Vychutnejte si podzimní recepty z aplikace KalorickéTabulky.cz
Nutriční terapeutka Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS., s kterou dlouhodobě a rádi spolupracujeme, přichází opět se zajímavou inspirací do vašich jídelníčků.
Tipy na podzimní jídla vybrala z databáze Kalorických Tabulek, abyste hned viděli, jak si daný pokrm z hlediska nutričních hodnot stojí.
„Když se řekne podzim, osobně si vybavím krémové zeleninové polévky, sezónní druhy zeleniny – dýně, červenou řepu, mrkev, brambory, zelí, sezónní ovoce – jablka, hrušky, švestky. Ale podzim v jídelníčku je pro mě i ve znamení využívání zahřívacích surovin – kari, skořice, kurkumy, zázvoru. S podzimním časem se mi pojí i jídla hutnější konzistence a teplé snídaně. Intuitivně v těchto dnech pro mě nastává také ten pravý čas pro zařazení více luštěnin,“ říká k svému aktuálnímu výběru Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS. A my jen dodáváme, že pokud potřebujete na vaší cestě hubnutí pomocnou ruku, vřele doporučujeme právě její služby. Na stránkách Stravování s radostí najdete ceník služeb a popis stylu práce s klienty.
Pokud jste se již od nás nechali inspirovat tipy na snídaně a obědy, pojďte se tentokrát podívat na večerní jídla.
Z databáze receptů Kalorických tabulek udělala svůj výběr opět nutriční terapeutka Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS., s kterou dlouhodobě a rádi spolupracujeme. Níže uvedené recepty splňují kritéria na nápaditost i nutriční aspekty.
Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.
Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.
Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.
K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.
Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.
Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.
Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.
Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.
V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.