Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Životní styl za časů koronaviru aneb využijte nestandardní situaci ve svůj prospěch

Posledních pár týdnů se veškeré zpravodajství zaměřuje na problematiku koronaviru.

A i když už se tím cítíme někdy doslova přesyceni, přinášíme vám také několik informací, které by vám mohly pomoci z nepříjemné situace vytěžit maximum pro své zdraví a pohodu.

Jsme velmi potěšeni, že uživatelů aplikace www.kaloricketabulky.cz v těchto náročných dnech neubylo. Naopak – hojně se připojují do našich uzavřených skupin na facebooku (odkazy na konci článku) a dál zde sdílejí své recepty a tipy ohledně nastavení.

Životní styl za časů koronaviru aneb využijte nestandardní situaci ve svůj prospěch

To, že zájem o zapisování jídelníčku neklesá, nás utvrdilo v názoru, že udržování rituálů i v netypických situacích má svůj význam. Dokonce možná ještě větší, než v „obyčejných“ všedních časech, neboť hodně lidí pochopilo, že výjimečný režim jim dává příležitost zabývat se věcmi, na které před tím podle nich nebyl čas… A že jim to přináší vnitřní klid.

O odborný názor jsem požádali Doc. MUDr. Martina Matoulka, Ph.D., předsedu České společnosti tělovýchovného lékařství, jenž působí na III. interní klinice 1. LF UK a VFN Praha.

Možná je nyní ten pravý čas dokonale se poznat a začít monitorovat jídlo a nápoje, které konzumujeme. Zjistit, jak jsme na tom doopravdy. Není cílem držet nějaké redukční diety a hubnout. Při omezení pohybové aktivity by to bylo na úkor aktivní tělesné hmoty, což by dlouhodobou prognózu moc nezlepšilo. Ale určitě je nyní dost času jídlo převážit, pravidelně zaznamenávat a začít trochu rozumět tomu, co jíme a hlavně proč jíme. K záznamu lze použít aplikaci Kalorické tabulky (odkaz na návod), které jsou v základní verzi zdarma, což je pro běžného uživatele dostatečné. Můžete si je propojit do účtu na portálu www.casprozdravi.cz, kde lze zadávat i další hodnoty, jako jsou např. glykémie nebo krevní tlak, a tak začít sledovat své parametry. Napojit je možné  i zařízení pro monitorování pohybu  – chytré hodinky nebo náramky a propojit je buď přímo nebo přes Google fit či Apple Health,“ říká zkušený odborník.

Dle docenta Matoulka má skoro 60 % dospělé populace nadváhu a obezitu. Karanténa a omezení množství volných aktivit může ovšem nastartovat i pozitivní změnu uvědomění si, co je důležité, a co méně. A že zdraví je zcela zásadní. Zároveň připomíná, že velmi žádané jídelníčky na míru nemusejí v praxi každému vyhovovat. Už třeba proto, že každý má jiné „chutě“.

Pohybová aktivita je univerzální lék proti stresu. Procházka svižnou chůzí ve slunečném počasí může být ovšem velmi prospěšná z mnoha důvodů. V těchto problematických dnech minimálně odpadá problém, že na ni není čas, protože z práce chodíme většinou přímo domů,“ tvrdí docent Matoulek, který naši aplikaci doporučuje i svým pacientům.

Zmíněný odborník na hubnutí je přesvědčen, že nyní máme ideální příležitost uvědomit si, kdy saháme po jídle z hladu, a kdy jen prostě z chuti či ze stresu.

Ve spolupráci s ním nabízíme také pět bodů, které byste měli mít v těchto nestandardních podmínkách na paměti:

  1. Naplánujte jídla, aby v nich byla co největší pravidelnost  – snídaně, oběd, večeře.
  2. Svačiny odlehčete – pokud možno bez pečiva a sladkostí
  3. Pozor na večerní alkohol. Ne že by nepomohl zlepšit náladu, ale představuje dost přijaté energie, zvláště pokud k němu ještě něco zakousnete. Na druhou stranu jedna sklenička, která zapadá do vaší denní bilance v Kalorických tabulkách, vám vaše snahy nezhatí…
  4. Najděte si možnosti pohybové aktivity v domácím prostředí (místo činek můžete použít například PETky s vodou).
  5. A pokud můžete aspoň občas někde venku bez přítomnosti cizích lidí, využijte toho. Pozor – pokud přeci jen někoho na cestě potkáte, pozdravte se, nepodávejte si ruce, moc se nezastavujte a raději jděte dál…

Náš tip

Tým Kalorických tabulek je stále s vámi. Připravili jsme pro vás již praktické tipy sympatické psycholožky Katarína Bradáč.

Kolega Jan Lipšanský v rámci své rubriky O kaloriích nevážně sepsal článek o důležitosti správných hygienických návyků, kde najdete také ilustrační video naší spolupracovnice MUDr. Marie Skalské, jak si dobře mýt ruce, což je v těchto dnech opravdu klíčové. Nechybí ani návod na provizorní roušku. Mimochodem, roušky šije celé Česko, včetně nás. A určitě je v pořádku, že se snažíme ochránit především ty, kteří stojí v první linii.

Připravujeme také recepty na jednoduchá jídla, která zvládnou i tatínkové, kteří jsou doma s dětmi, zatímco manželky chodí do práce. Věříme, že vás potěší i prověřené tipy na knihy, jež vám mohou pomoci dodržet vaše odhodlání pro změnu životního stylu. Vše najdete v nejbližších dnech na blogu.

Životní styl za časů koronaviru aneb využijte nestandardní situaci ve svůj prospěch

A nezapomínáme ani na výše doporučovaný pohyb. Na našem facebooku (odkaz) pravidelně zveřejňujeme jednoduché tipy od instruktorů z celé republiky, které by vám mohly pomoci překonat nejen dočasná omezení, ale také objevit chuť zařadit do svého režimu zdravé pohybové návyky. Postupně budeme přidávat podobné věci také na náš blog, by byla lépe dohledatelná. Už nyní se můžete podívat na kratičká videa od Katky Masopustové.

Dobře si jména lektorů, s kterými se vám v těchto časech cvičí  dobře, zapamatujte. Jistě je potěší, že je, až se situace stabilizuje, navštívíte na jejich lekcích osobně. V podstatě zažíváme výjimečnou příležitost poznat jejich styl z pohodlí domova. Řada z nich by za normálních okolností své know how v podobě kvalitních videí takto volně nepustila…

Závěrem

Radujme se z každé nevšední příležitosti naučit se něco nového, buďme vděční za zdraví a pomáhejme těm, kteří třeba tolik štěstí v danou chvíli nemají. My jsme tu každopádně s vámi. Ať už tady na blogu nebo na facebooku, kde každý den reagujeme na vaše podněty.

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. a také působila jako šéfredaktorka na několika webech, včetně vlastního úzce specializovaného projektu www.aerobic.cz. Vedle teorie se věnovala i praxi – vedla lekce cvičení a byla lektorkou ve STOBu.

Některé postřehy z oblasti fitness sepsala v roce 2001 do knihy Aerobik (Grada). Jako editorka se podílela také na knize Kalorické Tabulky – nejlepší recepty (Nakladatelství Jota). Od roku 2011 připravuje blog Kalorických Tabulek a je jedním ze správců týmu KT na Facebooku.

25.3.2020 Ing. Macáková Marcela Články, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout

Z archivu

Petr Fridrich: Smích jako sport aneb proč bychom se měli často smát

Možná vás nikdy nenapadlo smát se jen tak bez důvodu – brát smích třeba jako aerobní cvičení…

Ale rozhodně to stojí za to vyzkoušet.

Celý článek 9.3.2020

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner