Martina Jandová: Chutné recepty z pořadu Sama doma aneb jak ubrat sacharidy v jídelníčku, když jich máme moc
Většinou už se každý seznámil s termínem low carb, často se o tomto výživovém směru hovoří a skloňuje se ve všech pádech.
Já tady nejsem od toho, abych tento směr chválila, nebo hanila. Každý má svou cestu, která mu vyhovuje. A tak je to v pořádku…
Já osobně jsem zastáncem toho, že jíst by se mělo všechno, ale jen v určitém množství. Neexistuje nezdravá potravina, jen nezdravé množství. Low carb zastánci jsou velice kreativní, takže si od nich nějaké nápady sem tam vypůjčím a pak předělám do své podoby. Experimentuji moc ráda.
Už jste zkoušeli těsto bez mouky? Z vajíček, psyllia a sýru mozzarella? Je to super nápad, jak v jídle ubrat sacharidy, kterých máme většinou v jídelníčku nadbytek (pokud se nestravujeme low carb). Protože ráda peču zdravější verze moučníků, zkusila jsem použít toto těsto a po přidání skořice a sladidla, vznikla sladká alternativa. Upekla jsem jablkový štrúdl, který měl velký úspěch i v pořadu Sama doma na České televizi, kde jsem byla hostem. Tady je recept:
Recept na jablečný štrúdl – fitness varianta bez mouky
Ingredience na těsto, z kterého uděláte jeden závin, tj. 15 kousků:
Rozmixujte vajíčka s mozzarellou a psylliem do hladké konzistence. Přidejte skořici se sladidlem a promíchejte. Těsto nalijte na plech vyložený pečícím papírem (papír možné potřít rozpuštěným ghí, ale není třeba) a rozetřete stěrkou rovnoměrně po celém plechu. Pečte v předehřáté troubě na 170 stupňů cca 10 minut.
Mezitím oloupejte jablka a nastrouhejte je klasicky na hrubém struhadle. Nezapomeňte pokapat citrónovou šťávou. Upečené těsto (když nahoře začíná zlátnout) posypte namletými ovesnými vločkami (místo tradiční strouhanky) a pak přidejte nastrouhaná jablka, namleté ořechy a hrozinky. Vršek posypte skořicí smíchanou s xylitolem či jiným sladidlem. Pak už jen zavinete jako obvykle. Takto pečte ještě cca dalších 30 minut při 170 stupních. Po upečení štrúdl potřete rozpuštěným ghí, případně lehce pocukrujte (nemusí být).
Energetická hodnota na 1 kus 323 kJ:
Sacharidy – 7 g
Bílkoviny – 3 g
Tuky – 4 g
Také moje slaná roláda s lososem v pořadu Sama doma obstála. Vyzkoušejte.
Recept na lososovou roládu low carb
Ingredience na těsto jednu roládu (15 kousků):
125 g mozzarelly
3 vejce
3 lžičky psyllia (vláknina) – k zakoupení v lékárně
Rozmixujte vajíčka s mozzarellou, špetkou soli a psylliem do hladké konzistence. Těsto nalijte na plech vyložený pečícím papírem. Papír lze opět potřít rozpuštěným ghí. Těsto stejně jako u štrúdlu rozetřete stěrkou rovnoměrně po celém plechu. Pečete do růžova v předehřáté troubě na 170 stupňů cca 10 minut.
Po upečení těsto společně s pečícím papírem srolujte a nechte chvíli vychladnout. Pak potřete čerstvým sýrem, přidejte čerstvý špenát, rajčata a nahoru uzeného lososa. Nakonec vytvořte roládu.
Energetická hodnota na 1 kus 220 kJ
Sacharidy – 0 g,
Bílkoviny – 4 g,
Tuky – 4 g
Dobrou chuť.
Sobě i svým klientům tvořím jídelníčky, kde jsou ve vyváženém poměru zastoupeny všechny makroživiny (sacharidy, bílkoviny i tuky). Nevynechávám přílohy ani pečivo. Je důležité co nejvíce omezit jednoduché cukry a upřednostnit kvalitní zdroj sacharidů. Pokud budeme jíst ovesné vločky, luštěniny, brambory, rýži, těstoviny i pečivo v rozumném množství, nemůže nám škodit. Vlivem tlaku sociálních médií, máme ale často pocit, že kousek chleba nebo rýže je téměř jedovaté. A hodně si tím škodíme. Vyvolává to v nás domněnku, že zhubnout nelze, pokud jsme zdroj sacharidů dostatečně neeliminovali.
Také to na vás tak působí?
Zapomínáme na to, že stále platí jednoduchá rovnice. Pokud chceme zhubnout, musíme být v lehkém kalorickém deficitu. Takže ani vynecháním zdrojů sacharidů a nekontrolované přijímání tuků a bílkovin nám nezajistí snižování váhy.
Svým článkem jsem rozhodně nechtěla naštvat zastánce low carb nebo podobných výživových směrů. Každý ať se řídí způsobem, který je pro něj ideální a vyhovuje mu. Vadí mi jen přílišný extremismus a černobílé rozlišování: zdravé vs. nezdravé. Já si z low carb ráda občas vypůjčím nějaký recept, ale jdu svou cestou bez striktních zákazů a omezení.
V momentě, kdy si lidé začnou zapisovat jídelníček do aplikace www.kaloricketabulky.cz, zjistí obvykle během prvních dní dvě zásadní věci.
Jednak že přijímají opravdu tristně malé množství vlákniny, což není obvykle až tak velké překvapení, ale že jim dělá problém naplnit i denní příjem bílkovin.
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.