Jak vyladit formu přes léto ještě trochu jinak?
Těšili jste se na léto, že budete cvičit v přírodě a že zamakáte na vylepšení kondice?
Pak jste na správné stránce. Máme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou vaši snahu podpořit.
Na dovolené často opouštíme náš běžný režim a máme tendenci vybočovat z našich pohybových i stravovacích zvyklostí.
Není výjimkou, že se z delší dovolené vracíme s pár kilogramy navíc, které nám po návratu kazí náladu a zastíní příjemné zážitky.
Letos tomu tak ale být nemusí! Ti z vás, kteří dávají přednost dovolené v kempu či na místech, kde je člověk zkrátka odkázán na provizorní přípravu jídla, mi dají jistě za pravdu, že stravování u tohoto typu dovolené je hodně složité. Obzvlášť když se chceme dobře najíst.
Stejně tak jako na dovolené neopouštíme své hygienické návyky (myjeme se a zuby si čistíme i na cestách), není důvod, proč hodit za hlavu, když jsme mimo domov, naše zdravé stravování.
Rozhodně je potřeba trochu toho plánování a následná příprava. Zásada zní: Být připraven na nejhorší a nespoléhat se, že si vše potřebné koupíte až na místě. Může se stát, že tam na vás bude čekat nabídka, která vám vyrazí dech: smažený sýr, hranolky, langoše, bramboráky, klobása, párek v rohlíku… A to je tak vše.
Určitě tím nechci říct, že si takové jídlo nemůžete občas dopřát (pokud na něj budete mít obrovskou chuť), ale domnívám se, že celou dobu něm zůstat nechcete, zvlášť pokud cestujete s dětmi nebo jste nedávno shodil(a) pár vytoužených kilogramů. Přesně proto je fajn si připravit jídlo z vlastních zásob.
Pečivo a chléb jako základ: Doporučuji přibalit s sebou kvalitní kváskový chléb (vydrží čerstvý několik dní). Dále je dobré mít pro jistotu do zásoby suchary, knäckebroty a celozrnné tortilly.
My například pod stan vozíme i přenosnou ledničku, kterou máme stále připojenou v síti (bez dlouhého prodlužovacího kabelu už nikam nejezdíme), takže není problém ani s doplněním bílkovin, které jsou v těchto podmínkách největším oříškem. Pokud máte také tuhle možnost (nebo víte, že je na místě k dispozici lednička), není problém vzít si plátkové sýry (vydrží i dva dny bez ledničky), šunku, vajíčka (uvařit vejce natvrdo jde v každém kempu). Když dojdou tyto zásoby, tak mimo ledničku můžete skladovat i pomazánky z obchodů zdravé výživy (vypadají jako paštiky, ale jsou vyrobeny z luštěnin, pohanky, tofu), takže touto cestou můžete bílkoviny lehce doplnit.
Sladké snídaně: Na cesty vždy beru i domácí kaše (doma si do sáčků rovnou připravím porci ovesných vloček, sušeného ovoce a oříšků). Pak stačí přelít horkou vodou a kaše je na světě. Pokud se vám nechce si kaši chystat doma, můžete koupit i hotovou instantní kaši v sáčku (vybírejte ale tu s nejnižším podílem přidaného cukru). Na trhu už jsou i vhodné varianty, nejen cukerné nálože. Pokud se v kempu nachází obchůdek, můžete kaši obohatit o bílkovinu v podobě jogurtu nebo tvarohu.
S ovocem a zeleninou je to při kempování další potíž. Na místě většinou příliš velký výběr není. Na první dny si tedy můžeme přibalit papriky, mrkve, okurky, ředkvičky, jablka, banány. Takže z počátku je svačina jednoduchá, stačí nakombinovat ovoce s oříšky a výživná svačina je hned v batůžku. Také je možné sáhnout po celozrnných sušenkách (opět s minimálním množství přidaného cukru). Na výlety se hodí také vysokoproteinové tyčinky, které nám nezaberou místo v batohu.
Pokud je na místě kvalitní restaurace, která nabízí i jiná lákadla než už zmiňované smažené pochoutky, tak máte vyhráno. Ale ne všude je ta možnost. Proto opět doporučuji si „nasyslit“ zásoby z domova.
Já s sebou vždy beru konzervu tuňáka ve vlastní šťávě, ke které přidám ještě jednu – již ochucený tuňákový salát. Jako rychlá příloha se nabízí celozrnný kuskus, který přelijete horkou vodou a jídlo máte za 2 minuty hotové. Dobrým pomocníkem jsou i sterilované luštěniny (cizrna, fazole), díky kterým zvýšíte v pokrmu rostlinné bílkoviny a komplexní sacharidy.
Samozřejmě je tohle všechno nouzové řešení, ale stále lepší, než abychom byli celý týden odkázáni na jídlo, po kterém vám nebude dobře. I když se stane, že kvalita jídla nebude taková, jakou si představujete, rozhodně se tím nestresujte. Pokud trávíte dovolenou aktivně, pohyb by měl občasný prohřešek vykompenzovat.
Vrátíte-li se z dovolené a váha ukáže nějaké kilo navíc, nekažte si tím hezké vzpomínky z cest. Když se ihned navrátíte ke správným stravovacím i pohybovým návykům, kila se zase vrátí zpátky dolů.
Krásnou dovolenou vám všem!
24.6.2019 Martina Jandová Články, Jak si udržet zdraví, Recepty a výživaTěšili jste se na léto, že budete cvičit v přírodě a že zamakáte na vylepšení kondice?
Pak jste na správné stránce. Máme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou vaši snahu podpořit.
Celý článek 10.7.2017
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
Celý článek 23.11.2024
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Celý článek 19.11.2024
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Celý článek 17.11.2024
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
Celý článek 13.11.2024
Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.
Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?
Celý článek 10.11.2024