Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak hubnout s mobilem

Za necelé dva roky se rozšířil počet mobilních aplikací pro ty, kteří chtějí hubnout. Jestliže se tehdy daly najít tak tři, bylo to hodně. Dnes je přece jenom výběr širší. Důvod, proč se budeme více zabývat aplikacemi pro Android, je v tom, že Android je otevřený systém, pro nějž vzniká daleko větší množství aplikací než pro iPhony, a také fakt, že v prodeji jsou Androidy již druhým rokem na prvním místě.

Průkopníkem na poli mobilních aplikací pro sledování počtu kilojoulů, které denně sníme, byly rozhodně Kalorické tabulky.

Jsou spojeny s příslušným webem, a po registraci umožňují přehledně si zpracovat svůj denní jídelníček. Navíc má aplikace velice rozsáhlou databázi potravin, kam není problém zanést novou položku, a u každé potraviny zobrazit i podrobnosti typu kolik procent tuků, sacharidů, bílkovin atd. se nachází v tom kterém jídle.

Hubnutí s mobilem
Hubnutí s mobilem

© Robert Kneschke – Fotolia.com

Takže sním snídani, kliknu na aplikaci, vyhledám třeba hamburger s vajíčkem a slaninou (1310 kJ) a dám jej přidat do aktuálního dne jako snídani. Protože už jednotlivá jídla obsahují počet kilojoulů, ani se s tím nemusím počítat – sčítá se to samo. Je možné zadat i své denní aktivity. Potěšilo mne, že je mezi nimi také spánek a posezení u PC. Výdej kilojoulů se odečítá od příjmu kilojoulů a voilá, na konci dne, pokud nepůjdeme náměsíčně vyluxovat o půlnoci ledničku, máme výsledek, jestli hubneme nebo se přejídáme.

Kaloricketabulky.cz

Kaloricketabulky.cz

Pokud chcete žít super zdravě, existuje ještě jedna aplikace, která vám kromě databáze potravin s uvedením kilojoulů umožní hlídat u potravin i éčka, tedy všechna ta barviva, konzervanty, soli a stabilizátory. Někdy mám pocit, že se potraviny ani z ničeho jiného už neskládají.

Jmenuje se NutriAtlas a je opět ve verzi pro Android i iPhone. Kromě klasické databáze potravin s kilojouly nabízí právě i přehled oněch éček. Když jste v obchodě a stojíte třeba nad balenou šunkou a vidíte na ní E250, šup, kouknete v mobilu do NutriAtlasu a zjsitíte: „E250 – dusitan sodný. Zdraví škodlivá přísada. Přísada nevhodná pro děti. Může být příčinou alergie. Obsažen v masových konzervách, špekáčcích, párcích, šunce… Označen jako dusitanová solící sůl. Možné kožní problémy, bolení hlavy, karcinogenní účinky. Nevhodné pro děti a těhotné ženy.“ A hned víte, na čem jste. Nekupte pak ty skvěle vypadající párky!

  • Když takhle jdete do krámu (vlastně dnes se chodí do chrámu hypermarketu), hodí se vám další funkce, a to nákupní lístek. Můžete si ho sestavit z internetu nebo přímo v mobilu. Vhod pak přijdou i zdravé recepty, kterých je několik stovek!
Technika v domácnosti
Technika v domácnosti

© CandyBox Images – Fotolia.com

Což mi připomnělo Studentskou kuchařku. Dobrá věc a solidní recepty, jen mne štve, že už nestuduju. Taky se dá stáhnout jako aplikace pro Android. Stojí sice 39 Kč, ale myslím se za tu cenu vyplatí. Nejenom, že u receptů máte uvedenu dobu přípravy a kuchtění (což u položky Rychlé recepty patří k nutnostem), ale dokonce i rozpis na koruny, kolik bude takové jídlo stát podle jednotlivých použitých položek.

Ale abychom se vrátili k tomu hubnutí s mobilem. Dnes sice stačí zadat do Google Play třeba slovo „dieta“ a hned se objeví několik desítek aplikací včetně hubnutí podle fází Měsíce (Moon Phase) nebo dokonce několika krokoměrů, jež však trpí stejnými problémy jako krokoměry klasické (počítají každé zhoupnutí za krok, ačkoliv jste jen vzali mobil do ruky), navíc hodně žerou baterii.

