Nessi Sportswear.
19.10.2017
Radka Neubertová
Články, Jak si udržet zdraví