Na internetu – a rovněž jako mobilní aplikace – je již řadu let dostupná aplikace Kalorické Tabulky. Řada uživatelů se díky hlídání jídelníčku pomocí této aplikace zbavila léků a je zajímavé, že ji využívají ve svých ordinacích i praktičtí a odborní lékaři.
V čem může pomoci vám, podobně jako pomohla již tisícům lidí?
Aplikace po zadání potřebných údajů dovede sama vypočítat bazální metabolismus, tedy výdej energie za den v naprosto klidovém stavu (tedy kdybyste celý den například bez jakéhokoliv pohybu proleželi). Tento výpočet pracuje nejenom s BMI, ale také se vzorci Mifflin-St. Jeor (pro BMI v rozmezí 19 – 25), kdy není nutné znát procenta tělesného tuku, nebo Katch-Mcardle, který počítá i s tělesným tukem. Podle potřeby pak víte, kolik přesně kalorií je potřeba pro zhubnutí, pro udržení váhy či třeba pro přibrání (i to se stává).
Na uživateli je potom pouze každodenní zadávání toho, co sní a vypije a jaká byla jeho tělesná aktivita toho dne – přece jen tohle aplikace sama nedokáže poznat. Zadávání je však jednoduché, protože si můžete oblíbená a nejčastější jídla a aktivity nastavit a uložit. A pokud potraviny obsahují čárový kód, obsahuje mobilní aplikace čtečku těchto kódů.
Na konci dne pak vidíte v pravém sloupci souhrn všech hodnot, a to nejenom přijaté a vydané kalorie, ale rovněž rozpis přijatých sacharidů (v Premium verzi i přijatých cukrů), bílkovin, tuků (nasycených mastných kyselin), vlákniny… Díky tomuto přehledu víte, které potraviny by bylo lépe z jídelníčku vyřadit či je konzumovat méně často, a to i kvůli jejich složení včetně sacharidů a cukrů. Kalorické Tabulky se dají používat jednoduše a skoro intuitivně – posuďte sami.
Jak se do Kalorických Tabulek přihlásit?
Po zadání adresy www.kaloricketabulky.cz se objeví úvodní stránka, kde vpravo najdete tři možnosti registrace – přes účet na Googlu, přes Facebook, nebo pomocí e-mailové adresy. V prvních dvou případech stačí aplikaci povolit komunikaci s danou sociální sítí, u poslední se budete přihlašovat e-mailovou adresu a vámi zvoleným heslem.
Jak nastavit své hodnoty a data?
Po přihlášení kliknete v horní liště napravo na své uživatelské jméno. Objeví se stránka s možností zadání pohlaví, výšky, váhy, roku narození, ale rovněž svého cíle (např. zhubnout), pitného režimu, aktivit.
Jak si zapisovat jednotlivé položky?
Pro každý den jsou k dispozici kolonky snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře, druhá večeře a aktivity. Kliknutím na zelené plus vedle kolonky začnete přidávat dané položky.
Vyskočí vám okno, kde najdete buď nejčastější, oblíbená, nebo vámi uložená jídla. Při prvních zápisech bude nutné nejspíše tato jídla dohledat, a to přes okénko Hledat nahoře.
Stejným způsobem pak zadáte i denní aktivity, kde jsou opět dvě záložky pro nejčastější a oblíbené aktivity.
Jak vypadá denní zápis?
V průběhu dne (a nejlépe pak na konci) se v pravém sloupci sčítají jak kalorické hodnoty, tak konzumace doporučeného denního příjmu sacharidů, vlákniny, bílkovin a dalších položek. Cílem je pohybovat se za den plus minus kolem 100 %. Pokud se to nedaří, víte, kde jsou vaše rezervy a co ve stravování změnit.
Po najetí myší na některou z položek, třeba sacharidy, se objeví detailní rozpis složení potravin toho dne z hlediska dané položky.
Jak fungují statistiky?
Po kliknutí na odkaz Statistiky vpravo nahoře se dostanete na stránku přehledů týdenních, měsíčních i ročních včetně sledování dosažení vámi zadaných cílů (odkaz Analýza jídelníčku v Premium verzi).
V Analýze jídelníčku se nachází rovněž rozpis jednotlivých kategorií potravin z hlediska příjmu energetické hodnoty, bílkovin, sacharidů, vlákniny, soli a dalších. Se statistikami si můžete vyhrát (včetně jejich zobrazení), na každý pád takto máte velmi podrobný přehled o tom, co jíte a co do sebe dostáváte.
Možná se také ptáte, jak to udělat, aby vyplňování aplikace Kalorické Tabulky nestálo moc úsilí, nezabralo příliš času, ale naopak to bylo dlouhodobě udržitelné, efektivní, praktické a komfortní.
Věřím, že v tomto mohou pomoci tipy, jak to dělám já.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.