Podobně najdete množství aplikací, kam budete zadávat každý den svou váhu a bude se vám zobrazovat průběžný graf úbytků i příbytků na váze (třeba Weight Chart, Endomondo nebo YourFit, případně, pokud máte iPhone, tak Fitweb), ale buď nejsou česky, nebo nenabízejí nic navíc. Když si budete každodenní váhu místo do mobilu zapisovat do excelovské tabulky, vyjde to nastejno.

Stejně tak lze monitorovat a zapisovat si na internetu do deníčků své sportovní aktivity – ať jde o web Ocvičení.cz, Běhy.cz či Running Free, ale mobilní aplikaci tyto stránky nenabízejí. Jestliže vám nevadí cizí jazyk, najdete opět na Google Play třeba oblíbenou aplikaci Runtastic se zabudovaným GPS, která hlídá i počet spálených kilojoulů, deníček sportovních aktivit nabízí i aplikace Florian. Oblíbená je i aplikace již zmíněného Endomondo, která funguje, i když máte mobil v kapse a která má nejvíce pozitivních ohlasů.

  • Pokud však budete chtít podobné aplikace využívat naplno, bude nutno koupit placenou verzi, případně dokupovat tréninkové plány. Na druhou stranu nemusíte za drahé peníze kupovat mašinku jako FitBit, tyto aplikace v mobilu mají v podstatě stejnou funkci.

Internetových stránek s databází potravin a jejich nutričními hodnotami existuje hodně – iStob, Motivátor, dokonce i McDonald na svých stránkách nabízí rozpis nutričních hodnot svých výrobků (ty brďo, fakt ten toast se slaninou má tolik?!). Seznam jídel a kalorií vám nabídne také množství aplikací v angličtině, ale českou abyste pohledali.

Nakonec zase skončíme u Kalorických tabulek, ačkoliv to zní jako sebereklama. Zahrnují v sobě, a v češtině navíc, většinu výše uvedených pozitivních věcí, snad jen, že neměří sportovní aktivitu. Ale není, může časem být, co my víme? Jen ten krokoměr a fáze Měsíce by byly vážně poněkud zbytečné.

Jan Lipšanský

Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.

11.2.2013 Jan Lipšanský Články

Z archivu

MUDr. Marie Skalská: Máte nízký tlak? Omdléváte? Může se jednat o tzv. vasovagální synkopu!

Delší stání ve frontě, v dopravním prostředku, ve vydýchané místnosti, v horkém počasí, studený pot na čele, slabost nohou, pocit na omdlení, který buď „ustojíte“, nebo celá epizoda skončí pádem či v lepším případě posazením…

Proděláváte občas krátká bezvědomí, ze kterých se sami rychle proberete bez následků? Nejspíše se jedná o tzv. vasovagální synkopu.

Celý článek 23.7.2015

Související články

Fit s chutí: Rychlá cottage pomazánka a tmavý žitný chléb

I když jsme v poklusu (práce, děti, rodina, sport, čas pro sebe) a nevíme, kam dřív skočit, tak si můžeme dopřát vyvážené jídlo.

V kuchyni se snažím trávit jako většina z nás času co nejméně, a proto plánování a jednoduché recepty jsou klíčem k úspěchu.

Celý článek 15.6.2025

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Záměrné pauzy v procesu hubnutí

Protože nás čeká období letních dovolených, považuji za ideální čas věnovat se tématu záměrné několikadenní pauzy v procesu hubnutí.

Vítejte tedy u dalších postřehů z mé nutriční poradny.

Celý článek 12.6.2025

Celý článek 6.6.2025

O kaloriích nevážně: Historické omyly týkající se jídel

Když se v knize z 10. století opře král na hradě o okenní sklo, je vám jasné, že autor ví o historii houbeles. A podobně je tomu s jídly.

Jako byste v takové knize třeba napsali, že si král Karel IV. dal k řízku brambory a dochutil je majonézou. Nechám vás chvilku hádat…

Celý článek 31.5.2025

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS., o zajímavém paradoxu: Hubnutí díky navyšování objemu jídla nebo energetického příjmu

O tomto tématu chci napsat už dlouho, protože se se zmíněným jevem setkávám v mojí nutriční poradně velmi často.

Jde o to, že určitá skupina lidí opravdu potřebuje začít jíst více (a samozřejmě často ruku v ruce i kvalitněji), aby začala zdravě hubnout.

Celý článek 28.5.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner