Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Které největší chybě se při změně životního stylu vyvarovat?

Nechtějte vše hned a hlavně plánujte! Plánování je dost možná to jediné a základní, co vám může vyhrát boj nad leností v nově nastaveném režimu.

Neznám moc lidí, které by bavilo plánování…

Drtivá většina mých klientů mi na první schůzce řekne, že vlastně nesnáší plánování a že na plánování jídla nemá čas. Postupně však přichází na to, že si plánováním ve výsledku ušetří spoustu času a že jim to ohromně pomáhá při zvládání i mnoha jiných věcí v průběhu dne, nejen dodržení nově stanoveného režimu.

Co vlastně znamená dostatečně plánovat při změně životního stylu?

Plány by měly být dvojí: Krátkodobé a dlouhodobé.

  • Krátkodobé plány/cíle = týdenní až měsíční. Každý měsíc zkontrolujte, zda jste dodrželi, co jste si předsevzali (nebo jste třeba i zvládli více)
  • Dlouhodobé plány/cíle = půlroční až roční

Postupné plnění krátkodobých cílů vás udrží v akci. Tyto malé avšak důležité výhry nad sebou samotným vám dodají elán a chuť pokračovat a dovedou vás do vysněného finiše.
Pokud máte například v plánu shodit celkem 30 kilo, dáte si jako krátkodobý/měsíční cíl minus 2 kila (klidně i průběžný cíl minus 0,5 kilo týdně). Budete-li tento plán svědomitě plnit, máte s přehledem za rok dole 24 kilo! Zdravě, pozvolna a s rozumem bez jakýchkoli odboček v podobě jo-jo efektu.

Díky správnému plánování se jednoduše vyhnete i chybování v podobě dosažení nesplnitelných cílů, kterých nemůžete – ať už z časového či jiného hlediska – dosáhnout. Vyvarujete se tak další nemilé věci, jakou je budoucí zklamání a osobní demotivace ze špatně odvedené práce (= nesplnitelné práce, což znamená např. 30 kilo tuku za 5 měsíců).

Správným plánováním se naučíte pravidelně a mnohdy i správně jíst

Nepravidelnost v jídle je velký nešvar, se kterým spousta lidí bojuje. Proto radím:
Plánujte, plánujte a zase plánujte! Minimálně každý večer na následující den (kdy a co budete jíst)

Pět jídel je fajn základ – snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře.

Pokud víte, že ráno nebudete moci snídat, protože jdete na odběry krve k lékaři či k zubaři na časnou ranní hodinu, nevadí. Pracujte s tím a udělejte si s sebou do cestovního hrníčku smoothie s ovesnými vločkami a hezky v klidu posnídejte, až budete moci. Že v čase svačiny někde budete pobíhat po městě, nevadí. Přizpůsobte tomu svačinu – vezměte si tyčinku, banán nebo třeba kefír a máte hotovo. Nikdy nespoléhejte na zázrak, že zrovna v ten čas, kdy máte jíst, seženete poblíž něco zdravého. Tady většinou funguje Murphyho zákon a ve chvíli, kdy chcete vhodně posvačit, budou kolem vás jen samé nezdravé fastfoody. Nemáte čas připravit teplou večeři? I míchaná vejce jsou plnohodnotná teplá večeře hotová do deseti minut. Jen si musíte zajistit, že ve vaší lednici nějaká vejce budou, tj. zkrátka plánovat.

Budíky jako jistota

Zapomínáte jíst a pít? Nevadí. Žijete v moderní době plné aplikací, stáhněte si tedy aplikaci, která vám bude připomínat pitný režim během dne, a nastavte budík na jídlo, aby zvonil každé tři hodiny.

Odpusťte si výmluvy, proč to či ono nejde – klamete tím jen a pouze sebe

Vždy jde vymyslet strategie (pokud na ni nepřijdete sami, obraťte se na odborníka). Otázka je, jak silná je vaše vůle. Pokud nevěříte, že to sami zvládnete, obraťte se skutečně na odborníka, aby vás ve chvílích slepoty/ztráty energie/stagnování/nechuti cokoli pro sebe udělat podpořil.

Děti byste také nepustili bez snídaně z domu, do školy jim nezapomněli dát svačiny a nenechali je pět dnů v týdnu bez obědu s argumentem, že si přeci někde mohou koupit křupky, čokoládovou tyčinku nebo suchý rohlík a kafe. Automaticky plánujete jídelníček jim, tak proč ne i sobě? Ať se daří!

Bc. Daubnerová Renata

ww.fitarian.cz

Nutriční terapeut (Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta), výživový poradce a sportovní dietolog – rekvalifikační kurz Mahra, sportovní dietolog, masér a lektor TRX.
Odpůrce jakýchkoli léků a umělých doplňků, které slibují zázračné účinky na zdraví

18.1.2018 Bc. Daubnerová Renata Články, Jak zhubnout

Z archivu

Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami

Před pár lety začala aplikace www.kaloricketabulky provozovat pro své uživatele skupinu Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými tabulkami.

Co vám přinese a jak se v ní chovat, abyste z ní pro sebe vytěžili maximum?

Celý článek 8.11.2021

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner