Pozor – pokud neznáte své procento tuku z nějakého odborného měření, můžete dle fotky i své procento tuku podhodnotit. Když se seknete o 10 % tuku, může být rozdíl v příjmu i 400-500 kJ. A to už je pro redukci zásadní. Doporučuji tedy nazadávat odhadem procento tuku, neznáte-li ho z měření.
V praxi se mi osvědčuje s klienty, kteří nemají měření, počítat příjem s BMR dle vzorečku bez uvedení procenta tuku Harris Benedict nebo i dle Kalorických Tabulek vzorcem Mifflin-St.J.
Jak na to?
Pokud víte svůj BMR z nějaké bioimpendačního měření, zadejte v nastavení KT toto :
Můj profil: vlastní BMR nebo nechte ostatní spočítat KT
Můj profil: nastavení jídelníčku: tam je jedno, jaké dáte jednotky kJ nebo kcal, to je na vás. Já mám radši kJ (správně dle WHO je jednotka kJ).
Aktivity
U pohybu je těžké dát universální radu pro všechny. Mně se osvědčuje následující.
Sedavý režim: Sedavé zaměstnání, běžný pohyb okolo domácnosti a občasná procházka 1-2 x týdně pomalá.
Lehká aktivita: Sedavé zaměstnání + cvičení ve spalovacím tempu (nebo posilování) 2 x týdně, případně aktivní zaměstnání a cvičení 1-2 x týdně (távisí na míře aktivity, může se jednat i o střední aktivitu)
Střední aktivita: Sedavé zaměstnání + cvičení ve spalovacím tempu 2-5 x týdně nebo posilování. Aktivní zaměstnání a cvičení 2-4 x týdně
Velmi aktivní: Sedavé zaměstnání a cvičení 5-6 x týdně posilování nebo ve spalovacím tempu, aktivní zaměstnání + cvičení 7 x týdně ve spalovacím tempu či posilování.
Extrémně aktivní: Sedavé zaměstnání a více jak 7 tréninků týdně, mimo zaměstnání aktivní den, několik druhů sportů, sportovci.
V každém případě je to dosti a opravdu nelze psát universální návod pro každého. Pokud tedy nebude něco fungovat, doporučuji navázat spolupráci s odborníkem.
Kvalifikovaná odborná výživová poradkyně a vášnivá kuchařka, jež miluje zdravější vaření i pečení a vytváření nových ojedinělých receptur. Autorka řady receptů a ukázkových jídelníčků v knize Kalorické Tabulky (Nakladatelství Jota, 2020).
Vzdělání: profesní kvalifikace v oboru výživy s vykonanou zkouškou, autorizovaný orgán Ministerstvo zdravotnictví.
Životní krédo: Zdravě jít a žít, fit a šťastní být. Své životní krédo chce předávat i svým klientům a pomáhat jim na jejich cestě za zdravím a štěstím. Naučit je, že zhubnout se dá s dostatkem jídla a z běžně dostupných potravin. A že svou váhu a spokojenost si mohou trvale udržet.
V posledním roce se cvičení z tělocvičen, fitnesscenter a sportovišť přesunulo do online světa, čímž se zvýšily nároky na naši vlastní motivaci a disciplínu.
Na druhou stranu se nám ale otevřela nečekaná příležitost mít naše oblíbené lektory přímo „pod nosem“, v našich domácnostech.
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.