Cecílie Jílková: TOP 5 vánočních jídel pro hubnutí
Vánoce bývají pro mnohé z nás tak trochu strašákem, co se postavy týče.
Těšíme se na pohodu, vůně i chutě, ale současně se bojíme, kolik centimetrů v pase zase tentokrát přibereme.
A zase je to tady: Vánoce a Silvestr! Pro někoho období klidu a pohody, pro jiného doslova noční můra.
Ptáte se proč? Zatímco po celý rok se většina příznivců zdravého životního stylu drží – pravidelně cvičí a hlídá si stravu, v průběhu vánočních svátků je veškerá celoroční snaha ta tam.
Začíná to už v prosinci v podobě firemních předvánočních večírků, pokračuje to pak přípravou a pojídáním vánočního cukroví. A ruku na srdce, bramborový salát se smaženým kaprem není také to pravé ořechové. Vše pak pokračuje návštěvami u příbuzných. Málokdo dokáže odmítnout nabízené pokrmy, aby neurazil a nekazil tak slavnostní atmosféru.
Člověk se pak pomalu ani nestihne vzpamatovat a je tu Silvestr. Nadměrná konzumace nepříliš zdravého jídla je často doprovázena i přemírou alkoholu. Ten kromě toho, že pomáhá zlepšit náladu, vede i tomu, že člověk toho sní mnohem více než ve střízlivém stavu.
Ještě na Nový rok či někdy počátkem nového roku se pak člověk nestačí divit. Kalhoty nejdou dopnout a váha najednou ukazuje úplně jiné hodnoty.
Pokud máte pocit, že to je i váš případ, tak věřte, že to jde i jinak. Aniž byste se trápili hlady nebo naopak řešili přírůstek váhy, můžete si konec roku opravdu užít. Je ale třeba se na to připravit předem. Teď je na to ten ideální čas. A jak na to?
Nejlepší je si předem připravit, co budete na svátky vařit vy. Chcete opět tradiční štědrovečerní večeři v podobě kapra se salátem? A nešel by třeba salát udělat v odlehčené verzi – např. s jogurtem namísto majolky a bez měkkého salámu? A co když kapra tentokrát nebudete smažit, ale upečete ho v troubě? Nebo můžete zkusit něco netradičního. Co takový losos s kuskusovým salátem? Záleží jen na vaší chuti a fantazii.
Ať tak či tak, předem si připravte nákupní seznam všech surovin, které budete potřebovat. A v obchodě nakupujte pouze to, co budete na recepty potřebovat. Vyhněte se různým lákadlům, akčním nabídkám a slevám.
Určitě není třeba se mu vyhýbat úplně. Sem tam si můžete dát i kousek klasického cukroví, ale určitě neuděláte chybu, když si připravíte zdravější verzi cukroví. Nekonzumujte kupované cukroví, raději si upečte svoje. A na co si dát při jeho přípravě pozor?
A. Místo bílého cukru zvolte raději třtinový: Energetickou hodnotu má sice podobnou, ale neobsahuje chemikálie nutné k bělení. Na rozdíl od bílého cukru má v sobě zachovány enzymy a minerální látky. Alternativou cukru může být i např. čekankový sirup nebo stévie. Vhodným přírodním sladidlem je také banán nebo fíky.
B. Bílou mouku nahraďte špaldovou, celozrnnou nebo např. pohankovou: Bílá mouka neobsahuje žádné živiny, jedná se v podstatě jen o prázdné kalorie. Celozrnná mouka oproti té bílé vzniká mletím celých zrn, takže v ní zůstanou ve větší míře zachovány některé enzymy, vitamíny skupiny B, vláknina, bílkoviny, polyfenoly a další látky.
C. Místo másla nebo ztužených pokrmových tuků zařaďte zdravější rostlinné tuky nebo oříšky či semínka: Při použití rostlinných olejů dejte ale pozor na to, abyste cukroví pekli jen krátce, jinak dojde ke znehodnocení těchto tuků. Vhodnou variantou je také cukroví nepečené.
D. Klasický kypřící prášek nahraďte kypřícím práškem bez fosfátů nebo jedlou sodou: Běžný prášek do pečiva obsahuje směs jedlé sody a kyselé složky (v podobě fosforečné soli) a dále mouku či škrob. Nadměrné množství fosfátů v těle může způsobit nerovnováhu vápníku a fosforu v organismu a následkem mohou být různá onemocnění z nedostatku vápníku. Z tohoto důvodu je vhodnější volit čistou sodu nebo bezfosfátové kypřící prášky.
I silvestrovské oslavy si můžete užít. Stačí vytvořit obložené mísy, kde bude převažovat hezky naaranžovaná zelenina, kvalitní šunka a sýr s nižším obsahem tuku. Na místo bílého pečiva zvolte raději to celozrnné. Ale dejte si přitom pozor, aby daný produkt nesl označení celozrnný, nikoli cereální.
Popisek „cereální“ spotřebitele informuje pouze o tom, že daný produkt byl vyroben z obilí, ale již nic neříká o jeho kvalitě. Může se jednat pouze o karamelem obarvené bílé pečivo.
Na místo chipsů a slaných tyčinek zvolte raději oříšky nebo semínka.
Co se týká alkoholu, tak nejvhodnější variantou je vinný střik nebo suché víno. Sladké likéry nebo destiláty a jejich kombinace s limonádami a energetickými nápoji určitě není na místě.
Pokud máte obavy z rodinných oslav, tak co letos připravit nějakou svojí odlehčenou specialitu, kterou vezmete na návštěvu a nabídnete ji k ochutnání? Ostatní budou určitě rádi, když si budou moci dopřát něco méně kalorického, co tolik nezatíží jejich trávicí trakt. A pokud neuspějete a ostatní budou trvat na klasickém jídlu, nemějte obavy.
Na vánočních večírcích máte oproti rodinným oslavám tu výhodu, že občerstvení bývá podáváno formou bufetu a je tak na vás, co si vyberete. A je také na vás, v jakém množství. Nehrozí, že nad vámi bude stát babička a říkat, ať si ještě přidáte. S alkoholem je to v tomto případě stejné jako na samotného Silvestra. Snažte se nekombinovat jednotlivé druhy, nepít na prázdný žaludek a brát drink jako společenskou událost, nikoli jako způsob, jak se opít do němoty.
V neposlední řadě je třeba zaměřit pozornost na pohyb. Pokud jste v průběhu roku zvyklí pravidelně sportovat a najednou na posledních pár týdnů v roce tyto vaše pohybové aktivity omezíte na minimum a k tomu přidáte nadměrný energetický příjem, nesmíte se pak divit, když si na Nový rok stoupnete na váhu. A nikde není psáno, že vánoční svátky je třeba strávit vsedě u televize s miskou něčeho dobrého v ruce. Když už si chcete dopřát a moc se v jídle během svátků neomezovat, o to víc byste si pak měli naordinovat dostatek pohybu. A že je ve vašem sportovním centru přes svátky zavřeno? To nevadí.
Jestli nejste velkým příznivcem zimy, můžete si zacvičit i v teple domova. Že nemáte pomůcky? Stačí být trochu kreativní. Na místo zátěže lze použít i PET lahve naplněné vodou (cviky na biceps, triceps, ramena), stoličku nebo židli (výstupy na židli, tricepsové kliky), popř. knihy (baletní dřepy se zátěží, střídavé zvední ruky a nohy v kleče s knihou na zádech, podsazování pánve aj.).
Pamatujte na to, že období tzv. vánočních svátků tvoří jen přibližně 4% z celého roku. Není proto důvod panikařit. Vždyť jde o svátky klidu a pohody a jako takové by si je měl člověk užít a nebýt ze stresu z každého snědeného sousta navíc. Na druhou stranu tento sváteční čas není ani důvodem k tomu, aby se člověk jen od rána do večera přejídal. Snažte se proto použít zdravý selský rozum a stravovat se střídmě. Pak se nemusíte bát dopřát si občas i něco z toho, co jinak po zbytek roku nekonzumujete. Nemějte přitom výčitky a naučte se si každé takové sousto vychutnat.
Přeji krásné a pohodové prožití vánočních svátků.
12.12.2019 Lea Mgr. Vršecká Články, Jak si udržet zdravíVánoce bývají pro mnohé z nás tak trochu strašákem, co se postavy týče.
Těšíme se na pohodu, vůně i chutě, ale současně se bojíme, kolik centimetrů v pase zase tentokrát přibereme.
Celý článek 14.12.2015
Ke zdravé a úspěšné redukci patří mimo jiné i psychická pohoda, která by se s kvalitním spánkem a vyváženým stravováním měla řadit na přední příčky priorit našeho života.
K napsání tohoto článku mě inspirovaly dotazy ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami, kde se jako výživová poradkyně zapojuji do diskusí. A také moje vlastní zkušenost.
Celý článek 5.12.2024
Vánoce jsou svátky radosti, pohody a – přiznejme si to – také jídla.
Jako výživová poradkyně si užívám všechny tradiční dobroty, ale s rozumem a vědomím, že klíč ke spokojenému tělu není schovaný ve striktních pravidlech, ale v celoročním balancu.
Celý článek 2.12.2024
Neporušovat nově nastavený stravovací režim a nedělat v něm chyby, mít dostatek pohybu a zároveň zvládat hektické dny plné pracovních a rodinných povinností… To zní jako obrovská výzva.
Pravdou ale je, že ani v jídelníčku není potřeba docílit dokonalosti. Skutečným klíčem k úspěchu je totiž odhodlání, trpělivost a přijetí toho, že změna nepřijde přes noc.
Celý článek 29.11.2024
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
Celý článek 23.11.2024
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Celý článek 19.11.2024